Իրավունք 16:01 27/08/2010
Այսօր վճռաբեկ դատարանը լսել է 2007 թ.ի մայիսի 12–ին ոստիկանությունում մահացած Լևոն Գուլյանի իրավահաջորդների հայցը։
Ըստ գործի նյութերի 2008 թվականի մարտի 12-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում կայացվել էր որոշում Լևոն Գուլյանի մահվան վերաբերյալ քրեական գործը կարճելու վերաբերյալ, հանցագործության բացակայության պատճառաբանությամբ։
Սույն որոշումը բողոքարկվել էր գլխավոր դատախազություն, Կենտրոն և Նոր Նորք Մարաշ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան և ՀՀ վերաքննիչ դատարան։ Վերոհիշյալ դատարանները և գլխավոր դատախազությունը չէին բավարարել հայցը, սակայն ՀՀ վճռաբեկ դատարանը 27.08.2010թ-ին քննելով Լևոն Գուլյանի մահվան կապակցությամբ քրեական գործը կարճելու մասին որոշումները բեկանել է դրանք և գործը վերադարձրել դատախազություն՝ նախաքննություն սկսելու համար։

Право 16:58 27/08/2010
Кассационный суд Армении удовлетворил иск правопреемников Левона Гуляна, скончавшегося в полиции 12 мая 2207 года. Суд отменил решения предыдущих инстанций о прекращении уголовного дела по факту смерти Левона Гуляна и принял решение вернуть дело на расследование.
Напомним, что 12 марта 2008 года Специальная следственная служба Армении приняла решение закрыть уголовное дело по факту смерти Левона Гуляна из-за отсутствия состава преступления.
Это решение правопреемники Гуляна обжаловали в генеральной прокуратуре, в суде первой инстанции административных районов Кентрон и Норк Мараш Еревана и в Апелляционном суде. Вышеназванные инстанции иск правопреемников не удовлетворили, но Кассационный суд сегодня постановил иначе.