Հասարակություն 17:29 01/07/2010
«Աէրոֆլոտ» ավիաընկերության ադրբեջանական ներկայացուցչության անիրավաչափ գործողությունների հետևանքով հայկական պատվիրակությունը չի կարողացել Մոսկվայից թռչել Բաքու` մասնակցելու հուլիսի 1-2-ը Ադրբեջանի մայրաքաղաքում ընթացող Եվրոպական հեռարձակողների միության գլխավոր վեհաժողովի աշխատանքներին:
«Արարատ» հեռուստաընկերության գլխավոր տնօրեն Գնել Նալբանդյանը և Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Մարատ Օրդյանը Մոսկվայի «Շերեմետևո» օդանավակայանում բախվել են հիշյալ ընկերության ադրբեջանական ներկայացուցչության անիրավաչափ գործողություններին:
Հայկական պատվիրակության անդամներն արդեն պատրաստվում էին մտնել ինքնաթիռ, երբ ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչները մոտեցել են ուղևորներին ու հարցրել, թե նրանց մեջ հայեր կա՞ն արդյոք: Պարզելով, որ կան, վերցրել են ձեռքներից կտրոնները ու խնդրել են դուրս գալ: Այն բանից հետո, երբ բոլոր ուղևորները, որոնց թվում եղել են վեհաժողովի բազմաթիվ մասնակիցներ, մտել են ինքնաթիռ, հայ ներկայացուցիչների կտրոնները պատռվել են, իսկ նրանց ասել են, որ ինքնաթիռում այլևս տեղ չկա, ինչը անհեթեթություն է, քանի որ նրանց տոմսերը եղել են բիզնես-կլասսի: Բացի այդ, կտրոններում նշված է եղել հստակ ուղևորի տեղը, իսկ մի տեղի համար երկու ուղևոր գրանցել ուղղակի անհնար է:
Ինչպես պարզվել է հետո, անհասկանալի պայմաններում այդ չվերթում ընդգրկվել են երկու ադրբեջանցիներ, որոնք ուշացած են եղել Իրկուստկ-Բաքու չարտերային թռիչքից: «Աէրոֆլոտ» ավիաընկերության ներկայացուցիչները սկզբում սկսել են արդարացնել իրենց գործողությունները, թե հայ ուղևորների տոմսերը չեղյալ են համարվել Երևանից, սակայն ստուգումից հետո պարզվել է, որ նման բան չի եղել, իսկ բոլոր ուղևորների տվյալներն արդեն գտնվում են Բաքվում, չնայած նրանք դեռ Մոսկվայում են: Հետո հետևել է արդարացում, թե Երևանից թռիչքը ուշացել է և երկար պտտվել Մոսկվայի վրայով:
Ավիաընկերության երևանյան ներկայացուցչությունում այդ տեղեկությունը հերքել են` հաստատելով, որ հայ պատվիրակները տրանզիտ գոտում եղել են ժամանակին, գրանցվել են, ստացել են համապատասախան կտրոնները Բաքու թռիչքի համար: Ավիաընկերության ներկայացուցիչների խոսքով, հայ ուղևորներին թռիչքից զրկելու իրավունք ոչ ոք չունի, իսկ հետևելով ընդունված կանոններին, անհրաժեշտ է կապվել բարձրաստիճան մարդկանց հետ, որոնք պետք է որոշում ընդունեին:
Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրենի հատուկ ծրագրերի գծով խորհրդական Դիանա Մնացականյանը Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ վեհաժողովի հայ պատվիրակների հետ կապված խնդիր առաջացել է հենց սկզբից:
«Ես երեք անգամ զանգահարեցի Park Hyatt հյուրանոց, որպեսզի Բաքվում հայկական պատվիրակության համար նախապես համարներ պատվիրեմ, բայց երբ լարի վերջում լսեցին, որ Երևանից են զանգում, անմիջապես դրեցին հեռախոսափողը: Պատվիրման հաստատման դրական պատասխան ես ստացա միայն այն բանից հետո, երբ նամակ գրեցի «Եվրոտեսիլ» մրցույթում ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար Ադիլ Քերիմլին, փորձելով ապահովել գլխավոր վեհաժողովում հայկական պատվիրակության անվտանգությունն ու ներկայացվածությունը: Մեզ համար բոլոր անհրաժեշտ պայմաններ ապահովելու վստահեցումներով նրա պատասխան նամակն ուղարկվել է միության ղեկավարությանը: Հիմա Ադիլ Քերիմլը ուղղակի չի պատասխանում մեր զանգերին»,-պատմեց Մնացականյանը:
Դ. Մնացականյանի խոսքով, հայկական կողմը մշտական կապի մեջ է «Աէրոֆլոտ»-ի ներկայացուցչության հետ ու փորձում է պարզել սկանդալային դեպքի պատճառները: Առայժմ հնչած արդարացումները չեն դիմանա որևէ քննադատության: Հայկական կողմը նամակ է հղել Եվրոպական հեռարձակողների միությանը, հայտնելով իր մտահոգությունը հայկական պատվիրակության նկատմամբ կազմակերպիչների կողմնակալ վերաբերմունքի վերաբերյալ:

Общество 15:31 01/07/2010
Из-за неправомерных действий азербайджанского представительства авиакомпании «Аэрофлот» армянская делегация не смогла вылететь из Москвы в Баку на 64-ю Генеральную Ассамблею Европейского Вещательного Союза, которая проходит 1-2 июля в столице Азербайджана.
