Տարածաշրջան 17:53 04/08/2010
Այսօր Ադրբեջանում մամուլի ասուլիս էին հրավիրել անազատության մեջ գտնվում ոստիկանության մայոր Էմին Ահմեդովբեկովի երեխաները՝ 15-ամյա Ռասուլը, 12-ամյա Դիլարան, ինչպես նաև, նրանց 2-ամյա եղբայր Ռաուֆը: Վերջիններս երեք ՝ ադրբեջաներեն, ռուսերեն և անգլերեն լեզուններով նամակ են տարածել, որոնք ուղղված են եղել արտասահմանյան դիվանագիտական ներկայացուցչություններին: Այս մասին տեղեկացնում է «Թուրան» լրատվական գործակալությունը:
Նամակի մեջ մասնավորապես նշվում է, որ իրենց հայրը՝ Էմին Ահմեդովբեկովը, անհիմն է ձերբակալվել: Նրանց խոսքերով, ոստիկանը ձերբակալվել է միայն այն բանի համար, որ իր ընտանիքի պատիվն է պաշտպանել:
Ձերբակալված մայորի կինը՝ Նիգյար Ահմեդբեկովան պատմել է, որ ՆԳՆ-ի պոլիկլինիկայի գլխավոր բժշկի կողմից սեռական բռնության է ենթարկվել, ինչին ի պատասխան, նրա ամուսինը ծեծել է գլխավոր բժշկին: Արդյունքում բժիշկը բողոք է ներկայացրել ոստիկանություն, ինչի հետևանքով էլ ոստիկանության մայորը ձերբակալվել է:
Նշենք, որ ոստիկանությունում անցկացված ներքին հետաքննության արդյունքում Ահմեդբեկովն ազատվել էիր պաշտոնից, ինչից հետո, նա հրաժարվել է ադրբեջանի քաղաքացիությունից:
Վերջինս դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, սակայն ոստիկանության ղեկավարությանը դա դուր չի եկել, ինչից հետո սկսել են նախկին ոստիկանին հետապնդումների ենթարկել: Վերջիվերջո, նրան առաջադրել են իշխանության ներկայացուցչին դիմադրություն ցույց տալու մեղադրանք և դատապարտել 3 տարվա ազատազրկման: Նշենք, որ մեղադրականում նշվում է, թե նախկին ոստիկանը իբր դիմադրություն է թե ցույց տվել ճանապարհային ոստիկանության ինչ-որ սերժանտի:

Law 18:15 04/08/2010
At today’s press-conference in Azerbaijan, fifteen-year-old Rasul, twelve-year-old Dilara and two-year-old Rauf, the children of police major Emin Ahmedbekov, who is under arrest, published an appeal in Azerbaijani, Russian and English, which they had sent to foreign embassies, Turan reported.
They say that their father was arrested illegally and slandered because he protected his family’s honor and dignity.
The major’s wife, Nigar Ahmedbekova, said that she was subjected to sexual harassment by the Chief Doctor of the clinic of the Interior Ministry. Major Ahmedbekov beat the doctor for this. The latter submitted a complaint and Ahmedbekov was detained.
After an internal investigation Ahmedbekov was dismissed from the post of head of the personnel department in the Chief Police Department of Baku. Until 2006 Ahmedbekov fought for his rights, and then wrote a statement renouncing citizenship.
Ahmedbekov appealed to the European Court of Human Rights. The leadership of the Baku police did not like this, and began to persecute him. Therefore he was accused of resistance to authority (namely a sergeant of the traffic police) and was sentenced to three years of imprisonment.