Մշակույթ 15:13 12/07/2010
Առաջին անգամ լինելով Հայաստանում ու ավելի մոտիկից ծանոթանալով հայ կանանց հետ` Անրի Վեռնոյի «Մայրիկ» ֆիլմում հայ մոր կերպար կերտած իտալացի կինոաստղ Կլաուդիա Կարդինալեն` նույն կերպարը կրկին մարմնավորելու դեպքում, այնուամենայնիվ, որևէ բան չէր փոխի: «Ոչինչ չէի փոխի, բացի այդ` հայերն ու իտալացիները իրար մի քիչ նման են»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Ոսկե ծիրան» 7-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում Հայաստան այցելած Կլաուդիա Կարդինալեն:
Միաժամանակ ասաց, որ ինքը հետևել է ռեժիսորի խոսքին ու արել է այնպես, ինչպես ռեժիսորն է ասել. «Ամենակարևորը դերասանի ու ռեժիսորի միջև հարաբերություններն են, որովհետև դու պետք է դառնաս այն, ինչ ուզում է ռեժիսորը»: Կ. Կարդինալեն դեռևս իր կարիերայի սկզբից է ծանոթ եղել Ա. Վեռնոյի հետ: Դերասանուհին ասաց, որ մինչև այդ ֆիլմում նկարահանվելը, ինքն արդեն իմացել է Հայոց ցեղասպանության մասին:
Նշենք, որ դերասանուհու երազանքներից մեկը եղել է հենց Հայաստան այցելելը, սակայն դեռ չի հասցրել շատ վայրերում լինել: «Կցանկանայի ժամանակ ունենալ` մի քիչ ճամփորդելու Հայաստանով, բայց մյուս անգամ»,- ասաց նա:
Դերասանուհին այնքան էլ ծանոթ չէ հայկական մշակույթին, բայց ասաց, որ այստեղ իրեն շատ գրքեր են տվել ու վերադառնալուց հետո` կծանոթանա դրանց, ինչպես նաև` կդիտի հայկական ֆիլմեր:
Իսկ թե ինչպիսի՞ տպավորություն է ստացել «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնից այն դեպքում, երբ եղել է տարբեր հայտնի կինոփառատոներում, դերասանուհին ասաց, որ իր տպավարությունն այնպիսին է, որ փառատոնը հաջողություն ունի, քանի որ նախօրեին բացման արարողության ժամանակ դահլիճը լեփ-լեցուն էր: «Գեղեցիկ փառատոն է, երեկ էլ լավ անցավ: Միակ խնդիրը` շոգն է: Ընդունելությունն էլ էր շատ ջերմ»,- ասաց նա ու հաջողություն մաղթեց հայաստանյան փառատոնին:
Ասուլիսին ներկա Հայաստանում Իտալիայի արակարգ և լիազոր դեսպանն ասաց, որ իտալացի հանրահայտ դերասանուհու այցով հայ-իտալական մշակութային հարաբերությունները կարևոր փուլ մտան:
Նշենք, որ «Ոսկե ծիրան» 7-րդ միջազգային կինոփառատոնը մեկնարկեց հենց «Մայրիկ» ֆիլմով: Այս տարի լրանում է ֆիլմի ռեժիսոր Անրի Վեռնոյի 90-ամյակը: Բացման արարողության ժամանակ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը աշխարհահռչակ դերասանուհի Կլաուդիա Կարդինալեին հանձնել է մշակույթի նախարարության ոսկե մեդալը։ Այսօր հարգանքի տուրք է մատուցվելու դերասանուհուն և շնորհվելու «Փարաջանովյան թալեր» մրցանակ` կինոյում ունեցած մեծ ներդրման համար:

Культура 15:58 12/07/2010
Известная итальянская актриса Клаудия Кардинале, посетив впервые Армению и познакомившись с армянскими женщинами, заявила на пресс-конференции в Ереване, что, если бы ей пришлось сегодня воплощать роль армянской женщины в фильме “Майрик”, она бы ничего в этом образе не изменила. “Я бы ничего не изменила, кроме того, армяне и итальянцы немного похожи”, - сказала знаменитая актриса, которая приехала в Армению на 7-ой международный кинофестиваль “Золотой абрикос”.
Она рассказала, что во время съемок фильма “Майрик” четко следовала указаниям режиссера Анри Верноя. “Самым важным являются отношения между режиссером и актером, потому что ты должен стать тем, кем хочет режиссер”, - сказала она. Актриса была знакома с Верноем с самого начала своей актерской карьеры. Она сообщила также, что знала о Геноциде армян еще до того, как снялась в фильме “Майрик”.
Заметим, что посетить Армению было мечтой актрисы, но она пока не успела побывать во многих местах. “Я бы хотела иметь немного больше времени, чтобы попутешествовать по Армении, но в другой раз”, - сказала она.
Актриса не особенно знакома с армянской культурой, но рассказала, что ей подарили здесь много книг, и по возвращении домой она обязательно их прочтет, а также посмотрит армянские фильмы.
Отвечая на вопрос, какие у нее впечатления от фестиваля “Золотой абрикос”, поскольку актриса побывала на многих престижных фестивалях, К. Кардинале заметила, что по ее мнению, фестиваль имеет успех, поскольку вчера во время открытия зал был переполнен. “Красивый фестиваль, и вчера все прошло очень хорошо. Единственная проблема – это жара. И прием очень теплый”, - сказала она и пожелала фестивалю успехов.
Посол Италии в Армении Бруно Скапини сообщил, что с визитом известной итальянской актрисы в Армению армяно-итальянские культурные связи вошли в новый этап.
Напомним, что 7-ой международный кинофестиваль “Золотой абрикос” стартовал вчера с показа фильма Анри Верноя “Майрик”. Вчера на церемонии открытия фестиваля Клаудия Кардинале была удостоена золотой медали министерства культуры Армении. Сегодня известной актрисе будет вручен приз “Параджановский талер” за большой вклад в кино.