Ս. Լավրով. Մենք երբեք զենք չենք մատակարարում այնպիսի տարածաշրջաններ, որտեղ նման մատակարարումը կարող է ապակայունացնել իրավիճակը
«Մենք երբեք զենք չենք մատակարարում այնպիսի տարածաշրջաններ, որտեղ նման մատակարարումը կարող է ապակայունացնել իրավիճակը` լինի դա Անդրկովկասը, Մերձավոր, թե Միջին Արեելքը կամ մոլորակի մեկ այլ հատված: Ուստի, իմ կարծիքով, պետք է դիտարկել խնդրի էությունը, իսկ էությունն այն է, որ խոսքը պաշտպանական սպառազինությունների մասին է, որոնք մատակարարվում են բացառապես միջազգային նորմերի պահանջներին համապատասխան: Ես չէի փորձի դրանում իրադրությունն ապակայունացնող գործոն փնտրել»,- Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության «Իրական քաղաքականություն» հաղորդաշարին տված հարցազրույցի ժամանակ խոսելով Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին C- 300 զենիթահրթիռային համակարգերի վաճառքի հարցի վերաբերյալ ու պատասխանելով այն հարիցն, թե գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանը մշտապես հանդես է գալիս նոր պատերազմ սանձազերծելու սպառնալիքներով, ի՞նչ կասեք այս առիթով, ասել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Գիտեք` C- 300 զենիթահրթիռային համակարգերը տագնապի ինչ-որ խորհրդանիշ են դարձել: Այժմ Ադրբեջանի առիթով են որոշակի խոսակցություններ սկսվել: Ավելի վաղ նման խոսակցություններ կային նաև Իրանի պարագայում, այժմ այլ երկրների առումով էլ են նման խուճապային կարծիքներ հնչում, թե եթե որևէ երկիր ստանա այդ համակարգերը, դա կապակայունացնի իրադրությունը: Սակայն եկեք չմոռանանք, թե իրենցից ինչ են ներկայացնում այդ համակարգերը: Դրանք պաշտպանական սպառազինություններ են` կոչված պաշտպանելու համապատասխան տարածքը դրսի հրթիռային հարձակումներից: Ահա և վերջ: Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, ապա մենք այդ համակարգերը, ինչպես և սպառազինությունների ցանկացած տեսակ, մատակարարում ենք միջազգային իրավունքի նորմերին, այդ ոլորտում մեր միջազգային պարտավորություններին, ինչպես և արտահանման վերահսկմանն առնչվող մեր ներքին օրենսդրությանը համապատասխան, որը սպառազինությունների վաճառքով զբաղվող պետությունների շարքում ամենախիստերից է»,- ասել է նա:
Ըստ ՌԴ ԱԳ նախարարի` պաշտպանական սպառազինություններն իրադրությունը չեն ապակայունացնում, բացառությամբ միայն այն դեպքերի, երբ ինչ-որ մեկը փորձում է հարձակողական սպառազինություն գործի դնել, պաշտպանական սպառազինությունները կարող են խնդիր հարուցել նրա համար, ով ուժ է ծրագրում կիրառել: «Ես համոզված եմ` տարածաշրջանում, որի մասին խոսում ենք, որևէ պետություն չի պատրաստվում նոր ռազմական գործողություններ սկսել, քանի որ դա աղետալի կլինի, իսկ այն բանում, որ ագրեսորն ամեն դեպքում իր նպատակին չի հասնի, մենք համոզվեցինք 2008 թ-ի օգոստոսին, երբ ձեր հարևանը` պարոն Սահակաշվիլին, փորձեց Հարավային Օսիայի խնդիրը լուծել միջազգային իրավունքի տեսանկյունից անընդունելի մեթոդներով: Ես համոզված եմ, որ Հայաստանի և Ադրբևջանի միջև նման փորձեր չեն լինի, քանի որ, կրկնում եմ, ես մասնակցել եմ նախագահ Մեդվեդևի հետ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումներին: Երեք նախագահներն էլ իրենց ստորագրություններն են դրել փաստաթղթի տակ, որոնք չեն թույլատրում ուժի կիրառումը, և հավաստում են հավատարմությունը ԼՂ-ի հակամարտության խնդիրները բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու մեթոդին»,- նշել է Ս. Լավրովը:

Russia never supplies weapons to regions where it would destabilize situation: S. Lavrov
“Russia never supplies weapons to such regions where such supplies would destabilize the situation, be it the Transcaucasia, the Middle East or any other part on the planet. Therefore the essence of the issue should be considered, and the essence of the issue is that here we have defensive weaponry which are being delivered in full conformity with international requirements,” Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said in an interview with Armenian TV program Realpolitik, asked to comment on the recent news that Russia is going to sell C-300 anti-missile defense systems to Azerbaijan.
"You know, the C-300 anti-missile defense systems have become a kind of symbol of alarm. Now some talking has started around Azerbaijan; earlier there were similar rumors around Iran. But let's not forget what the C-300 anti-missile defense systems are for; they are defensive weaponry meant to protect a particular area from outside attacks. That's it. Russia always supplies any weaponry in line with the norms of the international law," said Lavrov.
According to Lavrov, the defensive weaponry does not destabilize the situation, except in those cases when someone attempts to use offensive weaponry. The defensive weaponry may cause problems for those who plan to use force. “I am sure that in the region [South Caucasus] we are speaking about, no single state is going to launch military actions, as that would be disastrous. In August 2008 when your neighbor [Georgian President] Mr Mikheil Saakashvili tried to solve the South Ossetian problems with methods unacceptable for the international law, we saw that the aggressor will in no case reach its aim. I am sure that there will be no such attempts between Armenian and Azerbaijan, because, I am repeating, I have participated in the meeting among presidents [Serzh] Sargsyan and [Ilham] Aliyev with [Dmitry] Medvedev; all the three presidents put their signatures under documents which do not allow the use of force, and assure their commitment to solve the problems of the Nagorno Karabakh exclusively by peaceful methods," said Mr Lavrov.