Հայերը պիտի պահանջեն վերադարձնե՞լ Թուրքիայի նախագահական պալատն Անկարայում
Տասնամյակներ շարունակ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար մղված պայքարից և արևմտյան բանկերի ու ապահովագրական ընկերությունների դեմ դատական գործեր հարուցելուց հետո, ամերիկահայերն անցյալ շաբաթ իրենց առաջին դատական հայցը ներկայացրին ընդդեմ Թուրքիայի Հանրապետության` միլիարդավոր դոլարների փոխհատուցում պահանջելով 1915-23 թթ. Հայոց ցեղասպանության հետևանքով բռնագրավված սեփականության, գույքի և կրած վնասների դիմաց:
Հայցն ուղղված է նաև Թուրքիայի Կենտրոնական բանկի և Ziraat բանկի դեմ՝ որպես թուրքական կառավարության ֆինանսական լծակների: Այս բանկերը, ինչպես նաև կառավարության սեփականություն հանդիսացող Թուրքական ավիաուղիների (Turkish Airlines) և զբոսաշրջության գրասենյակը մասնաճյուղեր ունեն Միացյալ Նահանգներում, որը սույն հայցով նրանց ամերիկյան արդարադատության սուբյեկտ է դարձնում: Այս դատական գործում հաջողություն ունենալու դեպքում, հայցվորների փաստաբանները կարող են Միացյալ Նահանգներում գտնվող թուրքական կառավարության ակտիվների վրա կալանք դնելու պահանջ ներկայացնել:
Փաստաբաններ Պերճ Բոյաջյանը, Մարկ Կիրակոսը, Արա Ջաբակչուրյանը և Բրայան Կաբատեկը, միլիարդավոր դոլարների խմբային հայցով ԱՄՆ Դաշնային դատարան են դիմել Կարպիս Դավոյանի (Լոս Անջելես), Հրայր Թուրաբյանի (Նյու Յորք) և բազմաթիվ հայերի անունից, որոնց նախնիները սեփականություն են ունեցել Թուրքիայում: Դավոյանի և Թուրաբյանի պապերը սեփական հողատարածքներ են ունեցել Այնթափի և Ադանայի մոտակայքում:
Հայցով մեղադրանք է ներկայացվում Թուրքիայի Հանրապետությանն ու նրա նախորդին` Ցեղասպանության ժամանակ արտաքսված ու բնաջնջված հարյուր հազարավոր հայերին պատկանող անշարժ և շարժական գույքը` ձեռնարկություններ, շենքեր, հողատարածքներ, բանկային ավանդներ և թուրքական թանգարաններում պահվող կրոնական թանկարժեք արվեստի գործեր բռնագրավելու, վաճառելու և դրանցից եկամուտ ստանալու համար: Մասնավորապես, այս հայցով պահանջվում է վերադարձնել այն գումարները, որոնք ապօրինի յուրացվել և ի պահ են տրվել թուրքական Գանձարանին, պետական կառավարման մարմիններին և Թուրքիայի պետությանն առընթեր այլ կազմակերպություններին:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո, Թուրքիան մի շարք օրենքներ ընդունեց` հայերի կողմից իբրև թե «լքված» գույքի կառավարումը կանոնակարգելու համար: Թուրքական կառավարությունը վարձավճարներ և եկամուտներ է ստացել այդ գույքից և իսկական տերերի անունով այն ի պահ հանձնել իր Գանձարան` հետագայում հայերին վերադարձնելու համար: Սակայն դրա փոխարեն, կառավարությունը յուրացրել և եկամուտ է ստացել այդ գույքից:
Հայցվորները Թուրքիայի Հանրապետությանը մեղադրում են «բռնի տեղահանության, բռնագրավման ու բնաջնջման, ռազմական հանցագործության, մարդկության դեմ հանցագործության, խաղաղության դեմ հանցագործության, խոշտանգումների, բռնության, սովի, ֆիզիկական և մտավոր բռնության, առանց դատավարության մահապատժի և ցեղասպանության կանխամտածված ծրագրին աջակցելու» օժանդակության և մասնակցության համար:
Անցյալ շաբաթ, այս դատական հայցի մասին ցնցող լուրը հայտնվեց թուրքական թերթերի առաջին էջերում՝ մեծ հուզումներ առաջացնելով երկրում: Անկախ դատական գործի արդյունքներից, թուրքական իշխանությունները քաջ գիտակցում են, որ այս դատը պիտի նպաստի ցեղասպանությունից բխող հայկական պահանջների աշխարհով մեկ բացահայտմանը: Հաշվի առնելով բոլոր հայկական հարցերի նկատմամբ թուրքական ավանդական հակազդեցությունը, չի բացառվում, որ Թուրքիայի ղեկավարները` զայրույթով բռնված հետ կանչեն իրենց ստորագրությունն արդեն իսկ սառեցված հայ-թուրքական արձանագրություններից: Միաժամանակ, Անկարան կարող է հրաժարվել հայկական սփյուռքի որոշ տարրերի սիրաշահելու անհաջող փորձերից:
