ՀԱՊԿ-ում կստեղծվի խաղաղարար ներուժ
ՀԱՊԿ-ում կազմակերպության խաղաղարար ներուժի ստեղծման որոշում է կայացվել, այժմ ընթանում է նաև այս ուժերի ձևավորումը: Այս մասին նախօրեին Հանրային հեռուստատեսության «Ռեալպոլիտիկ» ծրագրին տված հարցազրույցում հայտնեց Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Հուսով ենք, որ ապագայում նրանք կարող են Հավաքական անվտանգության խորհրդի, ՀԱՊԿ-ի անդամ երկրների նախագահների որոշմամբ ընդգրկվել տարբեր խաղաղարար գործողություններում: Ի դեպ, դրանք կարող են խաղաղարար գործողություններ լինել նաև ԵԱՀԿ-ում կամ ՄԱԿ-ի մանդատով: ՀԱՊԿ-ի խաղաղարար ուժերի ձևավորման հիմքում ընկած փաստաթղթերով նաև դա է ենթադրվում»,- ասաց ՌԴ ԱԳ նախարարը:
Անդրադառնալով արագ արձագանքման հավաքական ուժերի ձևավորման վերաբերյալ հարցին` նախարարն ասաց, որ ձևավորման գործընթացն այսօր ակտիվորեն ընթանում է. «Բոլոր պետությունները, որոնք ստորագրել են և վավերացրել արագ արձագանքման հավաքական ուժերի մասին համաձայնագիրը, իրենց համապատասխան ստորաբաժանումներն են տրամադրել այդ ուժերին»:
Ըստ նրա` քաղաքացիական պաշտպանության ուժերը, արտարակարգ իրավիճակների դեմ պայքարելուն կոչված նախարարության ուժերը ևս նախատեսվում են ներգրավվել հավաքական ուժերի հետագա հնարավոր գորժողություններում:

Region 13:15 19/08/2010
Decision has been made to establish a CSTO peace potential and the formation of these forces is underway currently, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said in an interview with Armenian TV program Real Politik.
“Hopefully, upon the decision of the Collective Security council, the Presidents of the CSTO member states, they can get involved in different peace activities in the future. By the way, these could be activities on the OSCE and UN mandate,” Russian FM said.
Commenting on the formation of the Rapid Reaction Collective Force, the Minister said the formation process is underway actively. “All the states having signed and ratified the Rapid Reaction Collective Force agreement, have provided corresponding subdivisions to these forces.”
As he said, the civil defense forces and the ones directed to fighting the emergencies are foreseen to get involved in the further possible activities of the collective forces.