Առողջություն 17:11 20/08/2010
«Գեղամա» ռեստորանում գրանցված մասսայական թունավորման համաճարակաբանական հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել, որ վարակի փոխանցման հավանական գործոնը սնունդն է, քանի որ հիվանդներն օգտվել են հանրային սննդի կազմակերպությունում պատրաստված կերակրատեսակներից:
Ինչպես Panorama.am-ին տեղեկացնում են առողջապահության նախարարության լրատվական ծառայությունից, վարակի գաղտնի շրջանի տևողության ժամանակաշրջանն ու կլինիկական ախտանիշները, ինչպես նաև դրանց միաժամանակ ի հայտ գալը բնորոշ են սննդային թունավորմներին:
Պարզվել է նաև, որ բոլոր հիվանդների մոտ արձանագրվել է փսխում, սրտխառնոց, թուլություն, որովայնի շրջանում ցավեր, լուծ: Որոշ հիվանդների մոտ` նաև դող, սարսուռ և ջերմություն (38 աստիճան):
Տեղեկացանք նաև, որ հիվանդության հետագա տարածումը կանխելու նպատակով` ՀՀ առողջապահության նախարարության կողմից ձեռնարկվել են կանխարգելիչ և հակահամաճարակային միջոցառումներ. Հիվանդները հոսպիտալացվել են և նրանց նկատմամբ կազմակերպվել են մանրէաբանական հետազոտություններ, սահմանվում է բժշկական հսկողություն խնջույքի մյուս մասնակիցների նկատմամբ, «Գեղամա» ռեստորանում կազմակերպվել և իրականացվել են ախտահանման աշխատանքներ: Ժամանակավորապես դադարեցվել է ռեստորանի գործունեությունը:
Ըստ աղբյուրի` ուսումնասիրության ժամանակ օգտագործված սննդամթերքից, ջրից, շրջակա միջավայրից, ինչպես նաև` ողջ անձնակազմից վերցվել են նմուշներ թունավորման պատճառագիտությունը պարզելու և լաբորատոր փորձաքննություն իրականացնելու համար:
Այսօրվա դրությամբ 38 հիվանդ առողջացմամբ դուրս է գրվել, հոսպիտալացված 3 հիվանդի առողջական վիճակը բարավարար է, ունեն առողջացման դրական միտում: ԱՆ-ից տեղեկացանք նաև, որ հակահամաճարակային միջոցառումները շարունակվում են, իրավիճակը վերահսկվում է:
Հիշեցնենք, որ «Գեղամա» ռեստորանից սննդային թունավորման նախանշաններով հիվանդանոց էր տեղափոխվել 41 քաղաքացի:

Здоровье 18:54 20/08/2010
Результаты эпидемиологических исследований в ресторане “Гегама” показали, что вероятным фактором передачи инфекции является пища, сообщили Panorama.am в министерстве здравоохранения Армении. Согласно источнику, клиника, выявленная у всех поступивших в этот день в больницы посетителей ресторана характерна для пищевого отравления.
Так, все они поступили с жалобами на тошноту, рвоту, боли в области живота, слабость, понос. У некоторых больных были также озноб и температура.
В министерстве нам сообщили, что для предотвращения дальнейшего распространения болезни принялты профилактические и антиэпидемиологические меры: у всех больных взят баканализ, остальные участники пиршества в ресторане взяты под контроль врачей, в ресторане “Гегама” осуществлены дезинфекционные работы, работа ресторана временно прекращена.
Согласно источнику для выяснения причин пищевого отравления взяты образцы пищи, воды, сделаны исследования окружающей среды, подвергся проверке также персонал ресторана.
На сегодняшний день 38 из 41 пострадавших уже выписались из больниц, а остальные 3 человека, остающиеся под присмотром врачей, пошли на поправку.
Напомним, что 41 человек накануне вечером доставлены в различные больницы Еревана с признаками пищевого отравления.
Как сообщил чрезвычайный канал спасательной службы министерства чрезвычайных ситуаций Армении, все они ужинали в ресторане “Гегама”, расположенном в Разданском ущелье в Ереване.