Կանադայում Էրդողանը հանդիպել է Օբամային և Մեդվեդևին
Ավարտվել է Կանադայի Տորոնտո քաղաքում հրավիրված G-20-ի գագաթաժողովը: Թուրքիայի վարչապետ Թայիփ Էրդողանը գագաթաժողովի ավարտից հետո հրավիրել է մամուլի ասուլի և հանդես եկել տարբեր հարցերի վերաբերյալ մի շարք հայտարարություններով: Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Սի Էն Էն թուրք» (CNNTurk) լրատվական գործակալությունը: Աղբյուրի համաձայն` նախօրեին Էրդողանը կարճատև հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ:
Թուրքիայի վարչապետը լրագրողներին հայտնել է, որ Օբամայի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկել են թուրք-ամերիկյան համագործակցության մոդելի, Իրանի միջուկային ծրագրերի, Իրաքի, քուրդ գրոհայինների դեմ պայքարի և մերձավորարևելան տարածաշրջանի վերաբերյալ մի շարք հարցեր: Էրդողանի գնահատմամբ` 1 ժամ 15 րոպե տևած այդ հանդիպումն անցել է բավականին անկեղծ մթնոլորտում:Ըստ թուրքական «Հյուրրիյեթ» (Hurriyet) օրաթերթի` Օբաման ցանկություն է հայտնել, որ Թուրքիան կարգավորի Իսրայելի հետ հարաբերությունները, և քայլեր կատարվեն հայ-թուրքական արձանագրությունների հարցում:
«Հայկական սփյուռքը ցանկանում է վատացնել մեր հարաբերությունները: Հայ և թուրք ժողովուրդների միջև ընդհանուր հիշողության կոնֆլիկտ կա: Մեր պատմությունից բացի այլ անհանգստություն չունենք»,- ասել է Էրդողանը և հիշեցրել, որ դեռևս 2005 թվականին 1915-ի դեպքերի ուսումնասիրության համար համատեղ պատմական հանձնաժողով հիմնելու առաջարկ էր արել պաշտոնական Երևանին, բայց մինչև օրս անարձագանք մնացել: Թուրքիայի վարչապետը նշել է նաև, որ առանց ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործըթնացը առաջ չի շարժվի:
Թուրքական կառավարության ղեկավարը, 1915 թվականի Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ մի հարցի պատասխանելիս, նշել է, որ խնդրի առնչությամն իր նկատառումներն արդեն հայտնել է Կանադայի վարչապետ Ստեփեն Հերփերին:
Էրդողանը հայտնել է նաև, որ Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձ է եղել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին:

Erdogan had meetings with Obama and Medvedev in Canada
G20summit hosted in Canada has finished. Turkish PM Recep Tayyip Erdogan made statements over different issues after the summit at a news conference, CNNTurk reported. According to the source Erdogan had a short meeting with the U.S. President Barack Obama.
Turkish PM said issues related to Turkish-American cooperation model, Iran nuclear projects, Iraq, fight against Kurdish terrorists have been discussed with Obama. Erdogan said 1 hour and a quarter long meeting was in a sincere atmosphere.
According to Turkish “Hurriyet” Obama recommended Turkey to normalize ties with Israel and measures were taken in issues over Armenian-Turkish protocols.
“Armenian Diaspora wants our ties become weaker. We have common memory conflict between Armenian and Turkish peoples,” Erdogan said reminding he had official proposed Yerevan in 2005 to form a historic committee to study the events of 1915. Turkey’s PM stated unless Karabakh conflict resolution hangs in the air, Armenian-Turkish ties can’t be normalized.
The head of Turkish Government said answering to a question on Armenian Genocide committed in 1915, he had already talked to Canada’s PM Stephen Harper. Erdogan said he had a meeting with Dmitry Medvedev of Russia and talked about Nagorno-Karabakh conflict with him.