Պաշտոնական. Մարտական հերթապահության կանոնների կոպիտ խախտման հետևանքով զոհվել է 1 սպա և 5 զինծառայող
Հուլիսի 28-ին բանակի զորամասերից մեկում տեղի է ունեցած միջադեպի ժամանակ հրազենային զենքի կիրառման հետևանքով զոհվել է 6 զինվորական` 1 սպա և 5 ժամկետային զինծառայող: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց ՊՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետի տեղակալ ֆելիքս Պողոսյանը:
Մինչ այդ զոհերի թվի վերաբերյալ հաղորդվում էին իրարամերժ տեղեկություններ:
Պողոսյանը նշեց զոհերի անունները` սպան եղել է ավագ լեյտենանտ Վարդգես Արարատի Թադևոսյանը` Երևանից, իսկ ժամկետային զինծառայողներն են` Գարեգին Սամվելի Հովսեփյան` Էջմիածնից, Անդրանիկ Սարգսի Սարգսյան` Երևանից, Ռոբերտ Միքայելի Հովհաննիսյան` Վանաձորից, Արտյոմ Սուրենի Մանասյան` Չարենցավանից և Կարո Շուրիկի Այվազյան` Երևանից:
Սպանությունն իրականացրել է ժամկետային զինծառայողներից մեկը, որի անունը Ֆելիքս Պողոսյանը չնշեց` ասելով. «Կան հարցեր, որոնց պատասխանը պետք է տան իրավապահ մարմինները, գործը զինվորական դատախազությունում է»:
Պողոսյանը հստակ չնշեց, թե որտեղ է տեղի ունեցել դեպքը և մանրամասնեց. «Կան խնդիրներ, որոնք չեն ասվում: Ես ուղղակի կարող եմ ասել, որ զինծառայողների կողմից մարտական հերթապահության կանոնների կոպիտ խախտման արդյունքում է ծագել այս միջադեպը ու, փաստորեն այսպիսի բան է ստացվել»:
ՊՆ պաշտոնյան նաև չասաց, թե մասնավորապես որ զինծառայողի կողմից է խախտվել մարտական հերթապահության կանոնները: «Զինվորական դատախազությունում, քննչական ծառայությունում կատարվում է քննություն: Կան խնդիրներ զոհվածների հարազատների միջև, որը նպատակահարմար չեն համարում առայժմ ասել»,- հավելեց Պողոսյանը:

Минобороны Армении: Вследствие грубого нарушения правил несения боевого дежурства погибли 1 офицер и 5 солдат
В результате применения огнестрельного оружия во время произошедшего 28 июля инцидента в одной из воинских частей погибли 6 военнослужащих: 1 офицер и 5 солдатов-срочников. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщил заместитель начальника управления информации и по связям с общественностью министерства обороны Армении Феликс Погосян.
Ранее о числе жертв сообщались противоречивые данные.
Погосян назвал имена жертв: офицером был старший лейтенант Вардкес Араратович Тадевосян (Ереван), а солдаты-срочники: Гарегин Самвелович Овсепян (Эчмиадзин), Андраник Саркисович Саркисян (Ереван), Роберт Микаэлович Ованнисян (Ванадзор), Артем Суренович Манасян (Чаренцаван) и Каро Шурикович Айвазян (Ереван).
Убийство совершил один из солдат-срочников, имя которого Феликс Погосян не назвал, сказав: «Есть вопросы, ответы на которые должны дать правоохранительные органы. Дело находится в военной прокуратуре».
Погосян не ответил конкретно, где произошел инцидент, пояснив: «Есть задачи, которые не оглашаются. Я могу просто сказать, что этот инцидент возник в результате грубого нарушения военнослужащими правил несения боевого дежурства».
Чиновник Минобороны не сказал также, кто именно из военнослужащих нарушил правила несения боевого дежурства.
«В военной прокуратуре, следственной службе ведется следствие. Между родными погибших есть задачи, о которых считаю нецелесообразным говорить», - добавил Погосян.