Տարածաշրջան 10:51 19/07/2010
Թուրքական «Ջումհուրիյեթ» (Cumhuriyet) թերթի տեղեկացմամբ` Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուն հերքել է լրատվամիջոցների տարածած տեղեկությունն այն մասին, ըստ որի, Հայաստանում կազմակերպվելիք ՆԱՏՕ-ի մարդասիրական զորավարժանքների շրջանակներում ժամանակավորապես բացվելու է հայ-թուրքական սահմանը:
«Սահմանի բացման մասին խոսք անգամ չկա, այդպիսի բան երբեք մեր օրակարգում չի եղել: Այդ լուրերը ստահոդ են: Ես այդ մասին ասել եմ պրն Մամեդյարովին, ու թող ոչ ոք նման սպասելիք չունենա:»,- ասել է Դավութօղլուն:
Վերջինս անդրադարձել է նաև Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մասնակցությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպմանը և ղարաբաղյան հիմնախնդրի շուրջ ընթացած բանակցություններին: Ըստ Դավութօղլուի` հակամարտության կարգավորման գործընթացին նոր արագություն է հաղորդվել: «Սա մեկ օրում լուծվելիք խնդիր չէ: Տարիների վաղեմություն ունի: Հավատացած եմ, որ ի վերջո լուծումը գտնվելու է», - նշել է Թուրքիայի արտգործնախարարը:
Հիշեցնենք, որ արտակարգ իրավիճակների դեմ համախմբված գործելու և գործընկեր պետությունների միջև համագործակցության զարգացումը խորացնելու նպատակով Եվրոատլանտյան աղետներին արձագանքման կոորդինացիոն կենտրոնը (EADRCC) ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում կազմակերպվող ամենամյա ցամաքային զորավարժություններն այս տարի անցկացնելու է Հայաստանում սեպտեմբերի 11-17 ընկած ժամանակահատվածում: Ծրագրված է շուրջ 20 երկրների մասնակցությունը, այդ թվում և` Թուրքիայի: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Բուրաք Օզուգերգինն այդ կապակցությամբ հայտարարել էր, որ հայ-թուրքական սահմանի բացման նախապատրաստական աշխատանքները բացառիկ բնույթ են կրում և պայմանավորված է բացառապես զորավարժությունների անցկացման հետ: Օզուգերգինն ընդգծել է, որ սահմանը ժամանակավորապես է բացվելու և նպատակը զորավարժությունների համար անհրաժեշտ տեխնիկան ցամաքային ճանապարհով Հայաստան փոխադրելն է:

Давутоглу опроверг своего пресс-секретаря: армяно-турецкая граница не откроется
Министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу опроверг сведения о том, что в рамках предстоящих в Армении учений НАТО армяно-турецкая граница временно откроется. Об этом сообщает турецкая газета Cumhuriyet.
“Об открытии границы нет и речи, в нашей повестке никогда не было подобного. Это ложь. Я говорил об этом Мамедъярову, и пусть никто не ожидает подобного”, - сказал Давутоглу.
Он также коснулся состоявшейся в Алматы встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана при участии представителей МИД стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта.
По словам Давутоглу, процессу урегулирования конфликта придали новую скорость: “Эту проблему не решить за один день. Конфликт давний. Уверен, что решение, в конце концов, будет найдено”, - отметил министр иностранных дел Турции.
Напомним, что пресс-секретарь министерства иностранных дел Турции Бурак Озугергин заявил, что армяно-турецкая граница временно будет открыта для транспортировки по наземному пути техники, необходимой для проведения запланированных в сентябре в Армении учений НАТО.
Озугергин подчеркнул, что работы по подготовке к открытию армяно-турецкой границы носят исключительный характер и обусловлены только проведением учений.
Евроатлантический координационный центр реагирования на стихийные бедствия и катастрофы НАТО в этом году проведет поисково-спасательные учения в Армении, с 11 по 17 сентября. Планируется участие около 20 стран, в том числе Турции.