«Օբյեկտիվություն ապահովելու համար` sms քվեարկություն չի լինելու». Դ. Մնացականյան
Այսօր ավարտվում է «Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերություն» ՓԲ ընկերության կողմից հայտարարված «Մանկական Եվրատեսիլ-2010» երգի միջազգային մրցույթի հայաստանյան նախընտրական փուլին մասնակցել ցանկացողների հայտերի ընդունման ժամկետը:
«Հ1»-ի գործադիր տնօրենի հատուկ նախագծերի գծով խորհրդական Դիանա Մնացականյանը Panorama.am-ին ասաց, որ միայն մեկ շաբաթից իրենք կհայտարարեն, թե քանի հայտ են ընդունել, հատուկ ստեղծված հանձնաժողովը որ 30 լավագույն երգն է ընտրել:
Հիշեցնենք, որ նախապես մայիսի 20-ն էր հայտարարված հայտերի ընդունման վերջնաժամկետ, սակայն հետագայում, ընդառաջ գնալով բազմաթիվ խնդրանքների, հայաստանյան նախընտրական փուլի կազմկոմիտեն երկարաձգել էր ժամկետը:
Նախընտրական երկրորդ և երրորդ (եզրափակիչ) փուլերն անցկացվելու են համապատասխանաբար օգոստոսի 26-ից 28-ը ներառյալ և օգոստոսի 29-ին արդեն պարզ կլինի, թե ով է ներկայացնելու Հայաստանը «Մանկական Եվրատեսիլ-2010»-ում:
Դ. Մնացականյանը նաև ասաց, որ այս տարի, ի տարբերություն նախորդ տարիների, հաղթողն ընտրվելու է ոչ թե ժյուրիի և sms-քվեարկության արդյունքների հիման վրա` 50% - 50% հարաբերակցությամբ, այլ միայն պրոֆեսիոնալ ժյուրիի կողմից: «Նման որոշում ընդունեցինք բոլոր մասնակիցների համար առավելագույն հավասար պայմաններ ապահովելու համար. հարուստ ծնողներ ունեցող երեխաները, ովքեր կարող են ապահովել շատ քանակությամբ sms-ներ լինեն նույն հարթության վրա, ինչ այն ծնողների երեխաները, ովքեր չեն կարող ապահովել այդքան շատ sms-ներ: Հատկապես «Մանկական Եվրատեսիլի» ժամանակ ծնողներն ամեն ինչ անում են, որ իրենց երեխան հաղթի: Օբյեկտիվություն ապահովելու համար հաղթողին ընտրելու է պրոֆեսիոնալ ժյուրին»,- մանրամասնեց նա:

Д. Мнацаканян: Sms-голосования на отборочном туре «Детское Евровидение 2010» в Армении не будет
В Армении сегодня завершается срок приема заявок на участие в отборочном туре международного песенного конкурса «Детское Евровидение 2010», объявленного Общественным телевидением Армении (ОТА).
Советник по особым проектам исполнительного директора ОТА Диана Мнацаканян сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am, через неделю будет объявлено количество принятых заявок и станут известны 30 лучших песен, выбранных жюри.
Напомним, что последним сроком приема заявок было объявлено 20 мая, однако в дальнейшем, по многочисленным просьбам оргкомитет отборочного тура конкурса продлил этот срок.
Второй и третий отборочный туры пройдут соответственно с 26 по 28 августа, а 29-го августа уже станет известно имя представителя Армении на «Детском Евровидении 2010».
Д. Мнацаканян также сообщила, что в этом году, в отличие от предыдущих лет, победитель будет избран не на основе sms-голосования и жюри, а только профессиональным жюри.
«Подобное решение было принято для обеспечения максимально равных условий для всех участников, чтобы дети богатых не имели привилегий. Во время «Детского Евровидения» родители делают все для победы своего ребенка.
Подобное решение было принято для обеспечения максимальной объективности, чтобы победителя выбрало профессиональное жюри», - пояснила она.
«Детское Евровидение 2010» пройдет 20 ноября в Минске. Конкурс детского «Евровидения» проводится с 2003 года. В нем принимают участие по одному представителю стран-членов Союза европейских вещателей в возрасте от 10 до 15 лет.
Армения впервые приняла участие в конкурсе в 2007 году. Детский ансамбль «Аревик» занял тогда второе место. В 2008 году 13-летняя Моника Манучарова заняла 8-е место.