Տնտեսություն 17:19 29/06/2010
Intel-ի նախկին նախագահ Քրեյգ Բարրեթը բավարարված է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում հայ մասնագետների պրոֆեսիոնալիզմի մակարդակից: Հայաստանի ու այստեղ գործող ընկերությունների մասին Բարրեթը տեղեկացել է շուրջ քսան տարի առաջ: Նա նաև ծանոթ է Հայաստանում «Սինոփսիս» ընկերության գործունեության մասին, որի պահանջկոտ բաժանորդն է նաև Intel-ը:
«ՏՏ ոլորտի հայ մասնագետների ունակությունների ու պրոֆեսիոնալիզմի հետ կապված մենք ոչ մի դժգոհություն չունենք», -այսօր կայացած ասուլիսում ասաց Բարրեթը: Միևնույն ժամանակ, նա վստահություն հայտնեց, որ բուհերի ու մասնավոր հատվածի միջը համագործակցության արդյունքում ոլորտի կատարելագործման համար մեծ ներուժ կա:
Հայաստանի ղեկավարության հետ Բարրեթն ասաց, որ քննարկել են տարրական դասարանների ուսուցիչների վերապատրաստման, համակարգչային կուրսերում անհատական ուսուցման մասին հարցերը: Նա հույս է հայտնել, որ այդ ուղղություններով հստակ գործողությունների կձեռնարկվեն:
Նա նաև նշել է, որ հանդիպումների ժամանակ և նախագահը, և վարչապետը, և էկոնոմիկայի նախարարը խոսել են միևնույն լեզվով` Հայաստանում Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները գերակա ուղղություն են:

Economy 18:36 29/06/2010
Craig R. Barrett, Chairman of the Board of Intel Corporation, is satisfied with the level of professionalism of the Armenian IT specialists. Barrett got informed about Armenia and the companies of Armenia still 20 years ago. He is also familiar with Synopsis Armenia activity.
“We can express no discontent over the skills and professionalism of the Armenian IT specialists,” Barrett told reporters in Yerevan today. He expressed conviction that there is a big potential for the improvement of IT sphere.
Barrett said he had discussed with Armenia’s authorities issues related to the training of the elementary school teachers, and private teaching in computer courses. He voiced hope that certain steps will be taken in this direction.
He noted that during the meetings both the President and the Prime Minister and Economy Minister spoke the same language: IT is a priority in Armenia.