Ադրբեջանի ՊՆ-ն այլևս անկարող է քողարկել դիվերսիայի հետևանքով սպանված զինծառայողների իրական թիվը
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների տեղեկացմամբ` Նավաթալան քաղաքում տեղակայված զորամասերից մեկում արտակարգ պատահար է գրանցվել, ինչի հետևանքով նույն զորամասի զինծառայողներից մեկը՝ Նամիգ Պիրմամեդովը, մահացել է:
Փաստը հաստատել է նաև Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավարի տեղակալ Թեյմուր Աբդուլլաևը՝ նշելով, որ զինծառայողի մահը վրա է հասել զենքի հետ վարման կանոնների խախտման հետևանքով:
Հիշեցնենք, որ երեկ ևս, ադրբեջանական լրատվամիջոցները լուրեր էին տարածել այն մասին, որ ադրբեջանական զորամասերից մեկում արտակարգ պատահար է գրանցվել, ինչի արդյունքում զինծառայողը ծանր վիրավորվել էր: Տեղեկությունների համաձայն` 19-ամյա Ալյադդին Ալիֆագաօղլու Ջալիլովը, ինքն իրեն կրակելով, ծանր վնասվածք է ստացել: Վերջինիս տեղափոխել են զինվորական հոսպիտալ:
Նշենք, որ օգոստոսի 31-ին, առավոտյան 06.30-ի սահմաներում, ԼՂՀ պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունից ստացված տեղեկատվության համաձայն, ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտու հյուսիս-արևելյան հատվածում` Վերին Չայլու գյուղի շրջանում տեղակայված հայկական դիրքերից մեկի ուղղությամբ հակառակորդի կողմից ձեռնարկվել է դիվերսիոն գործողության փորձ:
Ադրբեջանական կողմը նշել էր, որ միջադեպի արդյունքում ադրբեջանական կողմը 2 զոհ է տվել, սակայն ԼՂՀ ՊԲ հրամանատարի մամլո խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նշել էր, որ ադրբեջանական կողմից զոհերը 2-ով չեն սահմանափակվում. Ադրբեջանը 7 զոհ և վիրավոր է տվել: Նա ընդգծել էր, որ դրանց մեջ ծանր վիրավորներ են եղել և, ամենայն հավանականությամբ, նրանց ևս չի հաջողվի փրկել:
Կարելի է ենթադրել, որ ադրբեջանական բանակում գրանցված վերոնշյալ երկու դեպքերը սերտորեն կապված են ոչ թե զենքի անփույթ օգտագործման, այլ Չայլուի ուղղությամբ հակառակորդի կողմից իրականացված դիվերսիոն գործությունների հետ: Ամենայն հավանականությամբ, ՊԲ հրամանատարի մամլո խոսնակի կանխատեսումներն իրականություն են դառնում, իսկ զոհերի թիվը շարունակում է աճել:

Политика 19:22 01/09/2010
По сообщению азербайджанских СМИ в одной из военных частей в Нафталане произошел инцидент, в результате которого погиб военнослужащий Намиг Насиф оглу Пирмамедов.
Факт смерти солдата подтвердил также сотрудник пресс-службы Минобороны Теймур Абдуллаев. По словам официального представителя министерства, инцидент произошел из-за неосторожного обращения с оружием.
Напомним, что вчера азербайджанские СМИ распространили сведения о том, что в одной из военных частей произошел инцидент, в результате которого военнослужащий тяжело ранен. Согласно информации, 19-летний Аляддин Алифага оглу Джалилов, выстрелив в себя, получил тяжелое ранение. Его поместили в военный госпиталь.
Заметим, что 31 августа утром в 06.30, согласно информации Армии обороны НКР, ВС Азербайджана совершили диверсионную вылазку в северо-восточном направлении (в районе села Верин Чайлу) линии соприкосновения вооруженных сил Карабаха и Азербайджана.
Азербайджанская сторона сообщила, что в результате инцидента с азербайджанской стороны есть двое погибших, однако пресс-секретарь Армии обороны НКР Сенор Асратян в беседе с Panorama.am сообщил, что жертвы с азербайджанской стороны этим не ограничиваются: с азербайджанской стороны есть как минимум 7 убитых и раненых. Он подчеркнул, что среди них были тяжело раненные, и, по всей вероятности, спасти их не удастся.
Напрашивается вывод, что приведенные выше случаи имеют тесную связь не с неосторожным обращением с оружием, а с диверсионными действиями противника в направлении Чайлу. По всей вероятности, прогнозы пресс-секретаря Армии обороны осуществляются, а число жертв продолжает расти.