Главный редактор телеканала «Арарат» Гнел Налбандян и исполняющий обязанности исполнительного директора Общественного телевидения Армении Марат Ордян столкнулись с противозаконными действиями азербайджанского представительства «Аэрофлота» в московском аэропорту Шереметьево.
Представители армянской делегации уже собирались идти на посадку, когда представитель азербайджанской стороны обратилась к пассажирам с вопросом, есть ли среди них армяне, выяснив, что есть, забрала у них посадочные талоны и попросила отойти в сторону. После того, как все пассажиры, среди которых были многочисленные участники Генассамблеи ЕВС, прошли в самолет, посадочные талоны армянских представителей были порваны и им заявили: мест в самолете больше нет, что абсурдно по определению, поскольку билеты армянских делегатов были бизнес-класса. Более того, на посадочном талоне указывается место, закрепленное за конкретным пассажиром, и зарегистрировать двух пассажиров на одно место просто невозможно.
Как оказалось потом, непонятным образом на этот рейс попали два азербайджанца, опоздавшие на свой чартерный рейс из Иркутска в Баку. Представители «Аэрофлота» сначала попытались оправдать подобные действия тем, что билеты армянских пассажиров были аннулированы из Еревана, однако после проверки оказалось, что никакой аннуляции не было и по всем документам данные пассажиры находятся уже в Баку, хотя на самом деле застряли в Москве. Тогда последовало оправдание, что рейс из Еревана опоздал и долго кружился над Москвой. Однако в представительстве «Аэрофлота» в Ереване данную информацию опровергли, подтвердив, что армянские делегаты прибыли в транзитную зону вовремя и прошли регистрацию, получив посадочные талоны на рейс в Баку. По словам представителя «Аэрофлота», снимать с рейса армянских пассажиров не имели никакого права, а следуя общепринятым правилам, необходимо было связаться с вышестоящим лицом, которое должно было принять решение.
Советник исполнительного директора ОТА по спецпроектам Диана Мнацаканян в беседе с корреспондентом Panorama.am рассказала, что проблемы с поездкой армянской делегации в Баку на Генассамблею возникли с самого начала. «Я три раза звонила в гостиницу Park Hyatt, чтобы забронировать номера для армянской делегации в Баку, но как только на том конце провода слышали, что звонят из Еревана, сразу же бросали трубку. Подтверждение брони я получила только после того, как написала письмо главе азербайджанской делегации на конкурсе «Евровидение» Адилю Керимли, потребовав обеспечить безопасность и размещение представителей Армении на Генассамблее. Копия его ответного письма с заверениями обеспечить нам все необходимые условия была выслана руководству ЕВС. Сейчас Адиль Керимли просто не отвечает на наши звонки».
По словам Д. Мнацаканян, армянская сторона находится в постоянной связи с представительством «Аэрофлота» и пытается выяснить причины скандального происшествия. Поскольку оправдания, озвученные до сих пор, не терпят никакой критики, армянская сторона уже обратилась с письмом к руководству Европейского вещательного союза, изложив свою обеспокоенность подобным предвзятым отношением организатора к армянской делегации.