Պատկերացրեք, թե ինչպիսի ցասման մեջ են ընկնելու թուրքական իշխանությունները, երբ հայերը պահանջեն վերադարձնել Թուրքիայի նախագահական պալատն Անկարայում, որը գտնվում է Ղասաբյանների ընտանիքից բռնագրավված հողերի վրա:
Ավելին, «Ինջիրլիկ» ավիաբազան, Ադանայի մոտ գտնվող թուրք-ամերիկյան համատեղ ռազմական օբյեկտը կառուցվել է նախկին հայկական գյուղի տարածքում: Հայերը կարող են դատի տալ ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ Միացյալ Նահանգների կառավարություններին` հայ գյուղացիներից բռնագրավված գույքի շահագործումից օգուտ ստանալու համար:
Անցյալ շաբաթվա դատական հայցը վաղուց սպասված քայլ էր՝ Թուրքիայից հայոց պահանջատիրությանը հետամուտ լինելու և Հայոց ցեղասպանության զոհերի համար արդարության հասնելու ճանապարհին: Այժմ հայերը պետք է իրենց բոլոր ջանքերը կենտրոնացնեն Ցեղասպանության ընթացքում կրած վնասների արդար փոխհատուցման կամ վերադարձնելու վրա: Նման հայցերով պետք է դիմել նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, քանի որ Թուրքիան որպես Եվրոպայի խորհրդի անդամ, պարտավոր է հաշվի առնել այդ դատարանի դատավճիռը:
Շատ ցանկալի կլիներ, որ Հայ փաստաբանների միությունը կամ համանման մի կառույց համակարգեր այսպիսի դատական հայցերը և անհրաժեշտ խորհրդատվություն ու միջոցներ տրամադրեր հետագա հայցերի ներկայացման համար: Շատ կարևոր է նման գործողությունների համակարգումը Հայաստանի կառավարության հետ` անկախ այն հանգամանքից, նա պաշտոնապես կմիանա այս հայցին, թե ոչ: Սփյուռքի միասնական կառույցը, որն առաջարկել էի իմ նախորդ հոդվածներից մեկում, լիովին կարող էր որպես համակարգող մարմին ծառայել համահայկական հարցերին վերաբերող դատական հայցերի համար:
Այսպիսի հայցերը պետք է ներկայացնել առանձնահատուկ հոգածությամբ, նախապատրաստությամբ և արհեստավարժությամբ, քանզի դրանք մեծ հետևանքներ կունենան ամբողջ հայ ժողովրդի համար: Եթե այս դատական հայցերից որևէ մեկը, ընթացակարգային խնդիրների պատճառով հաջողության չհասնի, թուրքական կառավարությունն արագորեն կհայտարարի հաղթանակի մասին` խեղաթյուրելով դատարանի որոշումը: Ավելորդ է նշել, որ օտարերկրյա կառավարություններին առնչվող նման քաղաքական նուրբ դատական գործեր վարելիս, պետք է ակնկալել, որ դատավորները կհայտնվեն թե Անկարայի, և թե Վաշինգտոնի հզոր ճնշման տակ:
Գրեթե մեկ դար Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար պայքարող հայ ժողովուրդը հիմա ոչ մի ջանք չպետք է խնայի իր վիթխարի կորուստները փոխհատուցելու և պատմական իրավունքները վերականգնելու համար, օգտագործելով իրավական բոլոր միջոցները՝ Միացյալ Նահանգների դաշնային դատարաններում, տարբեր երկրների, այդ թվում` Թուրքիայի դատարաններում, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում և Միջազգային դատարանում:

Комментарии 16:48 04/08/2010
После продлившейся десятилетия борьбы за признание Геноцида армян и возбуждения уголовных дел против западных банков и страховых компаний, армяне США на прошлой неделе представили свой первый судебный иск против правительства Турции, требуя компенсации в размере нескольких миллиардов долларов за конфискованные вследствие Геноцида армян 1915-23 гг. собственность, имущество и понесенные убытки.
