Կստեղծվի ևս 40-44 ավագ դպրոց
Ավագ դպրոցներում թերհավաք չկա: Լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր հայտարարեց ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը, ապա ավելացրեց, որ ավագ դպրոցներ կան, որոնցում բացվել էն 15-17 10-րդ դասարաններ: «Բավականին մեծ թիվ է սա»,-նկատեց նախարարը:
Ներկայումս հանրապետության տարածքում գործում է 91 ավագ դպրոց, սակայն դրանց ձևավորման գործընթացը չի ավարտվել: Աշխատանքների ավարտի ժամկետը 2011 թ-ն է, ավագ դպրոցների թվի ակնկալվող ավելացումը` 40-44-ը:
«Ավագ դպրոցները մրցակցության մեջ են գտնվում քոլեջների ու ուսումնարանների հետ, նրանք պայքարում են միևնույն ուսանողի ու միևնույն աշակերտի համար»,-ասաց Աշոտյանը:
Ի դեպ, նախարարն այսօր հայտարարեց, որ անկախ այն բանից, թե ինչ բուհ են ընդունվելու շրջանավարտները` մասնավոր, թե պետական, պետք է ընդունելության քննությունը հանձնեն միասնական համակարգով: Սա առայժմ օրինագիծ է, ԱԺ նստաշրջանի մեկնարկից հետո կդրվի քննարկման:
«Հուսով եմ օրինագիծը կընդունվի մինչև այս տարեվերջ, ու 2011 թվականին դիմորդները` անկախ այն բանից, թե որ բուհ են դիմելու, պետք է հանձնեն միասնական ընդունելության քննություններ, որպեսզի դառնան ուսանող»,-բացատրեց Աշոտյանը: Ըստ ոլորտի պատասխանատուի, դա ևս մի քայլ է ուղղված պետական ու մասնավոր բուհերի իրավահավասարության ստեղծմանը:

В 2011 году абитуриены сдадут ЕГЭ для поступления как в государственные, так и в частные вузы
В старшей школе недобора нет, заявил сегодня на пресс-конференции министр образования Армении Армен Ашотян, отметив, что есть такие старшие школы, в которых открыто по 15-17 10-ых классов, а это немалое число.
На данный момент на территории республики действует 91 старшая школа, но процесс их формирования пока полностью не завершен. Срок завершения работ – 2011 год, и к этому времени будет сформировано еще 40-44 старшие школы.
“Старшие школы конкурируют с колледжами и училищами, они ведут борьбу за каждого ученика и студента”, - сказал министр.
Министр образования сообщил, что независимо от того, в какой вуз будет поступать абитуриент – частный или государственный, вступительные экзамены будут сдаваться по единой системе. Это пока лишь законопроект, он будет вынесен на обсуждение осенней сессии парламента.
“Я надеюсь, что закон будет принят к концу этого года, и абитуриенты в 2011 году, независимо от того, в какой вуз они поступают, сдадут единые вступительные экзамены”, - сказал министр. По его словам, это еще один шаг для создания равноправия между частными и государственными вузами. “Первым шагом, как вы помните, была ликвидация права отсрочки от армии в системе платного образования”, - сказал министр.