Իրավունք 11:38 30/07/2010
Ցեղասպանության զոհերի ժառանգները ամերիկյան դատարանում պատասխանատվության են կանչում թուրքական կառավարությանը
Ամերիկահայ փաստաբանները հինգշաբթի, հուլիսի 29-ին, հայց են ներկայացրել Դաշնային դատարան ընդդեմ թուրքական կառավարության, ինչպես նաև երկու բանկի` պահանջելով փոխհատուցում շուրջ մեկ դար առաջ կատրաված Ցեղասպանության զոհերի ժառանգների համար, տեղեկացնում է «The Associated Press»-ը:
Ըստ աղբյուրի, վերոնշյալ երկու բանկերն են` Թուրքիայի Կենտրոնական բանկը և հնագույն, դեռևս 1860-ականներից գործող թուրքական Ziraat Bankasi բանկը:
Փաստաբան Բրայան Կաբատեկն ասել է, թե հնարավոր է գործընթացը տևի երեք տարի: «Բայց միևնույնն է մենք ամեն ինչ անելու ենք առաջ գնալու համար», -հավելել է նա:
Ըստ աղբյուրի, հայցվորներ են Կարբիս Դավույանը (Garbis Davouyan) Լոս անջելեսից և Հրայր Թուրաբյանը (Hrayr Turabian) Նյու Յորքից: Նրանք իրենց հայցում պնդում են, որ խախտվել են մարդու իրավունքները, ինչպես նաև միջազգային իրավունքները: Նրանք պահանջում են փոխհատուցել իրենց անշարժ գույքի, հողերի, բանկային հաշիվների, անգին մշակութային ու եկեղեցական գործերի կորստի համար:
Փաստաբան Մարկ Գիրագոսն ասել է, թե սա իր բնույթով առաջին հայցն է, որը պատասխանատվության է կանչում Թուրքիայի կառավարությանը: «Գործում ներգրավված բոլոր փաստաբաններն ունեցել են բարեկամներ ու հարազատներ, ովքեր կամ դարձել են ցեղասպանության զոհ կամ տեղահանվել են իրենց բնակավայրերից, ինչը գործին որոշ սրություն է տալիս», -հավելել է փաստաբանը, փոխանցում է «The Associated Press»-ը:

Право 12:24 30/07/2010
Армянские адвокаты Америки представили 29 июля в Федеральный суд США иск против турецкого правительства и двух банков с требованием компенсации для наследников жертв совершенного почти век назад Геноцида армян, сообщает «The Associated Press».
Согласно источнику, речь идет о Центральном банке Турции и действующем еще с 1860 года турецком банке Ziraat Bankasi.
По словам адвоката Брайана Кабатека, процесс может продлиться три года. «Но мы все равно сделаем все для продвижения», - добавил он.
По данным агентства, истцами выступают Карбис Давуян (Garbis Davouyan) из Лос-Анджелеса и Грайр Турабян (Hrayr Turabian) из Нью-Йорка. В своем иске они утверждают, что нарушены права человека и нормы международного права и требуют компенсировать утрату недвижимости, земель, банковских счетов, бесценных культурных и церковных работ.
Адвокат Марк Гиригос в свою очередь сказал, что это первый иск подобного рода, призывающий к ответственности правительство Турции. «У вовлеченных в процесс всех адвокатов были родственники и близкие, которые либо стали жертвами Геноцида армян, либо были выселены из своих домов, что придает делу определенную остроту», - добавил адвокат.