Քաղաքական 12:56 23/08/2010
Իրանի սահմանները Կասպից ծովում կատարելապես պաշտպանված են և այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ պաշտպանական միջոցառումներ են ձեռնարկված, նոր սերնդի հրթիռանետ նավերի արտադրության հոսքագծի բացման արարողության ժամանակ հայտարարել է Իրանի պաշտպանության նախարար Ահմադ Վահիդին:
Այդ մասին հայտնում է իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալությունը:
«Որոշ ուժեր ցանկանում են ռազմականացնել Կասպից ծովը, սակայն Իրանը կասպյան տարածաշրջանի ապառազմականացման գործում հաստատակամ է»,-նշել է Իրանի պաշտպանության նախարարը:
Նշենք, որ Կասպից ծովի իրավական կարգավիճակի շուրջ մերձկասպյան 5 հանրապետությունների` Ռուսաստանի, Իրանի, Ադրբեջանի, Ղազախստանի և Թուրքմենստանի միջև առկա են որոշակի տարաձայնություններ:

Регион 17:01 23/08/2010
Иранские границы в Каспийском море надежно защищены, и в этом направлении приняты необходимые оборонительные меры, заявил министр обороны Ирана Ахмед Вахиди во время церемонии запуска новой линии по производству торпедных катеров. Об этом сообщает иранское агентство «МЕГР».
«Некоторые силы желают милитаризировать Каспийское море, однако Иран тверд в своей позиции по демилитаризации каспийского региона», - заверил Вахиди.
Заметим, что между пятью прикаспийскими республиками - Россией, Ираном, Азербайджаном, Казахстаном и Туркменией есть определенные разногласия по поводу правового статуса Каспийского моря.