Դինքի եղբայրը Դավութօղլուի առջև պայման է դնում
Ահմեթ Դավութօղլուն իր ափսոսանքն է հայտնել` կապված Թուրքիայի կողմից Մարդու Իրավունքների Եվրոպական դատարանին ուղարկված նամակի հետ, որում Հրանտ Դինքը համեմատվել է նեոնացիստի հետ: Այս մասին գրում է «Էրմենիհաբեր» (Ermenihaber) լրատվական կայքը` վկայակոչելով թուրքական աղբյուրները:
Թուրքիայի արտգործնախարարն ասել է. «Այս նամակը խղճիս ծանր է նստում: Խորապես ցավում եմ Եվրոպական դատարանին ուղարկված թուրքական կողմի պաշտպանական այս տեքստի համար։ Հարգելով Դինքի հիշատակը, ասում եմ, որ դա չպետք է տեղի ունենար: Ցավոք, նամակը հետ չենք կարող վերցնել, բայց կփորձենք գտնել մեկ այլ լուծում: Դինքի ընտանիքի հետ կխոսենք, իրար կհասկանանք»:
Ի պատասխան Դավութօղլուի հայտարությանը` Դինքի եղբայրը` Խոսրով Դինքը, ասել է. «Արտգործնախարարի խոսքերը կարևոր են: Բայց նախ թող թուրքական կառավարությունը չեղյալ հայտարարի Դինքի հանդեպ 301 հոդվածով թուրք ինքնությունը վիրավորելու մեղադրանքը, դրանից հետո միայն կխոսենք փոխհամաձայնության մասին: Հրանտը սպանվելուց առաջ վերջին բանը, որ արեց, այն էր, որ գնաց մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ու փորձեց ապացուցել որ իր հանդեպ 301 հոդվածի կիրառումն անարդարացի է»:

Region 15:34 19/08/2010
Turkey’s Foreign Minister Ahmet Davutoglu said he regrets the defense the Turkish state gave at the European Court of Human Rights in a case concerning murdered journalist Hrant Dink. Rejecting the defense that drew parallels between Hrant Dink’s perspectives and Neo-Nazism that were prepared by his ministry, Ahmet Davutoglu indicated that Turkey could negotiate with Hrant Dink’s family, Ermenihaber reported.
“I feel regret for sending a defense to the European court. In commemoration to Dink’s memory, I say this should not have happened. Alas, we cannot recall the letter but we will try to find another solution. We will negotiate with Dink’s family,” said Davutoglu.
In response, Dink’s brother said: “Foreign Minister’s words are important. But first the Turkish government should cancel the charges addressed to Dink over insulting Turkish identity, in accordance with Article 301, and only after we can speak about mutual agreement. The final thing Dink did before his assassination was going to the European Court and trying to prove the unfair application of Article 301 against him.”