Ս. Լավրով. Մենք երբեք զենք չենք մատակարարում այնպիսի տարածաշրջաններ, որտեղ նման մատակարարումը կարող է ապակայունացնել իրավիճակը
«Մենք երբեք զենք չենք մատակարարում այնպիսի տարածաշրջաններ, որտեղ նման մատակարարումը կարող է ապակայունացնել իրավիճակը` լինի դա Անդրկովկասը, Մերձավոր, թե Միջին Արեելքը կամ մոլորակի մեկ այլ հատված: Ուստի, իմ կարծիքով, պետք է դիտարկել խնդրի էությունը, իսկ էությունն այն է, որ խոսքը պաշտպանական սպառազինությունների մասին է, որոնք մատակարարվում են բացառապես միջազգային նորմերի պահանջներին համապատասխան: Ես չէի փորձի դրանում իրադրությունն ապակայունացնող գործոն փնտրել»,- Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության «Իրական քաղաքականություն» հաղորդաշարին տված հարցազրույցի ժամանակ խոսելով Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին C- 300 զենիթահրթիռային համակարգերի վաճառքի հարցի վերաբերյալ ու պատասխանելով այն հարիցն, թե գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանը մշտապես հանդես է գալիս նոր պատերազմ սանձազերծելու սպառնալիքներով, ի՞նչ կասեք այս առիթով, ասել է Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Գիտեք` C- 300 զենիթահրթիռային համակարգերը տագնապի ինչ-որ խորհրդանիշ են դարձել: Այժմ Ադրբեջանի առիթով են որոշակի խոսակցություններ սկսվել: Ավելի վաղ նման խոսակցություններ կային նաև Իրանի պարագայում, այժմ այլ երկրների առումով էլ են նման խուճապային կարծիքներ հնչում, թե եթե որևէ երկիր ստանա այդ համակարգերը, դա կապակայունացնի իրադրությունը: Սակայն եկեք չմոռանանք, թե իրենցից ինչ են ներկայացնում այդ համակարգերը: Դրանք պաշտպանական սպառազինություններ են` կոչված պաշտպանելու համապատասխան տարածքը դրսի հրթիռային հարձակումներից: Ահա և վերջ: Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, ապա մենք այդ համակարգերը, ինչպես և սպառազինությունների ցանկացած տեսակ, մատակարարում ենք միջազգային իրավունքի նորմերին, այդ ոլորտում մեր միջազգային պարտավորություններին, ինչպես և արտահանման վերահսկմանն առնչվող մեր ներքին օրենսդրությանը համապատասխան, որը սպառազինությունների վաճառքով զբաղվող պետությունների շարքում ամենախիստերից է»,- ասել է նա:
Ըստ ՌԴ ԱԳ նախարարի` պաշտպանական սպառազինություններն իրադրությունը չեն ապակայունացնում, բացառությամբ միայն այն դեպքերի, երբ ինչ-որ մեկը փորձում է հարձակողական սպառազինություն գործի դնել, պաշտպանական սպառազինությունները կարող են խնդիր հարուցել նրա համար, ով ուժ է ծրագրում կիրառել: «Ես համոզված եմ` տարածաշրջանում, որի մասին խոսում ենք, որևէ պետություն չի պատրաստվում նոր ռազմական գործողություններ սկսել, քանի որ դա աղետալի կլինի, իսկ այն բանում, որ ագրեսորն ամեն դեպքում իր նպատակին չի հասնի, մենք համոզվեցինք 2008 թ-ի օգոստոսին, երբ ձեր հարևանը` պարոն Սահակաշվիլին, փորձեց Հարավային Օսիայի խնդիրը լուծել միջազգային իրավունքի տեսանկյունից անընդունելի մեթոդներով: Ես համոզված եմ, որ Հայաստանի և Ադրբևջանի միջև նման փորձեր չեն լինի, քանի որ, կրկնում եմ, ես մասնակցել եմ նախագահ Մեդվեդևի հետ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումներին: Երեք նախագահներն էլ իրենց ստորագրություններն են դրել փաստաթղթի տակ, որոնք չեն թույլատրում ուժի կիրառումը, և հավաստում են հավատարմությունը ԼՂ-ի հակամարտության խնդիրները բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու մեթոդին»,- նշել է Ս. Լավրովը:

С.Лавров: Мы не поставляем вооружения в регионы, где это может дестабилизировать ситуацию
Мы никогда не поставляем вооружения в регионы, где такая поставка может дестабилизировать ситуацию, будь то Закавказье, Ближний Восток, Средний Восток, или какая-либо другая часть нашего земного шара. Об этом заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров в интервью программе «Реалполитик» Общественного телевидения Армении, комментируя вопрос о поставках С-300 Азербайджану с учетом того, что Азербайджан постоянно угрожает начать новую войну.
“Поэтому мне кажется, что нужно прежде всего увидеть суть этого вопроса, а суть заключается в том, речь идет об оборонительных вооружениях, которые поставляются исключительно в соответствии с требованиями международных договоров. Я не стал бы пытаться усматривать в этом какие-то поводы, чтобы ситуация дестабилизировалась”- сказал он.
Говоря о ЗРК С-300, министр С. Лавров отметил, что они уже стали символом чего-то тревожного. “Как только объявляется, что какая-то страна будет получать С300, раздаются панические заявления о том, что это дестабилизирует обстановку. И в отношении Азербайджана начинаются разговоры, в отношении Ирана были такие разговоры некоторое время назад, сейчас и в отношении других стран. Но давайте не будем забывать, что из себя представляют ЗРК С300 - это оборонительные вооружения, которые призваны защищать соответствующую территорию от ракетных нападений извне. Вот собственно говоря и все. И в том, что касается России, мы С300 и любые другие виды вооружения поставляем исключительно в соответствии с нормами международного права, в соответствии с теми международными обязательствами, которые мы в этой области несем и в соответствии с нашим собственным законодательством об экспортном контроле, которое является одним из наиболее рестриктивных среди стран, которые торгуют вооружениями”, - сказал он.
Согласно министру иностранных дел России, оборонительные вооружения не дестабилизируют ситуацию - за одним исключением: только в тех случаях, когда кто-то хочет применить силу, оборонительные вооружения могут создавать для него проблемы.
“Я убежден, что в регионе, о котором мы говорим, ни одно государство не планирует начинать новые военные действия, потому что это было бы катастрофично. А то, что агрессор все равно не достигнет своих целей, все мы убедились в августе 2008 года, когда ваш сосед господин Саакашвили решил урегулировать проблемы Южной Осетии методами, неприемлемыми с точки зрения международного права. Я на 100%-ов убежден, что между Арменией и Азербайджаном таких попыток не будет, поскольку, я повторю, я участвовал на встречах президента Медведева с президентами Саргсяном и Алиевым, и все три президента подписывались под документами, которые не допускают применения силы, которые подчеркивают приверженность исключительно мирному урегулированию любых проблем в контексте нагорно-карабахского процесса”, - сказал глава внешнеполитического ведомства России.