Քաղաքական 16:34 13/08/2010
Երեկ երեկոյան նախագահական նստավայրից պաշտոնապես հաղորդագրություն տարածվեց առ այն, որ սույն թվականի օգոստոսի 20-22-ը Երևանում կայանալու է ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթաժողովը: Գագաթաժողովում քննարկվելիք հարցերի և դրանց սպասումների շուրջ Panorama.am-ը զրուցեց ՀՀ ՊՆ ԱՌՀԻ-ի վերլուծական կենտրոնի պետ Վահրամ Տեր-Մաթևոսյանի հետ:
«ՀԱՊԿ անդամ-երկրների ղեկավարների վերջին պաշտոնական գագաթաժողովից հետո, որը տեղի էր ունեցել ս.թ. մայիսի 8-ին Մոսկվայում, տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող ու համաշխարհային տրամաչափի որոշակի տեղաշարժեր են արձանագրվել: Հետևաբար, ամառային ամիսների ավարտափուլում Երևանում նախատեսվող գագաթաժողովի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կկանխորոշեն մինչև տարեվերջ ՀԱՊԿ-ի քաղաքականության հիմնական գերակայությունները»,- նշեց նա:
Փորձագետի խոսքերով, վերջին տարիների ընթացքում ՀԱՊԿ-ում ընթանում են խորքային ինստիտուցիոնալիզացման ու արդյունավետության բարձրացման գործընթացներ, որոնք միտված են Եվրասիական տարածաշրջանում այդ ազդեցիկ պաշտպանական-քաղաքական կառույցի աճող դերակատարման առավել բարձրացմանը:
«ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի և ՀԱՊԿ-ի իր գործընկերների կողմից բազմաթիվ հարթակներում շեշտվել է, որ ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության ոլորտում կայունության պահպանման գործում այդ կառույցն ունի կարևորագույն դերակատարում: Նման ձևաչափի վերջին հանդիպման ընթացքում շեշտվել էր, որ ոչ-պաշտոնական այսպիսի հանդիպումների ընթացքում հնարավորություն է ստեղծվում երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում հստակեցնել տարածաշրջանային անվտանգային միտումները, գտնել նոր մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին դիմակայելու ու դրանք հաղթահարելու նորարար բանաձևեր: Կազմակերպության համակարգային արդյունավետության բարձրացման հարցերի հետ մեկտեղ` գագաթաժողովի օրակարգային հարցերից են լինելու նաև Ղրղըզստանում կայունության ապահովման նպատակով աջակցության ցուցաբերման, ՀԱՊԿ-ի ճգնաժամային արձագանքման համակարգի մեխանիզմների ու տեղեկատվական միասնական դաշտի շարունակական կատարելագործման, թմրանյութերի դեմ համակարգված պայքարի խորացման, Օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերին առչվող փաստաթղթերի երկրորդ փաթեթի մշակման և այլ օրակարգային հարցեր»,- ասաց Վ. Տեր-Մաթևոսյանը:
Պատասխանելով Panorama.am-ի այն այն հարցին, թե ի՞նչ սպասելիքներ կան համաժողովից՝ փորձագետն ասաց. «ՀԱՊԿ-ի հիմնադրումից ի վեր Հայաստանը մշտապես աջակցել է այդ կազմակերպության գործունեությանը` ունենալով ՀՀ ազգային անվտանգության շահերին ծառայող հստակ ակնկալիքներ ու սպասելիքներ: Բացառություն չի լինելու նաև այս գագաթնաժողովը: 2009 թ. ընթացքում, երբ Հայաստանն էր նախագահում այդ կառույցում, ստեղծվեցին Օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժեր, որն ավելի բարձրացրեց այդ կազմակերպության նշանակությունը: Հայաստանի ղեկավարության կողմից ՀԱՊԿ-ին ցուցաբերած բազմամակարդակ աջակցության շնորհիվ Հայաստանը դիտվում է որպես այդ կառույցի ամուր օղակներից մեկը: Հայաստանը շահագրգռված է ՀԱՊԿ-ի գործող մեխանիզմների ու նորմատիվ-իրավական բազայի կատարելագործման, ինչպես նաև` ՀԱՊԿ-ի համակարգում գործող աշխատաքային օղակների արդյունավետության բարձրացման հարցերում: Հետևաբար, Հայաստանում նմանատիպ գագաթաժողովների անցկացումը և տանտիրոջ իրավունքով այդ խնդիրների վրա ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարների ուշադրության բևեռումը մեր շահերից է բխում»:

Politics 18:11 13/08/2010
Presidential press office spread official statement Thursday evening that informal summit of CSTO leaders is due in Yerevan August 20-22. Panorama.am talked to Vahram Ter-Matevosyan, the head of the Armenian Defense Ministry INSR analytical center, over the issues to be raised at the summit and the expectations Armenia has from it.
