5500-ամյա կոշիկն այժմ ցուցադրվում է պատմության թանգարանում
5500-ամյա հայկական հնագույն կոշիկն արդեն երկու շաբաթ է`ցուցադրության է ներկայացված Հայաստանի պատմության պետական թանգարանում: Թանգարանի տնօրեն Անելկա Գրիգորյանը Panorama.am-ին ասաց, որ անհրաժեշտ պայմաններն ստեղծված են թանգարանում կոշիկի պահպանության համար` 30 աստիճան խոնավություն ու բավարար չափի լույս:
Անելկա Գրիգորյանի խոսքով, կոշիկի ցուցադրությունը թանգարանում մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել բոլոր նրանց շրջանում, ում հետաքրքրում է նախնադարը, բրոնզե դարը, ընդհանրապես հնագիտությունը: «Շատ մարդիկ են գալիս դիտելու բացառիկ ցուցադրությունը», -նշեց տիկին Գրիգորյանը: Նկատենք, որ թանգարանի մուտքն արժե 1000 դրամ:
Նա նաև հավելեց, որ կոշիկի հետագա պահպանությունն ապահովելու համար դիմել են Երևանի մետրոպոլիտենին, Մատենադրանին: Դեռևս, սակայն պատասխան չի ստացվել:
5500-ամյա կոշիկը պահպանվել է Արենիի քարայրում, քանի որ այնտեղ դրա համար անհրաժեշտ երեք գործոններն առկա են եղել` կայուն ջերմաստիճան, քարանձավում բացարձակապես չոր է եղել ու կոշիկը կարծր կեղևով փակված է եղել:
Կալիֆորնիայի համալսարանի պրոֆեսոր Գրիգորի Արեշյանը, ով Արենիի քարայրում պեղումներ իրականացնող արշավախմբի համանախագահն է մի առիթով նշել էր, որ երբ գտել են կոշիկն այն ամբողջովին ճկուն է եղել, սակայն այժմ այն բոլորովին չի ճկվում և քարացել է: «Կոշիկը օրգանական նյութից է պատրաստված, դրա համար էլ կա պահպանության խնդիր: Եթե այսպես շարունակվի, ապա մենք կարող ենք կռահել, որ 5-7 տարվա ընթացքում այն կսկսի ճաքճքել, իսկ 15 տարի հետո մենք այդ կոշիկը չենք ունենա»,- ասել էր նա:
Ըստ պրոֆեսորի` այդ կոշիկի ռեստավրացիան այդքան էլ բարդ գործ չէ, քանի որ նման տիպի գտածոները երկար տարիներ պահելու համար աշխարհում կան մի շարք մեթոդներ:

5500-year-old world’s oldest shoe displayed in State History Museum of Armenia
5500-year-old world’s oldest shoe has been exhibited in the State History Museum of Armenia for two weeks already, the director of the museum Anelka Grigoryan told Panorama.am. According to her, the museum provides all the conditions necessary for the preservation of the shoe: 30 degrees humidity and sufficient light.
All those interested in the ancient times, bronze age, archaeology, in general, show interest in the shoe. “Lots of people come to see the exclusive exhibit,” A. Grogoryan said.
A cave in Areni, in the Armenian province of Vayots Dzor yielded the shoe, due to the three factors necessary for its preservation: stable temperature, the cave was dry and the shoe had a solid cover.
California University Professor Grigori Areshyan, co-chair of the team carrying out excavations in Areni cave, said once that the shoe was completely flexible when they found it while now it has become harder and lost flexibility. “The shoe is made from organic materials and has a problem of preservation. If it continues this way, we could guess, that it will crack within 5-7 years and in some 15 years we will have no shoe at all,” he said.
According to him, the restoration of the shoe is not that hard as for the preservation of such findings for long years there are several methods in the world.