Մշակույթ 10:21 12/07/2010
Նախօրեին Երևանում մեկնարկել է «Ոսկե ծիրան» 7-րդ միջազգային կինոփառատոնը։ Փառատոնը մեկնարկել է Անրի Վեռնոյի «Մայրիկ» ֆիլմով:
Նշենք, որ նախքան փառատոնի մեկնարկը` տեղի է ունեցել ավանդական ծիրանօրհնեքը (Սուրբ Զորավոր եկեղեցի), Մոսկվա կինոթատրոնի առջև վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի, քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի և իտալացի կինոաստեղ Կլաուդիա Կարդինալեի մասնակցությամբ բացվել են Համո Բեկնազարյան, Ռուբեն Մամուլյան, Սերգեյ Փարաջանով ու Անրի Վերնոյի աստղերը` աստեղերի ճեմուղին:
Բացման արարողությանը մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը աշխարհահռչակ դերասանուհի Կլաուդիա Կարդինալեին հանձնել է մշակույթի նախարարության ոսկե մեդալը։
Փառատոնը ստացել է մոտ 500 հայտ աշխարհի 75 երկրներից` այդ թվում առաջին անգամ Հորդանանից, Նիկարագուայից, Վենեսուելայից, Կոստա Ռիկայից և այլն։ Ընտրվել է 120 ֆիլմ: Կինոփառատոնը ներկայացնում է 3 մրցութային ծրագիր` միջազգային խաղարկային, վավերագրական ֆիլմերի, Հայկական համայնապատկեր: 3 մրցութային ծրագրերը դատում են միջազգային 5 ժյուրիներ` միջազգային խաղարկային, միջազգային վավերագրական, Հայկական համայնապատկեր, ինչպես նաև` ՖԻՊՐԵՍՍԻ-ի կամ Կինոքննադատների միջազգային ֆեդերացիայի և Էկումենիկ կամ եկեղեցիների անկախ ժյուրի:
Այս տարի փառատոնի ընթացքում հարգանքի տուրք է մատուցվելու հայ կինոյի մի քանի նվիրյալների` տոնելով կինոռեժիսոր Հենրիկ Մալյանի 85, դերասաններ Մհեր Մկրտչյանի և Խորեն Աբրահամյանի 80-ամյա հոբլեյանները, օպերատոր Ալբերտ Յավուրյանի 75-ամյակը, ինչպես նաև` կյանքի 75-րդ տարում դեռ ակտիվ նկարահանվող դերասան Արմեն Ջիգարխանյանի հոբելյանը։ Հայկական կինոյի արժեվորմանն են ուղղված նաև 2 սփյուռքահայ ռեժիսորների հոբելյաններին նվիրված հատուկ ծրագրերը` Անրի Վեռնոյ – 90 և Ատոմ Էգոյան – 50։
Այս տարի առաջին անգամ փառատոնի 7 օրերի ընթացքում տեղի է ունենալու նաև ջազ համերգ` հայկական ջազային խմբերի մասնակցությամբ:
«Ոսկե ծիրան» 7-րդ կինոփառատոնը շարունակվելու է մինչև հուլիսի 18-ը: Նշենք, որ փառատոնի հովանավորն է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունը:

Culture 13:24 12/07/2010
Golden Apricot 7th Yerevan International Film Festival got underway July 11. “Mayrig” (Mother) by Henry Verneuil marked the opening of the festival.
Traditional apricot-blessing ceremony took place in St. Zoravor Church on Sunday, prior to the official opening ceremony of the festival. The stars of Hamo Beknazaryan, Ruben Mamulyan, Sergey Parajanov and Henry Verneuil were opened on the Star Alley in front of Moscow Cinema with participation of Prime Minister Tigran Sargsyan, Culture Minister Hasmik Poghosyan, Yerevan Mayor Gagik Beglaryan and the world-famous Italian movie star Claudia Cardinale.
Culture Minister Hasmik Poghosyan granted the famous actress a gold medal of Culture Ministry at the official opening ceremony.
120 films have been chosen among the received 500 from 75 countries worldwide, including Jordan, Nicaragua, Venezuela, Costa Rica, etc. 3 competition programs are presented in the festival: international competition, documentary, Armenian panorama. 5 juries – Feature jury, Documentary jury, Armenian Panorama jury, FIPRESCI Jury and Ecumenical Jury - decide on which film will win.
This year, in the sidelines of the festivel, tribute will be paid to the Armenian outstanding director Henrik Malyan – 85, actors Mher Mkrtchyan – 80, and Khoren Abrahamyan – 80, operator Albert Yavuryan – 75, remarkable French-Armenian film director Henry Verneuil – 80. Jubilee programs also include Armen Jigarkhanyan – 75, and Atom Egoyan – 50.
For the first time this year during the seven days of the festival, Armenian jazz bands will perform open-air concerts.