Իրավունք 11:07 30/06/2010
Freedom House միջազգային կազմակերպությունը հրապարակել է իր ամենամյա զեկույցը անցումային փուլում գտնվող երկրների ժողովրդավարացման վերաբերյալ: Զեկույցում անդրադարձ է արվում եվրասիական 29 նախկին կոմունիստական պետություններում, այդ թվում և Հայաստանում, տիրող իրավիճակին:
Կազմակերպության ընդհանուր գնահատականի համաձայն, այդ երկրներում մարդու իրավունքների պաշտպանության ու ժողովրդավարական գործընթացների առումով իրավիճակը գնալով վատթարանում է, իսկ ամենավատ ցուցանիշները գրանցել է Ռուսաստանը:
Կազմակերպությունը մտահոգություն է հայտնում հատկապես 10 երկրներում մամուլի ազատության սահմանափակումների վերաբերյալ, որոնցից կեսը ԵՄ նոր անդամներ են, իսկ ընդհանուր առմամբ 29 երկրներից 14-ում ազատությունների գրեթե բոլոր ցուցանիշներն անկում են ապրել:
Նշենք, որ ըստ զեկույցի, նախորդ տարվա համեմատ Հայաստանի ցուցանիշներում փոփոխություն չի գրանցվել, այն կրկին «կիսավտորիտար» պետությունների թվին է դասվում:
Զեկույցի հեղինակներն ընդգծում են, որ նախկին ԽՍՀՄ երկրներից ժողովրդավարության ամենամեծ անկումը Ռուսաստանից հետո արձանագրվել է Ղազախստանում և Ադրբեջանում։

Политика 12:08 30/06/2010
Международная организация Freedom House опубликовала свой ежегодный доклад о ситуации с демократией в странах переходного периода.
В докладе рассмотрены 29 бывших коммунистических евразийских стран, в том числе и Армения.
Согласно общей оценке организации, в этих странах ситуация с демократическими процессами и правами человека ухудшается, а самые плохие показатели у России.
Freedom House выражает обеспокоенность по поводу ограничений свободы прессы в 10 странах, половина которых – новые члены ЕС. В общей сложности в 14 из 29 стран практически все показатели свобод ухудшились.
Согласно докладу, по сравнению с прошлым годом показатели Армении не изменились, она вновь причислена к ряду “полуавторитарных стран”.
Из бывших советских республик, согласно Freedom House, самый большой спад демократии зарегистрирован в России, а затем в Азербайджане и Киргизии.