«Կարոտ» փառատոնի կազմակերպիչներն ակնկալում են հայ գործարարների ավելի ակտիվ մասնակցություն հաջորդ փառատոների ընթացքում
«Կարոտ» փառատոնի կազմակերպիչներն ակնկալում են, որ հաջորդ տարի, եթե փառատոնը կրկին անցկացվի Հայաստանում, հայ գործարարները կլինեն ավելի ակտիվ, քան այս տարի էին: Հայկական մշակույթի զարգացման հիմանդրամի նախագահ, «Կարոտ» փառատոնի նախագահ Մեծո Իգիթյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց, որ թեև իրենք դեռ չեն որոշել, թե որտեղ են անցկացնելու հաջորդ տարի, «բայց եթե որոշենք անցկացնել Հայաստանում, կցանկանայինք, որ հայ գործարարները լինեն ավելի ակտիվ:
«Վստահորեն կարող եմ ասել` Սփյուռքում կազմակերպելու դեպքում սփյուռքահայ գործարարները մեծ հաճույքով աջակցություն կցուցաբերեն: Մոսկվայում այդպես էր: Հայաստանում էլ կա գործարարների նման խումբ, ուղղակի, հավանաբար, ամեն ինչ մի քիչ արագ կազմակերպվեց ու շատերը տեղյակ չէին, թե ինչ է իրենից ներկայացնում «Կարոտ» փառատոնը»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ «Կարոտ» երրորդ փառատոնը մեկնարկել էր օգոստոսի 2-ին Սփեփանակերտում, այնուհետև` Երևանում ու ավարտվել նախօրեին: Նշենք նաև, որ մինչ այս այն անցկացվել է Մոսկվայում:
Ասուլիսին ներկա ՀՀ մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սոնա Հարությունյանն էլ հայ գործարարների պասիվությունը բացատրեց նրանց «չտեղեկացվածությամբ»: «Նրանցից շատերի համար այս փառատոնը նոր էր` եկած Մոսկվայից, չգիտեին` առհասարակ ինչ է լինելու, ինչ է իրենից ներկայացնում, քանի որ փաթեթը նախապես ներկայացված չի եղել նրանց»,- ասաց նա` հավելելով, որ հաջորդ տարի կազմակերիչները պետք է ավելի շուտ ներկայացնեն ծրագիրը` հնարավորություն տալով «խորհել այդ փաթեթի բովանդակության շուրջ»:

Культура 17:09 08/09/2010
Организаторы фестиваля “Карот” надеются в дальнейшем на более активное участие армянских бизнесменов
Организаторы фестиваля “Карот” надеются, что в будущем году, если фестиваль вновь пройдет в Армении, армянские бизнесмены будут более активными, чем в этом году. Председатель Фонда армянской культуры, председатель фестиваля Мецо Игитян на встрече с журналистами сообщил, что хотя пока не ясно, где состоится следующий фестиваль, но если он состоится в Армении, то он пожелал бы, чтобы армянские бизнесмены проявили более активное участие.
“Я уверенно могу сказать, что когда фестиваль проходит в диаспоре, бизнесмены из диаспоры с удовольствием оказывают ему содействие. В Москве было так. В Армении тоже есть такая группа бизнесменов, просто, вероятно, все было организовано очень быстро, и очень многие были не в курсе, что такое фестиваль “Карот”, - сказал он.
Напомним, что третий фестиваль “Карот” стартовал 2 сентября в Степанакерте, затем продолжился в Ереване и завершился накануне. Первые два фестиваля прошли в Москве.
Начальник управления современного искусства министерства культуры Армении Сона Арутюнян объяснила пассивность армянских предпринимателей их “неинформированностью”.
“Для многих из них это новый фестиваль, который пришел из Москвы, они вообще не знали, что будет, что представляет собой фестиваль, поскольку пакет им не был заранее представлен”, - сказала она, добавив, что в следующем году организаторы должны раньше представить программу, дав тем самым время “обдумать пакет”.