5 իրանցի թյուրքախոս ազերիներ մեղադրվում են հակապետական քարոզչություն իրականացնելու մեջ
Իրանի հեղափոխական դատարանը 5 իրանցի թյուրքախոս ազերիների մեղադրում է ազգային անվտանգությանը սպառնալու և պետական համակարգի դեմ հակաքարոզչություն կատարելու մեջ:
Այդ մասին հայտնում է «սավալանսեսի.քոմ» կայքը:
Համաձայն դատավորի մեղադրանքի` վերոնշյալ անձինք Արևմտյան Ազերբայջան նահանգի Միանդոաբ շրջանում «բնության օրվա» առթիվ կազմակերպված հանրային միջոցառման ընթացքում իրանցի թյուրքախոս ազերիների շրջանում իրականացրել են հակապետական քարոզչություն: Իսկ անցյալ ամիս Թավրիզի դատարանի կողմից հակակառավարական քարոզչություն իրականացնելու մեղադրանքով 6 իրանցի թյուրքախոս ազերիներ դատապարտվեցին ազատազրկման:
Նշենք, որ վերջին շրջանում պանթյուրքական ծայրահեղական խմբավորումներն ակտիվացրել են իրենց հակաիրանական գործողությունները: Հակաիրանական դիրքորոշում ունեցող իրանցի թյուրքախոս ազերիները նմանատիպ մշակութային միջոցառումներն ու ֆուտբոլային հավաքներն օգտագործում են պանթյուրքական գաղափարախոսության քարոզչություն իրականացնելու նպատակով:

Иранские азери обвиняются в антигосударственной пропаганде
Революционный суд Ирана обвиняет 5 иранских тюркоговорящие азери в угрозе национальной безопасности страны и антигосударственной пропаганде. Об этом сообщает иранский сайт “савалансеси.ком”.
Согласно выдвинутому обвинению, вышеназванные лица во время публичного мероприятия по случаю “Дня природы” в районе Миандоаб провинции Западный Азербайджан провели среди азеров антигосударственную агитацию. Еще 6 иранских азери в прошлом месяце были посажены за антиправительственную агитацию.
Отметим, что в последнее время радикальные пантюркистские группировки усилили свою деятельность против Ирана. Иранские тюркоговорящие азери используют подобные мероприятия с целью агитации пантюркистской идеологии.