«Ռազմավարությունը կառուցվում է այն մոտեցմամբ, որ վաղ թե ուշ խնդիրները լուծվելու են»
Այսօր Երևանում է գնտվում «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Վլադիմիր Յակունինը: Երևան կայարանում ու լոկոմոտիվային դեպոյում կատարած աշխատանքների ու ընդհանուր ներդրումային աշխատանքներին ծանոթանալուց հետո` լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Ռուսական երկաթուղիների» նախագահը նկատեց, որ «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ընկերությունը շարունակելու է մշակել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև երկաթուղային բաղադրիչը։
Նրա հավաստմամբ, այժմ դրա արդիականացման աշխատանքներն են կատարվում, սակայն, դեռևս առկա են քաղաքական չլուծված խնդիրներ։
Վ. Յակունինը նկատեց, որ միջպետական, քաղաքական հարցերն ու հարաբերությունները «Ռուսական երկաթուղիներ»-ի ու ՀԿԵ-ի իրավասության շրջանակում չեն, ուստի նշեց, որ իրենք իրենց ռազմավարությունը կառուցում են այն մոտեցմամբ, որ «վաղ թե ուշ խնդիրները լուծվելու են»:
Բացի այդ, ընկերության ղեկավարը նկատեց, որ իրենք աշխատանքներ են տանում միջազգային երկաթուղային համագործակցության, և երկկողման համագործակցության շրջանակներում, որ երկաթուղային տրանսպորտն աշխատի ժամացույցի ճշգրտությամբ՝ անկախ քաղաքական կարգավորումներից։
Խոսելով «ՀԿԵ»-ի գործունեության մասին, նա հիշեցրեց, որ ներդրումների արդյունավետության մասով այն գտնվում է կառավարության ուշադրության կենտրոնում, իսկ ներդրումները, նրա գնահատականով, արդյունավետ են կատարվում:
Վերջում նա նկատեց, որ մտավախություն կար, թե ճգնաժամը կազդի ընկերության ներդրումային ծավալների, կոնցենսին պայմանագրի պարտականությունների իրականացման վրա, սակայն այդպես չեղավ և ընկերությունն աշխատում է իր ամբողջ ծավալներով:

Economy 17:19 01/07/2010
The General Manager of “Russian Railways” company Vladimir Yakunin is in Yerevan today. After getting acquainted with the works and the investment activities carried out in Yerevan station and locomotive depot, Yakunin told reporters at the news conference that “South Caucasus Railways” company will continue to work out Armenia-Turkey railway component.
According to him, works are conducted in this direction, though, there are still unsolved political problems.
V. Yakunin said inter-state, political issues and relations are beyond the authority of “Russian Railways” and “South Caucasus Railways”, hence, they are building their strategy in an approach that “the issues will be settled sooner or later.”
Besides, he noted that they are conducting works in the frames of the international railway cooperation and bilateral cooperation so that railway transportation can function irrespective of political disaccord.
Speaking about the activity of “South Caucasus Railways”, he reminded that the company is a focus of attention by the government in terms of investments and assessed the investments as efficient.