Իրավունք 09:05 28/07/2010
Լոնդոնի դատարանը հրաժարվել է Սերբիա էքստրադիացիայի ենթարկել Բոսնիայի նախկին նախագահ Էյուպ Գանիչին, ում Բելգրադը մեղադրում է ռազմական հանցագործությունների մեջ և պահանջում է վերջինին իրեն հանձնել:
Նշենք, որ բոսնիացի քաղաքական գործչին ձերբակալել էին «Հիթրոուն» օդանավակայանում` Սերբիայի իշխանությունների պահանջով:
Հիշեցնենք, Սերբիան մեղադրում է Գանիչին 1992թ.-ին Սարաևոյից նահանջելու ընթացքում վիրավորված բոսնիացի սերբ զինծառայողների սպանության մեջ:
Լոնդոնի դատարանում Էյուպ Գանիչին` Սերբիային հանձնելու գործով լսումները սկսել էին երկուշաբթի օրը:
Գանիչի շահերը ներկայացնող փաստաբանը նշել է, որ այդ մեղադրանքները քաղաքական մոտիվներ ունեն, իսկ նրան բանտում պահելն անհիմն է:

A judge today blocked the extradition of the former Bosnian president Ejup Ganic from the UK to Serbia, ruling that the charges he faces in Serbia for alleged war crimes could be motivated by politics.
Ganic, 64, is accused of ordering attacks on a medical convoy and a military hospital, as well as on a military convoy that saw the massacre of more than 40 soldiers as they retreated from the Bosnian Muslim area of Sarajevo in May 1992.
The engineering professor, who was detained at Heathrow in March after a degree ceremony at the University of Buckingham, denies the charges.
He argued during the hearing at City of Westminster magistrates court that he had been exonerated at two legal hearings and that it would be impossible for him to receive a fair trial in Serbia.