Քաղաքական 10:58 24/07/2010
ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի որոշումը` Կոսովոն ճանաչելու որպես անկախ միջազգային իրավունքի սուբյեկտ, ավելի հիմնավոր պատճառ է դառնում, որպեսզի ԼՂՀ-ն մասնակցի հետագա բանակցային գործընթացին: Այդ մասին նախօրեին Ստեփանակերտում տեղի ունեցած ասուլիսում հայտարարել են ԼՂՀ Ազգային ժողովի «Ազատ Հայրենիք», Ժողովրդավարություն, Դաշնակցություն խմբակցությունների ներկայացուցիչները,- հաղորդում է Panorama.am-ի թղթակիցը:
Դաշնակցություն խմբակցությունը ներկայացնող Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ սխալ են նրանք, ովքեր համարում են, որ բանակցությունները պետք է տեղի ունենան միայն Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև կամ Հայաստանը բանակցային գործընթացում պետք է ներկայացնի Ղարաբաղը: «Մենք գտնում ենք, որ ԼՂՀ-ն պետք է դառնա բանակցությունների կողմ», -ընդգծել է Արմեն Սարգսյանը:
Դաշնակցական իր գործընկերոջ խոսքերի հետ համամիտ էր նաև Արթուր Թովմասյանը, ով ներկայացնում է «Ազատ հայրենիք» խմբակցությունը : Նա շեշտել է, որ ԼՂ-ն պետք է վերադառնա բանակցային սեղանին ոչ թե որպես հակամարտող, այլ` պատերազմող կողմ:
«Հայաստանը ներկայանում է որպես հակամարտող կողմ, այլ ոչ թե պատերազմող, պատերազմը եղել է ԼՂ-ի և Ադրբեջանի միջև և պետք է վերադառնալ այդ ֆորմատին», -հավելել է արցախցի խորհրդարանականը:

НКР должна стать переговорной стороной – арцахский парламентарий
Решение международного суда ООН о признании Косово субъектом международного права, становится более обоснованной причиной того, чтобы НКР приняла участие в переговорном процессе. Об этом на состоявшейся накануне пресс-конференции в Степанакерте заявили представители парламентских фракций «Свободная отчизна», Демократия, Дашнакцутюн, передает корреспондент Panorama.am.
Депутат фракции «Дашнакцутюн» Армен Саргсян отметил, что ошибаются те, кто считают, что переговоры должны проходить только между Арменией и Азербайджаном или Армения должна представлять Карабах в переговорном процессе.
«Мы находим, что НКР должна стать стороной переговоров», - подчеркнул А. Саркисян.
С ним согласился также парламентарий Артур Товмасян, представляющий фракцию «Свободная отчизна». Он считает, что Нагорный Карабах должен вернуться за стол переговоров не как конфликтующая сторона, а как воюющая.
«Армения представляет как конфликтующая сторона, а не воюющая, война была между Нагорным Карабахом и Азербайджаном, и надо вернуться к этому формату», - добавил арцахский парламентарий.