Մշակույթ 15:13 12/07/2010
Առաջին անգամ լինելով Հայաստանում ու ավելի մոտիկից ծանոթանալով հայ կանանց հետ` Անրի Վեռնոյի «Մայրիկ» ֆիլմում հայ մոր կերպար կերտած իտալացի կինոաստղ Կլաուդիա Կարդինալեն` նույն կերպարը կրկին մարմնավորելու դեպքում, այնուամենայնիվ, որևէ բան չէր փոխի: «Ոչինչ չէի փոխի, բացի այդ` հայերն ու իտալացիները իրար մի քիչ նման են»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Ոսկե ծիրան» 7-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում Հայաստան այցելած Կլաուդիա Կարդինալեն:
Միաժամանակ ասաց, որ ինքը հետևել է ռեժիսորի խոսքին ու արել է այնպես, ինչպես ռեժիսորն է ասել. «Ամենակարևորը դերասանի ու ռեժիսորի միջև հարաբերություններն են, որովհետև դու պետք է դառնաս այն, ինչ ուզում է ռեժիսորը»: Կ. Կարդինալեն դեռևս իր կարիերայի սկզբից է ծանոթ եղել Ա. Վեռնոյի հետ: Դերասանուհին ասաց, որ մինչև այդ ֆիլմում նկարահանվելը, ինքն արդեն իմացել է Հայոց ցեղասպանության մասին:
Նշենք, որ դերասանուհու երազանքներից մեկը եղել է հենց Հայաստան այցելելը, սակայն դեռ չի հասցրել շատ վայրերում լինել: «Կցանկանայի ժամանակ ունենալ` մի քիչ ճամփորդելու Հայաստանով, բայց մյուս անգամ»,- ասաց նա:
Դերասանուհին այնքան էլ ծանոթ չէ հայկական մշակույթին, բայց ասաց, որ այստեղ իրեն շատ գրքեր են տվել ու վերադառնալուց հետո` կծանոթանա դրանց, ինչպես նաև` կդիտի հայկական ֆիլմեր:
Իսկ թե ինչպիսի՞ տպավորություն է ստացել «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնից այն դեպքում, երբ եղել է տարբեր հայտնի կինոփառատոներում, դերասանուհին ասաց, որ իր տպավարությունն այնպիսին է, որ փառատոնը հաջողություն ունի, քանի որ նախօրեին բացման արարողության ժամանակ դահլիճը լեփ-լեցուն էր: «Գեղեցիկ փառատոն է, երեկ էլ լավ անցավ: Միակ խնդիրը` շոգն է: Ընդունելությունն էլ էր շատ ջերմ»,- ասաց նա ու հաջողություն մաղթեց հայաստանյան փառատոնին:
Ասուլիսին ներկա Հայաստանում Իտալիայի արակարգ և լիազոր դեսպանն ասաց, որ իտալացի հանրահայտ դերասանուհու այցով հայ-իտալական մշակութային հարաբերությունները կարևոր փուլ մտան:
Նշենք, որ «Ոսկե ծիրան» 7-րդ միջազգային կինոփառատոնը մեկնարկեց հենց «Մայրիկ» ֆիլմով: Այս տարի լրանում է ֆիլմի ռեժիսոր Անրի Վեռնոյի 90-ամյակը: Բացման արարողության ժամանակ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը աշխարհահռչակ դերասանուհի Կլաուդիա Կարդինալեին հանձնել է մշակույթի նախարարության ոսկե մեդալը։ Այսօր հարգանքի տուրք է մատուցվելու դերասանուհուն և շնորհվելու «Փարաջանովյան թալեր» մրցանակ` կինոյում ունեցած մեծ ներդրման համար:

Culture 16:40 12/07/2010
The world-famous Italian actress Claudia Cardinale would change nothing if she played “Mayrig” by Henri Verneuil again after paying her first visit to Armenia and taking a closer look at the Armenian women.
“I would change nothing, besides, Armenians and Italians are a little like each other,” Claudia Cardinale, who is in Armenia in the frames of Golden Apricot International Film Festival, told reporters today.
She also said she has always done what the film director instructed her to: “The most important thing is the relations between actor and director as you should become what the director wants you to.” Still since the beginning of her career, C. Cardinale knew H. Verneuil. The actress said, she had known about the Armenian genocide before taking a cast in the film.
The actress dreamt to visit Armenia, though, she hasn’t managed to visit many places yet. “I would like to have time to travel around Armenia, but I’ll do it next time,” she said.
The actress doesn’t know the Armenian culture well, but as she said, she has received many books and she will read them and will watch Armenian films when at home.
As regards her impressions from Golden Apricot Film Festival, Cardinale said she feels the festival will be success since the hall was full and crowded during the opening ceremony Sunday. “This is a nice festival. The reception was very warm,” she said.
The Italian Ambassador to Armenia told reporters at the news conference C. Cardinale’s visit marked a new stage in the Armenian-Italian cultural ties.
“Mayrig” (Mother) by Henri Verneuil, whose 90th birth anniversary is celebrated this year, marked the opening of Golden Apricot 7th Yerevan International Film Festival.
Culture Minister Hasmik Poghosyan granted the famous actress a gold medal of Culture Ministry at the official opening ceremony. Today the actress will be paid tribute and will be honored with “Parajanov's Thaler” for her contribution and investment in the cinema.