Դինքի եղբայրը Դավութօղլուի առջև պայման է դնում
Ահմեթ Դավութօղլուն իր ափսոսանքն է հայտնել` կապված Թուրքիայի կողմից Մարդու Իրավունքների Եվրոպական դատարանին ուղարկված նամակի հետ, որում Հրանտ Դինքը համեմատվել է նեոնացիստի հետ: Այս մասին գրում է «Էրմենիհաբեր» (Ermenihaber) լրատվական կայքը` վկայակոչելով թուրքական աղբյուրները:
Թուրքիայի արտգործնախարարն ասել է. «Այս նամակը խղճիս ծանր է նստում: Խորապես ցավում եմ Եվրոպական դատարանին ուղարկված թուրքական կողմի պաշտպանական այս տեքստի համար։ Հարգելով Դինքի հիշատակը, ասում եմ, որ դա չպետք է տեղի ունենար: Ցավոք, նամակը հետ չենք կարող վերցնել, բայց կփորձենք գտնել մեկ այլ լուծում: Դինքի ընտանիքի հետ կխոսենք, իրար կհասկանանք»:
Ի պատասխան Դավութօղլուի հայտարությանը` Դինքի եղբայրը` Խոսրով Դինքը, ասել է. «Արտգործնախարարի խոսքերը կարևոր են: Բայց նախ թող թուրքական կառավարությունը չեղյալ հայտարարի Դինքի հանդեպ 301 հոդվածով թուրք ինքնությունը վիրավորելու մեղադրանքը, դրանից հետո միայն կխոսենք փոխհամաձայնության մասին: Հրանտը սպանվելուց առաջ վերջին բանը, որ արեց, այն էր, որ գնաց մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ու փորձեց ապացուցել որ իր հանդեպ 301 հոդվածի կիրառումն անարդարացի է»:

Брат Гранта Динка поставил Давутоглу условие
Министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу выразил свое сожаление по поводу письма Турции, отправленному в Европейский суд по правам человека, в котором Грант Динк был сравнен с неонацистом. Об этом пишет информационный сайт Ermenihaber со ссылкой на турецкие источники.
Министр иностранных дел Турции заявил: “Это письмо легло мне на совесть тяжким бременем. Я очень огорчен этим защитительным докладом турецкой стороны. Уважая память Гранта Динка, я говорю, что этого не должно было произойти. К сожалению, мы не можем отозвать письмо, но попытаемся найти другое решение. Мы поговорим с семьей Динка, поймем друг друга”.
В ответ на заявление Давутоглу брат Гранта Динка Хосров Динк заметил: “Слова министра иностранных дел важны. Но сначала пусть турецкое правительство аннулирует обвинение в оскорблении турецкой идентичности, предъявленное Гранту Динку по статье 301 УК Турции. Только после этого мы можем говорить о взаимопонимании. Последнее, что сделал Грант перед смертью, он обратился в Европейский суд по правам человека и попытался доказать, что применение к нему 301-ой статьи несправедливо”.