Ա. Աշոտյան. Մեր կրթական համակարգի որակի և արդյունավետության բարձրացմանը միտված ծրագրերն այլընտրանք չունեն
ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր Գիտելիքի օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել, մաղթել հետաքրքիր, հայտնություններով հարուստ ու հաջողություններով լի ուսումնական տարի:
«Սիրելի դպրոցականներ, ուսանողներ, մանկավարժներ, կրթության բնագավառի ներկայացուցիչներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ սեպտեմբերի մեկի` Գիտելիքի օրվա և նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի կապակցությամբ:
Առանձնակի ջերմությամբ ուզում եմ շնորհավորել առաջին դասարանցիներին ու հույս հայտնել, որ տոնական այս խանդավառությունը նրանց ուղեկից կլինի կրթության բոլոր աստիճաններում:
Տոնական այս օրը մեկ անգամ ևս առիթ է տալիս մեզ` կրթության գործընթացի բոլոր մասնակիցներիս` աշակերտից մինչև տնօրեն, ասպիրանտից մինչև պրոֆեսոր, վերագնահատելու գիտելիքի կարևորությունն ինչպես յուրաքանչյուր անձի բարեկեցության, այնպես էլ մեր պետության զարգացման ու հզորացման գործընթացում: Կրթության ոլորտում համաշխարհային զարգացումներն այսօր հավաստում են, որ մեր կրթական համակարգի որակի և արդյունավետության բարձրացմանը միտված ծրագրերն այլընտրանք չունեն, ու բոլորիս համար ցանկալի արդյունքին հասնելու համար կարևորված է յուրաքանչյուրիս մասնակցությունը:
Իմ շնորհավորանքն եմ հղում Սփյուռքի հայկական դպրոցների բոլոր մանկավարժներին, ովքեր իրենց ուսերին են վերցրել հայապահպանության ու ազգային արժեքների փոխանցման պատասխանատու գործը:
Շնորհավորելով բոլորիս նոր ուսումնական տարվա սկիզբն ավետող սեպտեմբերի 1-ի և Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ` ցանկանում եմ հետաքրքիր, հայտնություններով հարուստ ու հաջողություններով լի ուսումնական տարի»,-ասված է նախարարի ուղերձում:

Образование 19:04 31/08/2010
Министр: Программы по повышению качества и продуктивности нашей системы образования не имеют альтернативы
Министр образования и науки Армении Армен Ашотян направил поздравительное послание в связи с Днем знаний, пожелав интересного учебного года, полного открытиями и успехами.
«Дорогие школьники, студенты, педагоги, представители сферы образования, поздравляю вас с 1 сентября – Днем знаний и началом нового учебного года.
Особо хочу поздравить первоклассников и выразить надежду, что это праздничное воодушевление будет сопровождать их на всех степенях образования», - говорится в послании министра.
По словам А. Ашотяна, этот праздничный день дает хороший повод всем участникам обазовательного процесса – от ученика до директора, от аспиранта до профессора, переоценить важность знаний как в вопросе благополучия, так и развития и усиления мощностей нашего государства.
«Мировые развития в области образования сегодня подтверждают, что программы по повышению качества и продуктивности нашей системы образования не имеют альтернативы, что для достижения желаемого результата для всех нас важно участие каждого», - отметил министр.
Армен Ашотян поздравил также всех педагогов армянских школ в Диаспоре, которые взяли на себя ответственное дело по сохранению армянства и передачи национальных ценностей.