“Following the latest CSTO formal summit, held in Moscow May 8 this year, some changes have been observed in terms of regional security issues. Consequently, the agreements reached at the summit in Yerevan will predetermine the CSTO policy priorities by the yearend,” he said.
According to the expert, during the recent years deep institutionalization and efficiency boosting procedures are underway in the CSTO, directed to the increase of the role of this influential defense-political organization.
“Armenian President Serzh Sargsyan and the other CSTO leaders have many times stressed that CSTO plays most significant role in ensuring stability. It had been highlighted at a meeting of similar format lately that such meetings provide opportunity to clarify the tendencies of the regional security in bilateral and multi-faceted formats, to find new formulas for facing the challenges and threats. Besides the issues on increasing the efficiency of the organization, support to Kyrgyzstan over ensuring stability in the country, continual improvement of the CSTO crisis response system mechanisms and the information field, anti-drug combat, working out the second package of the Rapid Reaction Collective Forces documents will be on agenda,” V. Ter-Matevosyan said.
As regards the expectations from the summit, the expert said: “Since the establishment of the CSTO, Armenia has always supported the activity of the organization, having clear expectations to ensure the RA national security. This summit is not going to be an exception. In 2009, when Armenia was chairing the CSTO, Rapid Reaction Collective Forces were established to even more increase the role of the organization. Due to the multi-level support rendered to the CSTO by the Armenian authorities, the organization views Armenia as one of the CSTO strong links. Armenia is interested in improving the CSTO current mechanisms and the normative-legal base, as well as increasing the efficiency of the working links of the CSTO system. Hence, hosting the summit and drawing the attention of the CSTO leaders to these issues is among Armenia’s interests.”
Armenian parliament ratifies Rome Statute
The Armenian parliament voted on Tuesday to ratify the Rome Statute, the founding treaty of the International Criminal Court (ICC). A total...
Reports of Artsakh NSS chief's arrest by Azerbaijan not confirmed
Reports about the arrest of Artsakh National Security Service (NSS) Director Ararat Melkumyan by Azerbaijanis have not been confirmed. A...
Armenian parliament debates Rome Statute ratification
The Armenian National Assembly on Tuesday started debates on the ratification of the Rome Statute at a session boycotted by the opposition....
75 U.S. representatives press Biden to hold Azerbaijan accountable
Congressional pressure on the Biden Administration to end U.S. complicity in Azerbaijan’s ethnic cleansing of Artsakh’s 120,000...
Diplomat: UN mission in Nagorno-Karabakh did their best to legitimize ethnic cleansing
Armenia's Ambassador-at-Large Edmon Marukyan has accused the UN of legitimizing ethnic cleansing and other crimes in Nagorno-Karabakh...
Azerbaijan reportedly arrests Artsakh NSS chief
Azerbaijan has arrested Major-General Ararat Melkumyan, Director of the Artsakh National Security Service (NSS), MediaHub said on Tuesday....
U.S. will take 'appropriate actions' if it sees evidence of ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh
The United States takes allegations of ethnic cleansing, genocide or other atrocities seriously, U.S. Department of State spokesman Matthew...
Armenian FM deplores lack of effective int'l action to prevent Baku's ethnic cleansing policy
A meeting was held with the heads of diplomatic missions and representatives of international organizations accredited in Armenia at the...
UN says 'between 50 and 1,000' Armenians remain in Nagorno-Karabakh
The number of ethnic Armenians in Nagorno-Karabakh may range from 50 to 1,000, U.N. spokesperson Stephane Dujarric said on Monday. "The...
Over 100,500 displaced people cross into Armenia from Artsakh
More than 100,500 forcibly displaced people have crossed into Armenia from Nagorno-Karabakh (Artsakh) in a mass exodus triggered by its violent...
The Armenian Defense Ministry reported casualties following Azerbaijani fire on a vehicle carrying food for Armenian soldiers. “There...
German MP Anton Hofreiter, chairman of the Bundestag’s European Affairs Committee, has urged the EU to immediately impose sanctions on...
Clergymen among last Armenians to leave Artsakh
Almost no Armenians have remained in Artsakh (Nagorno-Karabakh) after its seizure by Azerbaijan in late September. The clergymen were among...