Տնտեսություն 17:19 28/07/2010
Համաշխարհային բանկն աշխարհի 151 երկրներում անցկացրած հետազոտության արդյունքում հայտնել է, որ ստվերային տնտեսության բաժինը նվազել է միայն 11 երկրներում, իսկ մնացած երկրներում այն կազմել է ՀՆԱ-ի` միջին հաշվով մոտ 35,5 տոկոսը: Ըստ ՀԲ-ի, Ադրբեջանում ստվերային տնտեսության ծավալը կազմում է 63 տոկոս:
«Բիզիմ յոլ»-ի հետ զրույցում Ադրբեջանի «Իգթիսադի ֆորում» (Տնտեսական ֆորում) ամսագրի գլխավոր խմբագիր Սամիր Ալիեւը հայտնել է, որ Ադրբեջանում 2007 թ-ին ստվերային տնտեսության բաժինը 63 տոկոսից ավելի բարձր է եղել: Փորձագետի խոսքերով, ստվերային տնտեսությունը ՀՆԱ-ի ոչ նավթային հատվածի մասնաբաժնում ավելի շատ է: «2007 թ-ի վիճակագրության մեջ ՀՆԱ-ի ոչ նավթային հատվածի մասնաբաժինը 35 տոկոս է կազմում: Այդ տարի ՀՆԱ-ում 26,8 մլրդ-ի 9,5 մլրդ-ը ոչ նավթային հատվածին է բաժին ընկել: Դա Հայաստանի եւ Վրաստանի հետ համեմատած` չափից ավելի ցածր ցուցանիշ է: Այնպես է ստացվում, որ եթե նավթը չլիներ, Ադրբեջանի ՀՆԱ-ն կկազմեր մոտ 10 մլրդ: Նշանակում է` Ադրբեջանում մեծ ստվերային տնտեսություն կա»,- ասել է նա:
Ս.Ալիեւը նշել է նաեւ, որ կառավարությունը թաքցնում է ինչպես նավթային, այնպես էլ ոչ նավթային հատվածում տիրող շրջանառությունը: «Ներկայում երկրի տնտեսությունը հիմնականում ստեղծված է նավթի հատվածի վրա: Իսկ այդ ոլորտը թաքցվում է հասարակությունից: Չնայած այն բանին, որ Նավթի պետական ընկերությունը Ադրբեջանում ամենամեծ ընկերությունն է, այն ոչ մի անգամ դեռ աուդիտ չի անցել: Հայտնի չէ նաեւ դրա պատճառը»,- ասել է Ս.Ալիեւը: Գլխավոր խմբագիրը նաեւ ընդգծել է, որ Ադրբեջանում վիթխարի չափերի հասած կոռուպցիան ստվերային տնտեսության աճի գլխավոր պատճառներից է:

Всемирный банк: 63 % экономики Азербайджана находится в тени
По результатам проведенного Всемирным банком исследования в 151 стране мира, стало известно, что только в 11 странах сократилась доля теневой экономики, а в остальных странах она составляет в среднем 35,5% ВВП. Согласно данным Всемирного банка, объем теневой экономики в Азербайджане составляет 63%.
В беседе с газетой «Бизим йол» главный редактор журнала «Игтисади форум» (Экономический форум) Самир Алиев заявил, что в 2007-ом году доля теневой экономики была выше 63%. По словам экспертов, теневая экономика в ненефтяной доле ВВП гораздо выше.
«Согласно статистике 2007-го года, доля ненефтяного сектора ВВП составляет 35%. В этот год 9,5 млрд. из 26, 8 млрд. ВВП приходилась на ненефтяной сектор экономики. Это крайне низкий показатель по сравнению с Арменией и Грузией. Получается, что если бы не нефть, ВВП Азербайджана составлял бы 10 млрд. Это значит, что в Азербайджане наличествует большой процент теневой экономики»,- заявил эксперт.
С. Алиев также отметил, что правительство скрывает объемы оборота, как в нефтяном, так и в ненефтяном секторе. «Сейчас экономика страны основана на нефтяном секторе. А эта сфера скрыта от общественности. Несмотря на то, что Госнефтекомпания Азербайджана является самой крупной компанией в стране, в ней ни разу не проводилось аудиторской проверки, и причины этого неизвестны»,- заявил Алиев и подчеркнул, что одной из основных причин роста теневой экономики в Азербайджане является коррупция, разросшаяся до огромнейших масштабов.