Հայաստանը ցորեն կներկրի Իրանից
«Հաշվի առնելով Իրանի և Հայաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունները, ենթադրվում է, որ երկու երկրները կկարողանան համագործակցել ցորենի արտահանման և ներմուծման բնագավառում»,-իրանական «ԻՌԻՆՆ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ` հայտարարել է Հայաստանի սպառողների պաշտպանության կազմակերպության նախագահը:
«Հայաստանը տարեկան շուրջ 700 տոննա ցորեն է սպառում, որի միայն 200 տոննան է տեղում արտադրվում: Ռուսաստանում ցորենի արտահանման արգելքի սահմանումից հետո, Իրանից ցորեն ներկրելու գործում պետք է անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել: Բացի այդ, Իրանն այս տարի ցորենի արտադրության բնագավառում աճ է արձանագրել, որը կկազմի մոտ 2.5 միլիոն տոննա»,-նշել է հայաստանցի պաշտոնյան:

Армения будет импортировать пшеницу из Ирана
С учетом дружественных отношений Ирана и Армении, предполагается, что страны будут сотрудничать в сфере импорта и экспорта пшеницы», - об этом заявил, как сообщает иранское агентство «ИРИНН», председатель организации по защите потребителей Армении.
«Армения в год потребляет 700 тонн пшеницы, из которых только 200 тонн производится в Армении. После введения в России эмбарго на экспорт пшеницы, следует предпринять необходимые шаги по импорту зерна из Ирана. Кроме того, Иран в этом году зарегистрировал рост производства пшеницы, который составит примерно 2,5 миллионов тонн», - заметил собеседник агентства.