«Արաննյուզ.իռ». Ադրբեջանն իր վայրագ հակահայկական քարոզչության հետևանքով հայերին ենթարկել է ցեղասպանության
Իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքը հրապարակել է Արեֆ Մոհամմադզադեի ծավալուն վերլուծական հոդվածը` նվիրված Լեռնային Ղարաբաղի պատմությանը, հակամարտության ծագմանը, ներկա բանակցային գործընթացին:
Հոդվածի մեջ, մասնավորպես, նշվում է.
«Լեռնային Ղարաբաղը, որի բնակչության մեծամասնությունը հայեր են եղել, 1918թ. Կովկասյան 3 հանրապետությունների ստեղծման ժամանակ Հայաստանի մի մասն է կազմել: Հետագայում Խորհրդային միության տարիներին Ստալինի հրամանով այն միացվում է Ադրբեջանի Հանրապետությանը, որի պատճառով Կովկասում հայերի և ազերիների միջև սկիզբ է դրվում լուռ հակամարտության»:
«Ադրբեջանն արդեն 8 տարի է, ինչ Իլհամ Ալիևի գլխավորությամբ, մշտապես սպառնում է խնդիրը լուծել ռազմական ճանապարհով, և ինչպես իր հայրը, ղարաբաղյան հակամարտությունը ծառայեցնում է իր իշխանության շարունակականությունն ապահովելուն: Երբ Բաքվի պետական պաշտոնյաներն ամբողջովին թաղված են կաշառակերության և անբարոյականության մեջ, երկիրը կանգնած է ներքին և արտաքին լուրջ խնդիրների առջև, Իլհամ Ալիևին երբեք չի հաջողվի դա իրականացնել»:
«Ադրբեջանի Հանրապետությունն իր ստեղծման օրվանից հայերի նկատմամբ իրականացրել է վայրագ քարոզչություն` ինչի արդյուքում հայերի նկատմամբ ցեղասպանություն է իրականացվել և այսքանից հետո, հայերն ինչպես կարող են երբևէ ապրել Ադրբեջանի կազմում»,- նկատում է հոդվածագիրը:
Վերջինս, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի ներկա քաղաքական իրավիճակին, նշում է. «Լեռնային Ղարաբաղը վերջին տարիներին բազմաթիվ քաղաքական ընտրություններ է անցկացրել, որոնց մասնակցելու նպատակով ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից ,Ֆրանսիայից, այլ եվրոպական երկրներից, ինչպես նաև Իրանի ոչ կառավարական կազմակերպություններից բազմաթիվ դիտորդներ են ժամանել Ղարաբաղ:
Ներկայացնելով եվրոպական կառույցներում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հակահայկական քաղաքականությունը` հեղինակը նշում է.«Այն պարագայում, երբ Ադրբեջանը պաշտոնապես ճանաչում է Հայաստանը, նախագահների միջև հաճախակի հանդիպումներ են կայանում, ադրբեջանցի լրագրողներ են այցելում Հայաստան, իսկ այլ երկրների քաղաքացիներին, որոնք երբևէ այցելել են Լեռնային Ղարաբաղ կամ Հայաստան, Բաքուն վիզա չի տրամադրում, սա ուղղակի զավեշտալի է»:
«Լեռնային Ղարաբաղը` այդ գեղատեսիլ վայրը, անկախ նրանից ճանաչված է, թե ոչ, յուրաքանչյուր երկրի քաղաքացի իրավունք ունի այցելելու, և այլ երկրի կառավարություն չի կարող մարդկանց զրկել այդ իրավունքից»,- եզրափակում է հոդվածագիրը:

Politics 13:57 28/06/2010
Arannews.ir: Azerbaijan committed Genocide of the Armenians with its violent anti-Armenian propaganda
Iranian “Arannews.ir” published Aref Mohammadzade’s analytical article on Nagorno-Karabakh history, the roots of the conflict, the current negotiating process.
The article particularly says:
“Nagorno-Karabakh, which was mostly populated with Armenians, was part of Armenia in 1918 as the three republics were established in the Caucasus. Later, in the Soviet period, Stalin ordered to join Karabakh to Azerbaijan, giving birth to a silent conflict between the Armenians and Azeris in the Caucasus.”
“It’s been 8 years since Azerbaijan, headed by Ilham Aliyev, constantly threatens to solve the issue in a military way and the latter, like his father, makes use of the Karabakh conflict to ensure his further power. As long as Baku’s state officials are buried in bribery and immorality, the country is facing internal and external serious problems, Ilham Aliyev will never succeed in doing it.”
“Since the day of its establishment, the Republic of Azerbaijan has carried a violent propaganda against Armenians thus committing a Genocide of the Armenians and after all this, how can Armenians live under Azerbaijan?,” the author notes.
Referring to Nagorno-Karabakh current political situation, he writes; “During the recent years a number of political elections were held in Nagorno-Karabakh and many observers from the US, Russia, France, other European states, as well as Iran arrived in Karabakh.”
Commenting on Azerbaijan’s anti-Armenian propaganda carried out in the European institutions, the author says: “At a time when Azerbaijan officially recognizes Armenia, Presidents of the two countries meet frequently, Azeri reporters visit Armenia, Baku refuses to grant a visa to other nationals who have ever visited Karabakh or Armenia: this is ridiculous.”
“Citizens of any country have the right to visit Nagorno-Karabakh, this picturesque place, irrespective of the fact it is recognized or not, and the government of another state cannot deprive them of this right,” the author concludes.