ՀԱՊԿ-ում կստեղծվի խաղաղարար ներուժ
ՀԱՊԿ-ում կազմակերպության խաղաղարար ներուժի ստեղծման որոշում է կայացվել, այժմ ընթանում է նաև այս ուժերի ձևավորումը: Այս մասին նախօրեին Հանրային հեռուստատեսության «Ռեալպոլիտիկ» ծրագրին տված հարցազրույցում հայտնեց Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Հուսով ենք, որ ապագայում նրանք կարող են Հավաքական անվտանգության խորհրդի, ՀԱՊԿ-ի անդամ երկրների նախագահների որոշմամբ ընդգրկվել տարբեր խաղաղարար գործողություններում: Ի դեպ, դրանք կարող են խաղաղարար գործողություններ լինել նաև ԵԱՀԿ-ում կամ ՄԱԿ-ի մանդատով: ՀԱՊԿ-ի խաղաղարար ուժերի ձևավորման հիմքում ընկած փաստաթղթերով նաև դա է ենթադրվում»,- ասաց ՌԴ ԱԳ նախարարը:
Անդրադառնալով արագ արձագանքման հավաքական ուժերի ձևավորման վերաբերյալ հարցին` նախարարն ասաց, որ ձևավորման գործընթացն այսօր ակտիվորեն ընթանում է. «Բոլոր պետությունները, որոնք ստորագրել են և վավերացրել արագ արձագանքման հավաքական ուժերի մասին համաձայնագիրը, իրենց համապատասխան ստորաբաժանումներն են տրամադրել այդ ուժերին»:
Ըստ նրա` քաղաքացիական պաշտպանության ուժերը, արտարակարգ իրավիճակների դեմ պայքարելուն կոչված նախարարության ուժերը ևս նախատեսվում են ներգրավվել հավաքական ուժերի հետագա հնարավոր գորժողություններում:

Политика 12:17 19/08/2010
В ОДКБ принято решение о создании миротворческого потенциала организации, сейчас происходит формирование этих сил, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью программе “Реалполитик” Общественного телевидения Армении.
“Мы рассчитываем, что в будущем они могут быть задействованы в различных миротворческих операциях по решению Совета коллективной безопасности, по решению президентов государств, которые входят в ОДКБ. Кстати, это может быть и миротворческие операции по мандату либо ОБСЕ, либо ООН, такое тоже предусмотрено в документах, которые лежат в основе создания миротворческих сил ОДКБ”, - сказал он.
Отвечая на вопрос о силах оперативного реагирования, С. Лавров отметил, что их формирование сейчас активно осуществляется.
“Практически все государства, которые подписались и ратифицировали соглашение о создании коллективных сил оперативного реагирования, выделили свои соответствующие подразделения в состав этих сил.
Эти подразделения включают не только войсковые соединения, но и структуры, которые относятся к правоохранительной сфере, которые борются с международными вызовами, угрозами терроризма, наркотрафика, организованной преступности и реагирование, кстати, на чрезвычайные ситуации. Силы гражданской обороны, силы министерств, которые призваны бороться с чрезвычайными ситуациями, также предполагается задействовать в рамках возможных будущих операций коллективных сил оперативного реагирования”, - сказал министр.