Պանթյուրքիստների նոր անջատողական քաղաքականությունն Իրանի հյուսիսում
Պանթյուրքական ծայրահեղական խմբավորումներն իրանցի թյուրքախոս ազերիների շրջանում միջէթնիկական բախումներ հրահրելու համար նոր սադրանքներ են իրականացնում: Այդ մասին հայտնում է իրանական «ախարիննյուզ.քոմ» կայքը:
Համաձայն տեղեկատվության` Իրանի հյուսիսային`Արևելյան Ազերբայջան, Արևմտյան Ազերբայջան, Արդեբիլ և Զենջան, նահանգներում պանթյուրքական ծայրահեղական խմբավորումներն արտաքին ուժերի աջակցությամբ իրանցի թյուրքախոս ազերիների շրջանում իրականացնելով հակաիրանական քարոզչություն` նպատակ ունեն վերոնշյալ նահանգների բնակավայրերի, փողոցների և մշակութային հաստատությունների պարսկերեն անունները փոխել թյուրքերենի:
Վերոնշյալ հակաիրանական խմբավորումները վերջերս հրատարակել են «Ազերբայջանի պատմական ժառանգություն» վերնագրով գիրքը, որը, տարածելով Իրանի թյուրքախոս նահանգներում, նպատակ ունեն առաջացնել ներքին լարվածություն և անկայունություն:

Region 14:51 26/07/2010
Panturkist extreme groupings are inciting new provocations to instigate ethnic clashes among the Turkish speaking Azeris of Iran, akharinnews.com reported.
According to information, Panturkist extreme groupings are conducting anti-Iranian propaganda among the Turkish speaking Azeris of Iran in the provinces of Eastern Azerbaijan, Western Azerbaijan, Ardebil and Zenjan, aiming at substituting the Persian names of residences, streets and cultural institutions of the abovementioned provinces for Turkish ones.
The abovementioned extreme grouping issued lately a book titled “Azerbaijan’s historical heritage” and spread it in the Turkish speaking provinces of Iran, aiming at causing inner tension and instability.