Ադրբեջանում թմրանյութերի պահանջարկը շարունակում է աճել. թմրամոլների թիվ 300 հազարի է հասնում
Թմրամիջոցների չարաշահման դեմ պայքարի միջազգային օրվա կապակցությամբ Ադրբեջանում որևէ միջոցառում չի անցկացվում, իսկ ԶԼՄ-ն այդ թեմայով գրեթե ոչինչ չեն ներկայացնում: Սակայն հայտնի է, որ այն լուրջ հարց է Ադրբեջանի համար: Այս մասին տեղեկացնում է «Թուրան» լրատվական գործակալությունը:
Չնայած այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանում մի շարք գերատեսչություններ ու ոչ կառավարական կազմակերպություներ զբաղվում են այդ խնդիրներով, սակայն առկա խնդիրները մնում են չլուծված՝ հարցն առաջին հերթին վերաբերվում է Աֆղանստանից Ռուսաստան և Եվրոպա հերոյինի խմբաքանակի տեղափոխմանը:
Ադրբեջանում լայնորեն օգտագործվող թմրանյութերից են՝ հերոյինը, տարբեր հոգեմեդ դեղերը, կանեփը, հաշիշն ու կոկայինը: Ընդ որում՝ ներքին պահանջարկը շարունակում է աճել: Ոչ պաշտոնական տվյալներով, Ադրբեջանում թմրամոլների թիվը հասնում է 300 հազարի, որոնց մեծամասնությունը հերոյին է օգտագործում:
Ադրբեջանում թմրամոլների 30-35%-ը ուսանողներ են, ընդ որում՝ թմրանյութեր օգտագործող երիտասարդ կանանց թիվը շարունակում է աճել:
Կառավարության տվյալներով, Ադրբեջանով տեղափոխվող թմրանյութերի մեծ մասը արտադրվել է Աֆղանստանում: Թմրամիջոցների տեղափոխման գլխավոր ուղիներն են՝ Աֆղանստան-Իրան-Ադրբեջան-Վրաստան-Արևմտյան Եվրոպա, Աֆղանստան-Իրան-Ադրբեջան-Ռուսաստան, Աֆղանստան-Կենտրոնական Ասիա-Կասպից ծով-Ադրբեջան-Վրաստան-Արևմտյան Եվրոպա:
ՄԱԿ-ի տվյալների համաձայն, Աֆղանստանում տարեկան 9 հազար տոննա ոփիում տեսակի թմրանյութ է արտադրվում, որը կազմում աշխարհում արտադրվող այդ թմրանյութի 93%-ը: «STRATFOR» ամերիյան կենտրոնի տվյալներով, աֆղանական թմրանյութերի տարանցիկ ուղիների 40%-ն անցնում է Իրանով՝ մուտք գործելով Ադրբեջան և Թուրքիա:
Ադրբեջանում թմրանյութերի շրջանառության մակարդակի աճի հետևանքով հանցագործությունների մակարդակն աճում է: Միայն 2009 թվականին, պաշտոնական տվյալներով մի քանի տոննա թմրամիջոց է հայտնաբերվել: Ադրբեջանում վերջին տարիների միտումները և թմրամիջոցների դեմ պայքարի թույլ միջոցները հիմք են տալիս կանխատեսելու, որ հետագայում ևս թմրանյութերի տարածումն ու օգտագործումն աճել են արձանագրելու:

Society 18:20 28/06/2010
The International Day to Combat Drug Trafficking is celebrated on June 26. The official events are not held in Azerbaijan and the topic is almost not covered in press, Turan reported.
Although struggle against drug trafficking has intensified in Azerbaijan lately, the country remains an important transshipment point of heroin from Afghanistan to Russia and Europe.
The widely used drugs in Azerbaijan are heroin, ecstasy, hashish, hemp and cocaine. The domestic consumption keeps on growing. According to official data, number of drug addicts reaches 23,000 people. According to unofficial information, there are about 300,000 drug addicts, majority of whom use heroin.
Students constitute the majority of drug addicts - 30-35%. Majority of the heroin addicts live in big cities and in Lenkoran region (64.6%). Drug addiction among young women grows and according to unofficial sources, constitutes 5,000.
According to the Azerbaijani government, majority of drugs transported through the country are those made in Afghanistan. The main transportation routes are: Afghanistan-Iran-Azerbaijan-Georgia-Western Europe; Afghanistan-Iran-Azerbaijan-Russia; Afghanistan-Central Asia- Caspian Sea - Azerbaijan- Georgia-Western Europe.
According to the UN, Afghanistan manufactures about 9,000 tons of opium a year or 93% of all world resources. According to the U.S. STRATFOR Center, 40% of Afghanistan drug traffic falls to Iran, which further goes to Azerbaijan and Turkey.
Number of drug related crimes in Azerbaijan also grows. In 2009 several tons of drugs, including heroin and opium, were confiscated. In 2008 650 kilo of drugs were confiscated. The late tendencies and poor struggle against the drug related crimes give the reason to forecast further growth of the drug trafficking.