Иск представлен против Центрального банка Турции и банка Ziraat, как финансовых рычагов турецкого правительства. Эти банки, а также являющийся собственностью правительства Турецкие авиалинии (Turkish Airlines) и офис туризма имеют филиалы в США, которые являются субъектом американской юстиции по данному иску. В случае достижения успеха по этому делу адвокаты истцов могут потребовать наложить запрет на активы турецкого правительства в США.
Адвокаты Перч Бояджян, Марк Киракос, Ара Джабакчурян и Брайан Кабатек с групповым иском на несколько миллиардов долларов от имени Карписа Давояна (Лос-Анджелес), Грайра Турабяна (Нью-Йорк) и многочисленных армян, предки которых имели собственность в Турции, обратились в Федеральный суд США. У дедов Давояна и Турабяна были собственные земельные участки в окрестностях Айнтап и Адана.
Иском предъявляется обвинение правительству Турции и его предшественнику в конфискации, продаже и получении доходов от принадлежащего выселенным и уничтоженным во время Геноцида сотни тысячам армян движимого и недвижимого имущества: предприятий, зданий, земельных участков, банковских вкладов и хранящихся в музеях дорогостоящих религиозных работ. В частности, этим иском требуется вернуть те суммы, которые были незаконно присвоены и отданы на хранение турецкому Казначейству, органам государственного управления и другим структурам при правительстве Турции.
В ходе Первой мировой войны и после нее Турция приняла ряд законов для управления якобы «оставленного» армянами имуществом. Правительство Турции получило доходы от этого имущества и от имени истинных владельцев сдало их на хранение в Казначейство для возвращения его в дальнейшем армянам. Однако вместо этого правительство присвоило его и получило от него доход.
Истцы обвиняют правительство Турции в «содействии и участии в запланированной программе насильственного перемещения, конфискации и уничтожения, военного преступления, преступления против человечества, против мира, пыток, насилия, голода, физического и умственного насилия, геноцида и смертельного наказания без суда».
На прошлой неделе эта весть о судебном иске появилась на первых страницах турецких СМИ, вызвав большие волнения в стране. Независимо от результатов судебного дела, турецкие власти хорошо осознают, что этот суд должен способствовать раскрытию на весь мир армянских требований, вытекающих из Геноцида. Учитывая традиционное турецкое противодействие по армянскому вопросу, не исключено, что турецкое руководство в ярости отзовет свою подпись под «замороженными» уже армяно-турецкими протоколами. В то же время Анкара может отказаться от неудачных попыток ублажить некоторые элементы армянской диаспоры.
Представьте, в какую ярость придут турецкие власти, когда армяне потребуют вернуть президентский дворец Турции в Анкаре, который находится на захваченных землях семьи Гасабянов.
Кроме того, авиабаза «Инджирлик», совместный американо-турецкий военный объект возле Аданы построен на территории бывшего армянского села.
Армяне могут подать в суд как на правительство Турции, так и США за получение выгоды от эксплуатации конфискованного у армянских крестьян имущества.
Судебный иск армянских адвокатов Америки был давно ожидаемым шагом на пути достижения справедливости для жертв Геноцида армян.
Теперь армяне должны сконцентрировать все свои усилия на справедливом возмещении или возвращении понесенного во время Геноцида ущерба. С подобными исками можно обратиться также в Европейский суд по правам человека, поскольку Турция, как член Совета Европы, обязана учесть вердикт этого суда.
Желательно было бы, чтобы союз армянских адвокатов или подобная структура координировала подобные судебные иски и предоставляла необходимую консультацию и средства для представления дальнейших исков. Очень важно координировать эти действия с правительством Армении, независимо от того, присоединится ли оно на официальном уровне к этому иску или нет.
Единая структура Диаспоры, идею создания которой я предложил в одной из моих предыдущих статей, могла бы полностью координировать судебные иски, касающиеся общеармянских вопросов.
Такие вопросы необходимо представлять с особой заботой, подготовкой и профессионализмом, поскольку это будет иметь большие последствия для всего армянского народа. Если один из этих судебных исков из-за процессуальных задач не увенчается успехом, турецкое правительство сразу же сообщит о победе, исказив решение суда. Излишне отметить, что при ведении таких деликатных политических судебных дел необходимо ожидать, что судьи окажутся под мощным давлением как Анкары, так и Вашингтона.
Армянский народ, почти век боровшийся за признание Геноцида армян, сегодня не должен беречь сил для возмещения огромных потерь и восстановления исторических прав, используя все правовые средства в федеральных судах США, судах разных стран, в том числе Турции, Европейском суде по правам человек и Международном суде.