Հասարակություն 11:25 07/08/2010
Հարավային Կալիֆոռնիայի, Նյու Ջերսիի, Կանադայի ու Ֆրեզնոյի 11 սփյուռքահայեր ձևավորել են «Արարատ 11» թիմը և բարձրացել Արարատ լեռան գագաթ: Խումբը Թուրքիա է հասել Վրաստանի միջով գնացքով 14-ժամյա ճանապարհից հետո, տեղեկացնում է «Ասպարեզ»-ը:
Արարատ լեռան գագաթ խումբն սկսել է բարձրանալ հուլիսի 15-ից` հաղթահարելով եղանակային ծանր պայմանները, հաստաշերտ ձյունը: Երեք օր անց նրանք հասել են լեռան գագաթ ու այնտեղ կանգնեցրել Հայաստանի և Արցախի պետական դրոշները:
«Պետք է այնտեղ լինեիք, որպեսզի տեսնեիք յուրաքանչյուրիս զգացումները` մենք դրախտում էինք մեզ զգում», -լրատվամիջոցին պատմել է «Արարատ 11»-ի անդամ Վաչե Սողոմոնյանը:

Society 12:27 07/08/2010
On July 15, a team of 11 men, including six from Southern California, two from New Jersey, two from Canada, and one from Fresno reached the summit of Mt. Ararat. Team “Ararat 11,” a code name that the team had given themselves would soon be known to all Armenians.Team “Ararat 11” traveled 14 hours in a van to Georgia in order to enter Turkey, Asparez.com reported.
There was heavy snow and hail “from hell,” however, determined and their will power in tact, the team finally reached the summit of Mt. Ararat on day three where they erected the Armenian national and the Nagorno-Karabakh Republic flags. The team sang and danced.
“One had to be there to see the feeling of each individual. We were in heaven that day, “said a team member, Vatche Soghomonian.