Հայաստանը ցորեն կներկրի Իրանից
«Հաշվի առնելով Իրանի և Հայաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունները, ենթադրվում է, որ երկու երկրները կկարողանան համագործակցել ցորենի արտահանման և ներմուծման բնագավառում»,-իրանական «ԻՌԻՆՆ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ` հայտարարել է Հայաստանի սպառողների պաշտպանության կազմակերպության նախագահը:
«Հայաստանը տարեկան շուրջ 700 տոննա ցորեն է սպառում, որի միայն 200 տոննան է տեղում արտադրվում: Ռուսաստանում ցորենի արտահանման արգելքի սահմանումից հետո, Իրանից ցորեն ներկրելու գործում պետք է անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել: Բացի այդ, Իրանն այս տարի ցորենի արտադրության բնագավառում աճ է արձանագրել, որը կկազմի մոտ 2.5 միլիոն տոննա»,-նշել է հայաստանցի պաշտոնյան:

Armenia to import wheat from Iran
“Taking into account relative ties between Iran and Armenia, it’s supposed the two states could cooperate in exporting and importing of wheat,” Iranian “IRINN” news agency reported referring to the Chairman of the Organization of Consumer’s Protection of Armenia.
“Armenia consumes 700 tones of wheat annually and only 200 tones of which is produced in Armenia. After the ban to export wheat from Russia, necessary steps should be made to import wheat from Iran. Iran recorded growth in wheat production this year,” Armenian official said.