Աշխարհում 11:10 27/07/2010
Հաագայի դատարանի ընդունած որոշումը Կոսովոյի մասին էր, և ոչ այլ տարածաշրջանների կամ պետությունների, և նախադեպ չի ստեղծում այլ տարածաշրջանների կամ պետությունների համար: Այդ մասին կայացած ասուլիսում հայտարարել է Պետքարտուղարի տեղակալ Ֆիլիպ Գորդոնը:
Նա միաժամանակ հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն գոհ է Միջազգային դատարանի կայացրած որոշումից ու նկատել, որ այն համահունչ էր Միացյալ Նահանգների՝ վաղուց արդեն հայտնի դիրքորոշմանը` Կոսովոյի անկախացումը համապատասխանում էր միջազգային իրավունքի նորմերին։
Հիշեցնենք, որ անմիջապես դտարանի ընդունած որոշումից հետո ԱՄՆ Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը ողջունել էր այն ու կոչ արել բոլոր պետություններին պաշտպանել Կոսովոյի ներկա կարգավիճակը ու աջակցել Բալկաններում խաղաղությանն ու կայնությանը:
Նախորդող նորություն` Այժմ ժամանակն է, որպեսզի այդ երկրները շարժվեն առաջ` աշխատելով միասին. Քլինթոնը ողջունել է Հաագայի որոշումը

Решение Гаагского суда не является прецедентом для других государств – Госдеп США
Решение Гаагского суда касалось Косово, а не других регионов или государств, и не создается прецедент для других регионов или государств. Об этом на пресс-конференции сообщил заместитель Госсекретаря США Филипп Гордон.
В то же время он сообщил, что США довольны решением Международного суда, и заметил, что оно созвучно давно уже известной позиции Штатов: независимость Косово соответствовала нормам международного права.
Напомним, что Госсекретарь США Хиллари Клинтон приветствовала решение Международного суда ООН по Косово и призвала все государства поддержать нынешний статус Косово и содействовать миру и стабильности на Кавказе.
Предыдущая новость: Для Сербии и Косово сейчас пришло время двигаться вперед, работать вместе: Клинтон приветствовала решение Гаагского суда