Հասարակություն 13:36 21/08/2010
Հայ մշակույթի զարգացման ու տարածման ասպարեզում ունեցած նշանակալի ավանդի համար «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնարկության հայկական բաժանմունքի տնօրեն դոկտոր Զավեն Եկավյանը օրեր առաջ ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի կողմից պարգևատրվել է Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության Ոսկե մեդալով: Իսկ ահա օգոստոսի 24-ին Հայաստանի Ազգային գրադարանի նիստերի սրահում տեղի ունենալիք հանդիպման ժամանակ հայ մշակույթին` Մայր Հայրենիքում և ի Սփյուռս աշխարհի մատուցած անգնահատելի ծառայությունների համար ՀԱԳ տնօրեն Դավիթ Սարգսյանը նրան կշնորհի հայ առաջին տպագրիչ Հակոբ Մեղապարտի անվան մեդալ: Հանդիպմանը կմասնակցեն ՀԱԳ գիտխորհրդի անդամներ, մտավորականներ, հասարակական գործիչներ: Հանդիպման ընթացքում կքննարկվեն հայապահպանությանը, Հայաստան-Սփյուռք կապերի խորացմանը, երկկողմ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Այս մասին հայտնում են Ազգային գրադարանի Հանրության հետ կապերի և միջոցառումների կազմակերպման բաժնից:
Հիշեցնենք նաև, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով ՀՀ անկախության հռչակման 18-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, լայնածավալ հայրենանվեր գործունեության, ինչպես նաև մշակույթի բնագավառում ներդրած ծանրակշիռ ավանդի համար Զավեն Եկավյանը պարգևատրվել է Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց շքանշանով:
60 տարուց ավելի է, ինչ «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնադրամը իրականացնում է բարեգործական ծրագրեր` կրթության, առողջապահության և այլ ոլորտներում:

Представитель фонда “Гюльбенкян” Завен Екавян будет награжден медалью первого издателя Акопа Мегапарта
Директору армянского отделения фонда “Галуст Гюльбенкян” Завену Екавяну будет вручена очередная награда. На этот раз представитель известной благотворительной организации будет награжден медалью имени первого армянского издателя Акопа Мегапарта за неоценимые заслуги перед армянской культурой на Родине и в Диаспоре.
Церемония награждения состоится 24 августа в Национальной библиотеке Армении при участии членов ученого совета Национальной библиотеки, представителей интеллигенции, общественных деятелей. Об этом сообщает пресс-служба библиотеки.
Заметим, что на днях Завен Екавян был удостоен также Золотой медали министерства культуры Армении за значительный вклад в развитие и распространение армянской культуры.
Напомним также, что указом президента Армении Сержа Саргсяна в связи с 18-летием провозглашения независимости Армении Завен Екавян награжден орденом Месропа Маштоца за значительный вклад в армянскую культуру.
Фонд “Галуст Гюльбенкян” уже более 60-и лет осуществляет благотворительные программы в сфере образования, здравоохранения, культуры и других.