Իրավունք 19:00 20/08/2010
Ադրբեջանի ծանր հանցագործությունների գործով հատուկ դատարանը՝ հայկական ստորաբաժանումների կողմից գերեվարված նախկին զինվորի նկատմամբ դատավճիռ է կայացրել: «ԱՊԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ` դատարանը նրա մեղքն ապացուցավծ է համարել և դատապարտել 13 տարվա ազատազրկման:
Մեղադրականի համաձայն՝ Ադրբեջանի զինված ուժերից մեկում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած, 1989 թվականի ծնված Ռաֆիգ Հասանովը 2008 թվականի հոկտեմբերի 8-ին Ղազախի կողմից հատել էր ՀՀ-ի սահմանը և գերեվարվել:
Ըստ այդմ՝ Հասանովին մեղադրանք էր առաջադրվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 274 հոդվածի կետերով (պետական դավաճանություն. Սահմանի հատում, լրտեսություն, պետական գաղտնիքի բացահայտում, այլ երկրին օժանդակության ցուցաբերում):

Azerbaijani former captive sentenced to 13 years in jail
Azerbaijan Military Court of Grave Crimes passed sentence upon a former soldier of Azerbaijani Army Rafig Hasanov, who was under Armenian captivity, APA reports. The court concluded Rafig Hasanov’s crime had been proved and sentenced him to 13 years’ imprisonment.
According to charge, Soldier of Azerbaijani Defense Ministry’s military unit, Rafig Hasanov, 21, was captured by Armenian servicemen in the line of contact in Gazakh region on October 8, 2008 after he crossed the border in the ebovementioned sector.
Hasanov was convicted according to Article 274 (state betray, espionage, distribution of the state secret to foreign state, rendering assistance to a foreign state) of the Azerbaijani Criminal Code.