Քաղաքական 09:16 17/07/2010
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը դատապարտել է Իրանի Զահեդան քաղաքում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը, ինչի հետևանքով 27 մարդ մահացավ, իսկ 169 վիրավորվեց:
«Այդ` առանց այն էլ անմարդկային ահաբեկչությունն առավել մեծ քննադատության է արժանի, այն պատճառով, որ կատարել են մարդկանց համար սուրբ վայրի մոտակայքում»,-ասվում է Պան Գի Մունի հայտարարության մեջ:
Հաղորդում է «Իտառ Տասս»-ը:
Հիշեցնենք, որ 2 պայթյուն էր որոտացել Իրանի հարավում` Պակիստանի և Աֆղանստանի հետ սահմանագծին` Զահեդան քաղաքի շիական մզկիթի մոտ: Դրանց պատասխանատվությունն իր վրա է վերցրել սունիթական Ջունդալլա խմբավորումը:
Ավելի վաղ ահաբեկչությունը դատապարտել էր նաև ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը` պայթյուններն անվանելով հրեշալի և նշել, որ հանցագործները պետք է պատժվեն այդ արարքի համար:

UN chief Ban Ki-moon on Friday called the twin suicide bombings on a mosque in Iran that left 27 people dead, 169others injured, a 'senseless act of terrorism', foreign media reported.
The UN secretary-general, currently on a visit to Madrid, 'strongly condemns the suicide bombings in Zahedan, Iran,' Farhan Haq, a UN spokesman, told a media briefing. 'This senseless act of terrorism at a place of worship makes it all the more reprehensible.'
The Sunni rebel group Jundallah (Soldiers of God) claimed responsibility for the bombings, saying it was to avenge the hanging of its veteran leader Abdolmalek Rigi.
Two suicide bombers blew themselves up at the Jamia mosque in the city of Zahedan, the capital of Sistan-Baluchestan, as worshippers were celebrating the birthday of Imam Hussein, grandson of Prophet Mohammed.