Քաղաքական 12:05 28/08/2010
Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևին Միացյալ Նահանգների հրեական լոբբիի աջակցելը կանխելու համար Անկարան որոշել է վերսկսել ակտիվ շփումները հրեական շրջանակների հետ: Նման տեղեկություն է տարածել թուրքական «Սաբահ» (Sabah) թերթի էլեկտրոնային կայքը:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ` առաջին քայլն այդ ուղղությամբ արդեն արվել է, երբ Թուրքիայի արտգործնախարարության խորհրդական Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուի գլխավորած պատվիրակությունն օրերս Վաշինգտոնում հանդիպել է հրեական լոբբիի ներկայացուցիչների հետ:
Երկրորդ քայլը նախատեսված է կատարել սեպտեմբերի 19-ին. Թուրքիայի նախագահ Աբդուլահ Գյուլը, ըստ նախնական տվյալների, Նյու Յորքում պետք է հանդիպի հրեական լոբբիստական ուժերի հետ:
«Այդպիսով, կվերսկսվի հրեական կազմակերպությունների հետ հանդիպելու ավանդույթը, որը դուրս էր եկել վարչապետ Էրդողանի ամերիկյան այցերից»,- նկատում է պարբերականը:

Политика 13:06 28/08/2010
Sabah: Анкара возобновит контакты с еврейским лобби, чтобы оно не поддержало резолюцию по Геноциду армян
Для того, чтобы не допустить поддержку резолюции по Геноциду армян еврейским лобби США, Анкара приняла решения возобновить активные контакты с еврейскими кругами Америки. Об этом сообщает электронный сайт турецкой газеты Sabah.
Согласно источнику, первый шаг в этом направлении уже сделан, когда турецкая делегация во главе с советником МИД Феридуном Синирлиоглу на днях встретилась в Вашингтоне с представителями еврейского лобби.
Второй шаг намечен на 19 сентября. Президент Турции Абдулла Гюль, по предварительным данным, должен встретиться с еврейскими кругами США в Нью-Йорке.
“Тем самым, будет возобновлена традиция встреч с еврейскими организациями, которая была прервана в ходе американских визитов премьер-министра Эрдогана”, - пишет газета.