Սոնա Շահգելդյանը Յուրմալայից բերում է ամենախոշոր դրամական պարգևը` 50 հազար եվրո
«Նովայա վոլնա-2010» միջազգային երգի փառատոնի հաղթող Սոնա Շահգելդյանը ստացել է մրցանակային ֆոնդից ամենախոշոր գումարը` 50 հազար եվրո: Մրցույթից հետո լրագրողներին Շահգելդյանն ասել է, թե գումարի մի մասը պատրաստվում է ծախսել անտուն ու թափառական կենդանիներին օգնություն ցուցաբերելու համար:
«Մրցանակից ինչ-որ մաս կծախսեմ անօգնական ու անտուն կենդանիների վրա, իսկ մյուս մասը կծախսեմ ինձ վրա», -ասել է հայաստանցի երգչուհին:
Կիրակի երեկոյան պաշտոնապես հայտարարվեցին մրցույթի հաղթողները և նրանց հանձնվեցին իրենց բաժին դրամական պարգևները:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 31-ին տեղի ունեցած մրցույթի եզրափակիչ փուլում Սոնան գրավեց առաջին տեղը` ստանալով 288 բալ: Նրանից հետո մեկ բալի տարբերությամբ երկրորդ տեղը գրավեց Ուկրաինայի ներկայացուցիչ Տատյանա Շիրկոն, իսկ երրորդ տեղը` Էստոնիան ներկայացնող երգիչ Ուկու Սուվիստեն:
Մրցույթի նպատակն է բացահայտել երիտասարդ տաղանդավոր կատարողների: Մրցանակային ֆոնդը կազմում է 100 հազար եվրո: Մրցույթի հաղթողը կստանա դրամական մրցական` 50 հազար եվրո: Երկրորդ տեղում հայտնված կատարողը կստանա 30 հազար եվրո, իսկ երրորդը` 20 հազար եվրո:
Նշենք, որ մրցույթի կազմկոմիտեն ստացել էր 12000 մասնակցության հայտ 31 երկրից: Եզրափակիչ էին դուրս եկել 17 կատարող 12 երկրից` Ռուսաստանից և Ուկրաինայից երեքական մասնակից, Բելոռուսից, Էստոնիայից, Լատվիայից (երկու մասնակից), Ադրբեջանից, Բուլղարիայից, Ղազախստանից, Ֆինլանդիայից, Բրազիլիայից ու Իսրայելից: Հիշեցնենք նաև, որ մրցույթին մասնակցում էր մեր մի հայրենակից ևս` Ռուսաստանը ներկայացնող Music Hayk-ը:

Культура 11:50 02/08/2010
Я очень сильно хотела выиграть, а если чего-то сильно хочешь, то так и будет, сказала в интервью телеканалу «Вести» победительница конкурса «Новая волна 2010» Сона Шахгельдян из Армении.
«В Армении я уже многого добилась, у меня уже есть свои альбомы и клипы. Меня там все знают. В Армении я - звезда. Я не очень люблю это слово, но я – звезда», - сказала Сона.
Она отметила, что «Евровидение» для нее не так важно, как "Новая волна", потому что там она будет петь только одну песню, а тут целых три. «Ну и я люблю честные конкурсы и соревнования», - добавила Сона.
На вопрос, почему за всю историю конкурса Армения никогда его не выигрывала, Сона ответила: «Моя страна очень хорошая, я очень ее люблю. Но я была сильнее всех, кто сюда приезжал из Армении. Они все хорошо поют, но я все-таки была сильнее. Я это чувствовала и знала».
Большого шоу-бизнеса Сона не боится: «Меня невозможно обидеть, я очень сильная. Главное, что я сама о себе думаю, что думают мои друзья, что думают зрители, их же не обманешь. Я честно выиграла, и меня не заденет, если кто-то скажет, что это не так».
Сона очень любит спорт и в детстве постоянно играла в футбол во дворе. О замужестве и семье пока не думает. «Я сейчас об этом не задумываюсь, я еще совсем молодая, мне 24 года всего. Конечно, семья для меня - это очень важно, я очень люблю детей. Но нужно немного подождать», - сказала победительница «Новой волны 2010».