ՊՆ վարչության պետ. Ադրբեջանական կողմը ստում է սեփական ժողովրդին՝ թաքցնելով զոհերի իրական թիվը
Ադրբեջանի կողմից Չայլու գյուղի ուղղությամբ ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի ներթափանցման փորձի առնչությամբ Panorama.am-ը զրուցեց ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակության հետ կապերի վարչության պետ, գեներալ-մայոր Վարդան Ավետիսյանի հետ:
«Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, սույն թվականի օգոստոսի 31-ին, ժամը 06.30-ի սահմաններում, Չայլու գյուղի վերին հատվածի հյուսիս արևելյան ուղղությամբ, ադրբեջանական դիվերսիոն խումբ է փորձել ներթափանցել (թվով 7-8 մարդ), ինչը նկատվել է հայ դիրքապահների կողմից և զեկուցվել հրամանատարին: Ինչից հետո, հրամանատարը՝ դիրքը մարտական վիճակի բերելուց հետո թույլ է տվել, որպեսզի դիվերսիոն խումբը մոտենա դիրքին, և իրենք կարողանան ամբողջովին կրակի գոտում պահել դիվերսանտներին:
Այնուհետև կրակի մեջ առնվելով՝ ադրբեջանցի դիվերսանտները խուճապի են մատնվել և սկսել են աջ ու ձախ կրակել: Հայ դիրքապահների արձակած կրակի արդյունքում ադրբեջանցիները մի շարք զոհեր և վիրավորներ են տվել և ետ քաշվել: Ադրբեջանական դիրքերից հեռահար կրակով սկսել են աջակցել դիվերսիոն խմբի նահանջը, ինչի արդյունքում դիրքապահներից մեկը՝ Ռուդիկ Թովմասի Մանասերյանը թեթև վիրավորվել է, սակայն նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Ադրբեջանական կողմն իր զոհերի մի մասը քարշ տալով տարել է, իսկ մի մասին թողել չեզոք գոտում և փախել: Իրենց ժողովրդին հանգստացնելու համար, ողջ երկրով մեկ՝ իշխանությունների դուդուկի տակ նույն երգն են երգում, իբրև թե հայերն են զոհեր տվել, այլ ոչ թե ադրբեջանցիները:
Նրանք ստում են, երբ լրատվամիջոցներով տարածում են, թե հայերը զոհ են տվել, նրանց տարածած տեղեկատվությունն ընդհանրապես իրականությանը չի համապատասխանում: Ադրբեջանցիներն իրենց զոհերին կանխամտածված թաքցնում են: Նրանց զոհերն այնքան շատ են եղել, որ նույնիկ նրանք չեն կարողանում քողարկել և արդեն 2 զոհի մասին պաշտոնապես տեղեկություն են տարածել:
Նրանք իրենզ զոհերին, պարզ է, թե ինչու են թաքցնում, իրենք չեն ցանկանում սեփական ժողովրդի ցասմանն արժանանալ: Դա իրենց որդեգրած քաղաքականությունն է՝ հնարավորին քողարկել բանակում առկա խնդիրներն ու զոհերը՝ սուտը ճշմարտության տեղ ներկայացնեն:
Եթե իրենք ԶԼՄ-ով տեղեկություններ են տարածում հայկական կողմի զոհերի մասին, ապա չեն մտածո՞ւմ թե հայերն ինչի՞ համար պետք է թաքցնեն իրենց զոհերին կամ ո՞ւմից պետք է թաքցնեն: Այս պահի դրույթամբ, ադրբեջանական կողմում արձանագրված զոհերի և վիրավորների իրական թվի վերաբերյալ ճշգրտումներ են իրականացվում և կարծում եմ, որ հետագայում ստույգ թիվը հայտնի կդառնա:
Այժմ կարող եմ ասել, որ նրանք 3-4 զոհ ունեն, նույնքան էլ վիրավոր, և եթե հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ վիրավորներից մեկը ևս մահացել է, կարող ենք ասել, որ դիվերսիոն խումբն ամբողջովին ոչնչացված է: Այդ մասին մենք տեղեկութուններ ունենք, սակայն դրանք դեռևս ճշտվում են»:

Начальник управления МО: Азербайджанская сторона лжет собственному народу, скрывая реальное число жертв
По поводу попытки проникновения на территорию Нагорного Карабаха в районе села Чайлу азербайджанской диверсионной группы Panorama.am побеседовала с начальником управления информации и связей с общественностью министерства обороны Армении, генерал-майором Варданом Аветисяном.
“Как мы уже сообщили, 31 августа этого года около 06.30 утра азербайджанская диверсионная группа (7-8 человек) предприняла попытку проникновения в северо-восточном направлении верхнего участка села Чайлу, что заметили армянские дозорные и доложили командиру. Командир, после приведения позиции в боевую готовность, дал диверсионной группе возможность подойти к позиции, чтобы суметь держать диверсантов полностью под обстрелом.
Попав под огонь, азербайджанские диверсанты впали в панику и стали беспорядочно стрелять. В результате открытого армянскими дозорными огня азербайджанцы понесли потери ранеными и убитыми и стали отходить. С азербайджанских позиций открыли дальнюю стрельбу для прикрытия отхода диверсионной группы, в результате чего один из армянских дозорных, Рудик Товмасович Манасерян получил легкое ранение, и его жизни опасность не угрожает.
Азербайджанская сторона оттащила часть своих жертв, а часть оставила в нейтральной зоне и обратилась в бегство. Для успокоения своего народа они по всей стране под аккомпанемент властей поют одну и ту же песню: якобы армяне понесли потери, а не азербайджанцы.
Они лгут, когда распространяют в СМИ, что армяне понесли жертвы, распространенная ими информация совершенно не соответствует действительности. Азербайджанцы намеренно скрывают информацию о своих жертвах, но у них было так много жертв, что даже они не могут скрывать это, и уже официально заявили о двух погибших солдатах.
Понятно, почему они скрывают информацию о жертвах, они не хотят попасть под гнев своего народа. Это принятая ими на вооружение политика: по возможности скрывать существующие в армии проблемы и понесенные потери и выдавать ложь за правду.
Если они в своих СМИ распространяют сведения о погибших с армянской стороны, то не думают, почему и от кого должны скрывать армяне свои жертвы? На данный момент реальное число погибших и раненых с азербайджанской стороны уточняется, и я думаю, в дальнейшем точное их число станет известно.
Сейчас я могу сказать, что у них есть 3-4 погибших, столько же раненых, и если учесть тот факт, что один из раненых также скончался, можем сказать, что диверсионная группа полностью уничтожена. Об этом у нас есть сведения, но они пока уточняются”.