Սերժ Թանկյանը երեկոյան կայանալիք մենահամերգում հայերեն էլ է երգելու
Ամերիկահայ ռոք երաժիշտ Սերժ Թանկյանը (Թանկեան) նախանշված մամլո ասուլիսին ներկայացավ մոտ 40 րոպե ուշացումով, ինչը, թերևս, ներելի է` ուշ երեկոյան է ժամանել Հայաստան: Սակայն պարզվեց, որ մի քանի ժամ առաջ ժամանելով` արդեն իսկ հասցրել է ծանոթանալ ասուլիսին ներկա գտնվող լրագրողների հարցերին, որոնք մենահամերգի կազմակերպիչների պահանջով դրանք նախապես էին ներկայացրել:
Ի դեպ, ինչպես պարզվեց ասուլիսի ընթացքում, պահանջը իր նախաձեռնությունը չի եղել և նա որևէ հարց անպատասխան չթողեց` բացի անձնական կյանքին վերաբերողներից:
Հիշեցնենք, որ System of a Down համաշխարհային ճանաչում ունեցող ռոք խմբի մեներգիչ Ս.Թանկյանն այսօր երեկոյան Երևանում հանդես կգա առաջին մենահամերգով, թեպետ նա առաջին անգամ չէ, որ Հայաստան է ժամանում:
«Շատ մոտ չնստեք` գլուխներդ կցավի»,- զգուշացրեց Սերժը:
«Հայաստանը մեկ մացառոտ է, մեկ քարքարոտ …մեկ բացվում է Սևանը, բայց ամենատպավորիչը Լեռնային Ղարաբաղն է»,- կիսվեց նա իր նախահայրերի հայրենիքից ունեցած տպավորություններով:
Երգիչն ադպես էլ չկարողացավ հստակ պատասխանել, թե եթե Հայաստանում պատրաստվի նկարահանել տեսահոլովակ, որ վայրը կընտրի: Միայն նշեց, որ իր տեսահոլովակներում հետին ֆոնը միշտ կանաչ է:
Երանգների առկայությունը Սերժի համար կարևոր է ոչ միայն շրջապատող միջավայրում, այլև իր երգերում, որոնցից յուրաքանչյուրն իր երանգներով է հարուստ:
«Օրինակի համար System of a Down–ի երգերում ավելի շատ էր սևն ու կարմիրը, նաև մանուշակագույնը: Իսկ իմ սոլո երգերը փոքր-ինչ բաց գույներ ունեն` նարնջագույն, կանաչ, նաև հիմա կապույտը, սակայն թե ինչո՞վ է դա բացատրված` դժվար է ասել…. զուտ զգայարանների մակարդակով է որոշում»,- ասաց երգիչը:
Իր երգերը մեկ ժանրում չեն, հավասարապես նախընտրում է թե ջազը, թե ռոքը, թե փոփը: Նա անում է այն, ինչ զգում է, ինչ դուր է գալիս ու ինչ այդ պահին իր հոգում ծնունդ է առնում:
Սակայն վերջին շրջանում իր բոլոր ձայնագրություններում նշմարվում է կոնկրետ թեմա` շրջակա միջավայրի փոփոխությունն է, ինչպես նաև քաղաքակիրթ ձևով հարաբերվելու մշակույթը:
Նրա ստեղծագործություններում ուրույն տեղն ունի նաև հայերենը և, օրինակ, վերջին ձայնասկավառակում նա հայերենով մեկ երգ ունի` Ցեղասպանությանը նվիրված:
Ի դեպ, երեկոյան կայանալիք մենահամերգում Սերժը նախատեսում է հայ հանդիսատեսին անակնկալ մատուցել ու անպայման երգելու է հայերեն:
«Առավել ևս միկրոֆոնս լավն է»,- հավելեց նա` մերժելով, սակայն, լրագրողների խնդրանքը փոքր հատված կատարել այդ պահին:

Серж Танкян споет на концерте в Ереване песню на армянском языке
Известный американский рок-певец Серж Танкян прибыл сегодня на пресс-конференцию в Ереване с опозданием на 40 минут, но это простительно, поскольку он приехал в Армению накануне поздно вечером. Однако при этом певец успел ознакомиться с вопросами армянских журналистов, которые по требованию организаторов концерта были заранее отосланы в письменном виде.
Как выяснилось на пресс-конференции, это требование не было личной инициативой Танкяна, это постарались организаторы, и он не оставил без ответа ни один вопрос журналистов, кроме тех, которые касались его личной жизни.
Напомним, что солист всемирно известной рок-группы System of a Down Серж Танкян сегодня вечером выступит в Ереване с первым сольным концертом, хотя в Армении он находится не впервые.
“Не садитесь в первых рядах, а то у вас голова заболит”, - посоветовал он тем, кто собирается пойти на его концерт.
“Армения - то заросли, то камни, то открывается Севан, но самым впечатляющим является Нагорный Карабах”, - поделился он впечатлениями о родине своих прадедов.
Но он так и не смог ответить на вопрос, какое место предпочтет, если надумает снять в Армении клип. Он только отметил, что в его клипах, и это заметно, задний фон всегда зеленый.
Наличие оттенков важно для Танкяна, и не только в окружающей среде, но и в его песнях, каждая из которых богата своими оттенками.
“Например, в песнях System of a Down преобладали черный и красный цвета, а также фиолетовый. А мои сольные песни имеют более светлые оттенки: оранжевый, зеленый, теперь еще и синий, но чем это объясняется, мне трудно сказать… это все на уровне ощущений”, - сказал певец.
Его песни не относятся к одному жанру, он в равной степени предпочитает и джаз, и рок, и поп. Он делает то, что чувствует, что ему нравится, и что в этот момент рождается в его душе, даже если он просто встречается с журналистами.
Хотя в последнее время во всех его записях прослеживается конкретная тема. “Это изменение окружающей среды, а также культура цивилизованного общения”, - сказал он.
В его произведениях свое место имеет также армянский язык, и в последнем альбоме он записал песню на армянском языке, посвященную Геноциду армян. Кстати, на вечернем концерте Серж намерен преподнести армянскому зрителю сюрприз, и обязательно споет на родном языке.
“Тем более, что у меня хороший микрофон”, - пошутил он, но при этом отказал журналистам в просьбе исполнить отрывок из песни прямо на пресс-конференции.