Ադրբեջանի ՊՆ-ն այլևս անկարող է քողարկել դիվերսիայի հետևանքով սպանված զինծառայողների իրական թիվը
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների տեղեկացմամբ` Նավաթալան քաղաքում տեղակայված զորամասերից մեկում արտակարգ պատահար է գրանցվել, ինչի հետևանքով նույն զորամասի զինծառայողներից մեկը՝ Նամիգ Պիրմամեդովը, մահացել է:
Փաստը հաստատել է նաև Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավարի տեղակալ Թեյմուր Աբդուլլաևը՝ նշելով, որ զինծառայողի մահը վրա է հասել զենքի հետ վարման կանոնների խախտման հետևանքով:
Հիշեցնենք, որ երեկ ևս, ադրբեջանական լրատվամիջոցները լուրեր էին տարածել այն մասին, որ ադրբեջանական զորամասերից մեկում արտակարգ պատահար է գրանցվել, ինչի արդյունքում զինծառայողը ծանր վիրավորվել էր: Տեղեկությունների համաձայն` 19-ամյա Ալյադդին Ալիֆագաօղլու Ջալիլովը, ինքն իրեն կրակելով, ծանր վնասվածք է ստացել: Վերջինիս տեղափոխել են զինվորական հոսպիտալ:
Նշենք, որ օգոստոսի 31-ին, առավոտյան 06.30-ի սահմաներում, ԼՂՀ պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունից ստացված տեղեկատվության համաձայն, ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտու հյուսիս-արևելյան հատվածում` Վերին Չայլու գյուղի շրջանում տեղակայված հայկական դիրքերից մեկի ուղղությամբ հակառակորդի կողմից ձեռնարկվել է դիվերսիոն գործողության փորձ:
Ադրբեջանական կողմը նշել էր, որ միջադեպի արդյունքում ադրբեջանական կողմը 2 զոհ է տվել, սակայն ԼՂՀ ՊԲ հրամանատարի մամլո խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նշել էր, որ ադրբեջանական կողմից զոհերը 2-ով չեն սահմանափակվում. Ադրբեջանը 7 զոհ և վիրավոր է տվել: Նա ընդգծել էր, որ դրանց մեջ ծանր վիրավորներ են եղել և, ամենայն հավանականությամբ, նրանց ևս չի հաջողվի փրկել:
Կարելի է ենթադրել, որ ադրբեջանական բանակում գրանցված վերոնշյալ երկու դեպքերը սերտորեն կապված են ոչ թե զենքի անփույթ օգտագործման, այլ Չայլուի ուղղությամբ հակառակորդի կողմից իրականացված դիվերսիոն գործությունների հետ: Ամենայն հավանականությամբ, ՊԲ հրամանատարի մամլո խոսնակի կանխատեսումներն իրականություն են դառնում, իսկ զոհերի թիվը շարունակում է աճել:

Politics 19:43 01/09/2010
According to Azerbaijani media reports, an incident occurred at a military unit deployed in the city of Naftalan, Azerbaijan, resulting in the death of military unit serviceman Namig Pirmamedov.
Deputy Head of Azerbaijani Defense Ministry press office Teymur Abdullayev confirmed the report saying that serviceman’s death was caused by violation of rules for handing arms.
Yesterday Azerbaijani media issued a report that a serviceman was gravely injured in an incident at an Azerbaijani military unit. According to some information, Alyaddin Alifagaoglu Jalilov, 19, was gravely injured as he shot himself. He was rushed to a military hospital.
According to NKR Defense Army press office, on August 31, at around 06.30 am, Azerbaijan carried out a diversion against Armenian positions in the north-east sector of Karabakh-Azerbaijan contact line, near the village of Verin Chaylu.
The Azerbaijani side said the incident resulted in death of 2 Azerbaijanis, while spokesman for NKR Defense Army Commander Senor Hasratyan told panorama.am that the number of Azerbaijan’s casualties was larger – not 2 but 7. He stressed that there were cases of grave injuries among them who are unlikely to survive.
So, we can suppose that the two above mentioned incidents in Azerbaijani army relate not to incautious handling of arms but to the diversion carried out by Azerbaijan in the direction of Chaylu. In all probability, Hasratyan’s predictions are coming true, and the number of casualties keeps increasing.