Գիտելիքի, գրի և դպրության օր. «Կրթված ու գիտակ մարդիկ միշտ էլ հարկավոր են»
«Տղայիս տանում եմ առաջին դասարան: Կարծես` նա մի քիչ վախեցած լինի, իսկ ես էլ հուզված եմ: Երևի բնական է»,- ասաց Խաչիկի մայրը, ով որդու ձեռքից պինդ բռնած մտնում էր դպրոց:
«Ես շատ էի ուզում ընդունվել, ուսանող դառնալ: Իմ երազանքը կատարվեց: Բայց մի քիչ, չգիտեմ ինչպես ասեմ, վախեցած եմ կամ շփոթված, որ մուտք եմ գործում մայր բուհ»,- ասաց առաջին կուրսեցի Աննան:
Այսօր Հայաստանում նշվում է Գիտելիքի, գրի և դպրության օրը` ուսումնական նոր տարվա մեկնարկը:
Կրթությունը, ուսումը միշտ էլ կարևոր է եղել հայերի համար: Բոլոր ծնողներն էլ ցանկանում են, որ իրենց երեխաները լավ սովորեն, որպեսզի լավ մարդ դառնան: «Այսօր ասում են տեխնիկայի դարաշրջան է: Ինչի ուզում ես` հասնում ես տեխնիկայի միջոցով, ինչ ուզում ես իմանալ` բացի ինտերնետը ու այնքան տեղեկություն քո առջև կհայտնվի, որ ինքդ էլ կմոլորվես: Բայց մի՞թե մարդ այդ ամեն ինչին չի հասել իր գիտելիքի շնորհիվ: Միգուցե 100 տարի, կամ գուցե ավելի շուտ, ստեղծվեն այնպիսի բաներ, որ այսօրվա տեխնիկան զրոյական լինի դրանց առջև: Այնպես որ, գիտելիքը միշտ էլ հարկավոր է, կրթված ու գիտակ մարդիկ միշտ էլ հարկավոր են: Պետք չէ մոռանալ, որ այդ ամեն ինչի հիմքը դրվում է դպրոցում, այնուհետև` արդեն բուհում: Ասեմ նաև` կրթության, գիտելիքի վրա հիմնված հասարակությանը երբեք հնարավոր չէ կոտրել, թևաթափ անել»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ուսուցչուհի Ա. Ղազարյանը:
«Իհարկե, ես ուզում եմ, որ իմ երեխան լավ սովորի: Ով չի ուզում դա: Ուղղակի այսօր մի քիչ ժամանակները փոխվել են. այնքան էլ շատ չեն այն երեխաները, ովքեր ուզում են գիտելիքի շնորհիվ ինչ-որ բանի հասնել: Այնպես պետք է անեմ, որ իմ երեխան չլինի հենց դրանց շարքերում, այնպես պետք է անեմ, որ իմ երեխան հեռու մնա նրանցից: Ես հաճախ եմ տղայիս ասում` պետք է սովորես, որ կարողանաս հայրիկիդ նման լավ տեղ աշխատես, հայրիկիդ նման խելացի լինես: Տեսնեմ` ինչ կլինի»,- ասաց 2-րդ դասարանից Գուրգենի մայրը:
Թեև այսօր շատերն են կարծում, որ գիտությունը, կրթությունը երկրորդ պլան է մղվել, բայց շատ-շատերն էլ շարունակում են կարծել, որ միայն գիտելիքի շնորհիվ կարելի է հասնել նպատակների իրականացման, ու ինչու չէ նաև` բարձր պաշտոններում աշխատել:
Նշենք, որ այս տարի առաջին դասարան է հաճախում 37 հազար 390 աշակերտ, իսկ առաջին կուրս` շուրջ 11 հազար ուսանող:

Образование 11:31 01/09/2010
“Я веду сына в первый класс. Кажется, он немного испуган, а я волнуюсь. Наверное, это естественно”, - сказала мама Хачика, плотно сжав ладошку сына в своей руке.
“Я очень хотела поступить, стать студенткой. Моя мечта сбылась. Но я немного, не знаю, как сказать, испугана или растеряна, потому что захожу в стены главного вуза”, - сказала первокурсница Анна.
Сегодня в Армении первый день учебного года, который отмечается как День знания, письма и школы.
Образование всегда было очень важно для армян. Все родители желают, чтобы их дети хорошо учились, чтобы стали хорошими людьми. “Сегодня говорят эпоха техники. Посредством техники можно добиться чего хочешь. Открой интернет, и перед тобой столько информации появится, что заблудишься. Но ведь человек достиг всего этого благодаря знаниям. Может быть спустя 100 лет, а может еще раньше, будут созданы такие вещи, что сегодняшняя техника будет ничто по сравнению с этим. Так что знания нужны всегда, образованные и знающие люди нужны всегда. Не надо забывать, что основа всего закладывается в школе, и только потом в вузе. Я так скажу, общество, основанное на знании и образовании, невозможно сломить, невозможно ему обломать крылья”, - сказала в беседе с корреспондентом panorama.am учительница А.Казарян.
“Конечно, я хочу, чтобы мой ребенок хорошо учился. Просто сегодня времена немного изменились, не так уж много тех детей, которые желают добиться чего-то благодаря своим знаниям. Я должна сделать так, чтобы мой ребенок не был в их рядах, чтобы он был подальше от них. Я часто говорю сыну, ты должен учиться, чтобы потом работать в хорошем месте, как твой отец, быть таким умным, как он. Посмотрим, как получится”, - сказала мать ученика 2-го класса.
Несмотря на то, что сегодня многие считают, что наука, образование отодвинуты на второй план, но очень многие продолжают считать, что только благодаря знаниям можно достичь реализации целей, и почему бы и нет, работать на хороших должностях.
Отметим, что сегодня в Армении в первый класс пошли 37 390 учеников, а в первый курс около 11 000 студентов.