Մշակույթ 17:30 03/07/2010
«Այսօր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հրապարակել է իր որոշումը, ըստ որի` 2012 թվականին Երևանը հռչակվել է համաշխարհային գրքի մայրաքաղաք»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց ՀՀ մշակութի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստանի կողմից ծրագրին մասնակցելու փաթեթը ներկայացվել էր կես տարի առաջ, որի վրա շատ երկար աշխատանք էր տարվել: «Փորձել էինք կատարել ներկայացված բոլոր պահանջները, դրա համար էլ հավակնություն ունեինք, որ մեր մայրաքաղաքն է հռչակվելու համաշխարհային գրքի մայրաքաղաք: Երկար փուլային ընտրություններից հետո, ի վերջո, երկու քաղաքներից, որոնք անցել էին վերջին փուլ, ընտրվել է Երևանը, որի մասին հայտարարվել է հենց այսօր»,- ասաց նախարարը:
Երևանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը նշեց, որ շատ ուրախալի և ողջունելի է այս իրադարձությունը, քանի որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից ընդունվել է Երևանի քաղաքապետարնի հայտը:
«Հատկանշական է, որ 2012-ին լրանում է Հակոբ Մեղապարտի կողմից հրատարակված հայերեն տպագիր առաջին գրքի` «Ուրբաթագրքի» 500-ամյակը, որը, ինչպես տեղյակ եք, հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանձնարարությամբ, պատրաստվում ենք նշել մեծ շուքով: Միջոցառումները պատշաճ անցկացնելու համար ստեղծվել է պետական հանձնաժողով: Սա նաև առիթ էր, որ մենք գրքի համաշխարհային մայրաքաղաքի կոչման համար հայտ ներկայացնենք»,- հավելեց նա:
Քաղաքապետի խոսքերով, ամեն տարի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն և Հրատարակիչների, Գրավաճառների և Գրադարանավարների երեք միջազգային կազմակերպությունները ընտրում են այն քաղաքը, որը հռչակվում է գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք:
Գ. Բեգլարյանն ընգծեց, որ ընտրությունը կատարվում է քաղաքապետարանների կողմից ներկայացված հայտերի հիման վրա: Նա հայտնեց, որ Երևանը հայտը ներկայացրել էր մարտ ամսին: «Ընտրության համար հիմք են ծառայում առաջարկված միջոցառումների ծրագրի որակը, բազմազանությունը և մի շարք այլ գործոններ»,- հավելեց նա:
Քաղաքապետը նշեց, որ գրքի համաշխարհային մայրաքաղաքի տիտղոսը մինչ այժմ կրել են 11 քաղաքներ` Մադրիդը (2001), Մոնրեալը (2005), Թուրինը (2006), Ամստերդամը (2008), Բեյրութը և այլ: «Բուենոս Այրեսը ընտրվել է գրքի համաշխարհային 11-րդ մայրաքաղաք` 2011թ.: Երևանն այս պատվաբեր տիտղոսը կրելու է 2012 թ-ի ապրիլի 23-ից մինչև 2013-ի ապրիլի 22: Նշենք, որ ապրիլի 23-ը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից հռչակված է որպես գրքի և հեղինակային իրավունքների միջազգային օր:

Ереван в 2012 году объявлен UNESCO всемирной столицей книги
Ереван в 2012 году объявлен UNESCO всемирной столицей книги. Об этом сообщила сегодня журналистам министр культуры Армении Асмик Погосян.
Она рассказала, что Армения представила свой пакет для участия в программе еще полгода назад, и над ним проведена колоссальная работа. “Мы попытались выполнить все предъявленные требования, и поэтому мы претендовали на это звание. После длительных этапных выборов, в конце концов, из двух городов, которые прошли в заключительный этап, был выбран Ереван, и об этом было объявлено сегодня”, - сказала министр.
Мэр Еревана Гагик Бегларян отметил, что это очень радостное известие. “Примечательно, что в 2012 году исполняется 500 лет с момента выхода в свет первой армянской печатной книги “Урбатагирк”, которую издал первый печатник Акоп Мегапарт, и с поручения президента РА Сержа Саргсяна мы готовимся торжественно отметить эту дату. Для проведения мероприятий на подобающем уровне создана государственная комиссия. Это также послужило поводом представить заявку на звание всемирной столицы книги”, сказал Г. Бегларян.
Мэр сообщил, что UNESCO и международные организации книгоиздателей, книготорговцев и библиотекарей ежегодно выбирают мировую книжную столицу. При этом выбор делается на основе заявок мэрий, и Ереван представил свою заявку в марте этого года. “Основанием для выборов служит качество программ мероприятий, их разнообразие и ряд других факторов”, - добавил он.
Мэр Еревана в качестве справки сообщил, что этот почетный титул носили до сегодняшнего дня 11 городов мира: Мадрид (2001), Монреаль (2005), Турин (2006), Амстердам (2008), Бейрут и другие. “Буэнос-Айрес избран 11-ой книжной столицей в 2011 году, а Ереван будет носить этот почетный титул с 23 апреля 2012 года до 22 апреля 2013 года”, - сказал Г. Бегларян. Заметим, что 23 апреля объявлен UNESCO Всемирным днем книги и авторского права.