«Առաջարկում եմ զերծ մնալ ԼՂ հակամարտության հարցը քննարկելուց». Հովիկ Աբրահամյանի նամակը Ջոն Թաներին
Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նամակ է գրել ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Ջոն Թաներին: Ինչպես տեղեկացնում է ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը, նամակում մասնավորապես ասված է.
«Հարգելի պարոն Թաներ,
Դիմում եմ Ձեզ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի վերաբերյալ հավանական զեկույցի առնչությամբ, որը նախատեսվում է պատրաստել ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում: Անկեղծ ասած զարմացած եմ, որ նման քայլը կարող էր տեղի ունենալ առանց ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության անդամների հետ համապատասխան խորհրդակցության:
Ինչպես հայտնի է, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացն ընթանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի միջնորդությամբ: Մեր համոզմամբ, նկատի ունենալով բանակցությունների գաղտնիությունը, առանձնահատկությունները և զգայուն բնույթը, Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափից դուրս կայացած նախաձեռնությունները, նույնիսկ բարի մտադրությամբ, բանակցային գործընթացը վտանգելու և միջնորդական ջանքերը խափանելու մեծ ներուժ ունեն: Հետևաբար, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հետ կապված որևիցե նախաձեռնություն ցուցաբերելուց առաջ անհրաժեշտ է խորհրդակցել Մինսկի խմբի համանախագահների հետ` հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ և Ֆրանսիան ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներ են հանդիսանում:
ԼՂ հիմնախնդիրը տարբեր միջազգային ատյաններում բարձրացնելու Ադրբեջանի փորձերը նպատակաուղղված են հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Ադրբեջանի սեփական ընկալման տարածմանը` անտեսելով համանախագահների կողմից հռչակած` հակամարտության կարգավորման հիմք հանդիսացող սկզբունքների ամբողջականությունը: Հատկանշական է, որ համանախագահ երկրները դեմ քվեարկեցին 2008 թ. մարտին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում Ադրբեջանի առաջարկած բանաձևին` պարզաբանելով, որ այն «ընտրողաբար քարոզում է (հակամարտության կարգավորման) միայն որոշակի սկզբունքներ` բացառելով մյուսները»:
Ընդամենը մի քանի օր առաջ, հուլիսի 17-ին, Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Բեռնար Կուշները և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ջեյմս Ստեյնբերգը հանդես եկան հայտարարությամբ, որով վերահաստատեցին 2010թ. հունիսի 26-ին Մուսկոկայում կայացած Մեծ ութնյակի գագաթաժողովում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների հայտարարած հակամարտության կարգավորման սկզբունքներն ու տարրերը: Նրանք ընդգծեցին, որ նշված սկզբունքներն ու տարրերն ընկալվում են որպես մի ամբողջություն, և որևէ փորձ` ուղղված որոշ տարրերին նախընտրություն տալուն ի հաշիվ մյուսների, անհնար կդարձնի խնդրի հավասարակշռված լուծումը:
Պատշաճ հարգանք տածելով ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի նման հարգարժան կառույցի հանդեպ, մենք, այնուամենայնիվ, մեր պարտքն ենք համարում հիշեցնել, որ ոչ հեռավոր անցյալում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի զեկույցը պատճառ է հանդիսացել ընտրողական վկայակոչումների, ոչ հիմնավորված մեկնաբանությունների և անպատեհ շահարկումների` ինչը, կարծում եմ, որևէ կերպ չի նպաստել կարգավորման գործընթացին օժանդակող բարենպաստ միջավայրի ստեղծմանը: Ես որևէ հիմք չեմ տեսնում, թե ինչու նոր նախաձեռնությունը պետք է հանգեցնի այլ արդյունքի:
Իմ կարծիքով, այս ըմբռնումով են առաջնորդվել ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղար Ռասմուսենը և ՆԱՏՕ-ի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաները, ովքեր տարբեր առիթներով իրենց զորավոր աջակցություն են հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից ձեռնարկվող ջանքերին և նշել, որ ՆԱՏՕ-ն ուղղակի ներգրավվածություն չունի այդ խնդրում և չի կարող իր սեփական դերակատարումն ունենալ միջնորդական գործընթացում:
Հիմնվելով այս նկատառումների վրա, մեծարգո պարոն Նախագահ, ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովին հորդորում և առաջարկում եմ զերծ մնալ ԼՂ հակամարտության հարցը քննարկելուց»:

Политика 11:35 30/07/2010
Председатель Национального Собрания Армении Овик Абраамян направил письмо председателю Парламентской ассамблеи НАТО Джону Танеру с предложением не обсуждать вопрос Нагорного Карабаха. Об этом сообщили в пресс-службе парламента Армении.
Письмо касается возможного доклада по нагорно-карабахской проблеме, который планирует подготовить ПА НАТО. Спикер парламента выразил удивление, что подобное может произойти без соответствующего совещания с членами армянской делегации в ПА НАТО.
Овик Абраамян напомнил, что процесс мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта проходит при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ из США, Франции и России.
“Мы убеждены, что с учетом секретности переговоров, их особенностей и чувствительного характера, инициативы вне формата Минской группы, даже с добрыми намерениями, содержат большой потенциал навредить переговорному процессу и провалить посреднические усилия. Следовательно, прежде чем представить какую-либо инициативу по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, необходимо проконсультироваться с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, учитывая также то обстоятельство, что США и Франция являются членами НАТО”, - говорится в письме спикера.
Он отметил, что попытки Азербайджана поднять нагорно-карабахскую проблему в различных международных инстанциях направлены на распространение собственного восприятия урегулирования, игнорируя заявленную сопредседателями целостность основных принципов урегулирования конфликта.
“Примечательно, что страны-сопредседатели в марте 2008 года не поддержали резолюцию Азербайджана, представленную на Генеральной ассамблее ООН, пояснив, что она “выборочно пропагандирует только некоторые принципы (урегулирования конфликта), исключая остальные”, - отметил О. Абраамян.
Он напомнил, что всего лишь несколько дней назад представители министерств иностранных дел стран-сопредседателей МГ ОБСЕ Сергей Лавров, Бернар Кушнер и Джеймс Стейнберг выступили с заявлением, в котором подтвердили принципы и элементы урегулирования, заявленные президентами стран-посредниц 26 июня в Мускоке, в рамках саммита “Большой восьмерки”. Они подчеркнули, что указанные принципы и элементы разработаны как единое целое, следовательно, выбрать один из них, и оставить другой, будет означать нарушить равновесие, и тогда будет невозможно достичь окончательного и взвешенного решения конфликта.
“Уважая Парламентскую Ассамблею НАТО, тем не менее, считаем своим долгом напомнить, что представленный в недалеком прошлом доклад ПА НАТО по Нагорному Карабаху стал причиной выборочных свидетельств, необоснованных комментариев и несвоевременных спекуляций, что, думаю, никоим образом не способствовало созданию благоприятной атмосферы, содействующей процессу урегулирования. Не вижу какого-либо основания, почему новая инициатива может привести к иному результату.
Думаю, с пониманием этого руководствовались генеральный секретарь НАТО и другие высокопоставленные чиновники, которые по различным поводам выражали свое содействие усилиям Минской группы ОБСЕ и отмечали, что НАТО напрямую не вовлечено в этот конфликт и не может сыграть собственную роль в посредническом процессе.
Многоуважаемый председатель, основываясь на данных замечаниях, призываю и предлагаю Парламентской ассамблее НАТО воздержаться от обсуждения Нагорно-карабахского вопроса”, - подчеркивается в письме спикера НС РА О. Абраамяна.