Քաղաքական 10:58 24/07/2010
ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանի որոշումը` Կոսովոն ճանաչելու որպես անկախ միջազգային իրավունքի սուբյեկտ, ավելի հիմնավոր պատճառ է դառնում, որպեսզի ԼՂՀ-ն մասնակցի հետագա բանակցային գործընթացին: Այդ մասին նախօրեին Ստեփանակերտում տեղի ունեցած ասուլիսում հայտարարել են ԼՂՀ Ազգային ժողովի «Ազատ Հայրենիք», Ժողովրդավարություն, Դաշնակցություն խմբակցությունների ներկայացուցիչները,- հաղորդում է Panorama.am-ի թղթակիցը:
Դաշնակցություն խմբակցությունը ներկայացնող Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ սխալ են նրանք, ովքեր համարում են, որ բանակցությունները պետք է տեղի ունենան միայն Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև կամ Հայաստանը բանակցային գործընթացում պետք է ներկայացնի Ղարաբաղը: «Մենք գտնում ենք, որ ԼՂՀ-ն պետք է դառնա բանակցությունների կողմ», -ընդգծել է Արմեն Սարգսյանը:
Դաշնակցական իր գործընկերոջ խոսքերի հետ համամիտ էր նաև Արթուր Թովմասյանը, ով ներկայացնում է «Ազատ հայրենիք» խմբակցությունը : Նա շեշտել է, որ ԼՂ-ն պետք է վերադառնա բանակցային սեղանին ոչ թե որպես հակամարտող, այլ` պատերազմող կողմ:
«Հայաստանը ներկայանում է որպես հակամարտող կողմ, այլ ոչ թե պատերազմող, պատերազմը եղել է ԼՂ-ի և Ադրբեջանի միջև և պետք է վերադառնալ այդ ֆորմատին», -հավելել է արցախցի խորհրդարանականը:

International Court of Justice decision to recognize the unilateral declaration of independence of Kosovo is a reason to make Nagorno-Karabakh a negotiating side, members of “Hayreniq” (Fatherland), Democracy and ARF Parties declared at Friday meeting, Panorama.am reporter tells from Stepanakert.
Armen Sargsyan of ARF Party stated those saying the negotiations should be held between Armenia and Azerbaijan or Armenia should present NK are mistaken. “We think NKR should become a negotiating side,” Armen Sargsyan said.
Arthur Tovmasyan said he could agree with his colleague. “Armenia is a conflict side and not warring, the war troubled NK and Azerbaijan and that format should be recovered,” NK Deputy said.