Հասարակություն 15:20 10/09/2010
Քրդերի և «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» (ՔԲԿ) առաջնորդ, Թուրքիայի Իմրալի կղզում զմահ բանտարկված Աբդուլլա Օջալանը հանդիպել է իր փաստաբանների հետ և կոչ-հայտարարություն հղել թուրքական իշխանություններին: Ըստ թուրքական «Firat» լրատվական կայքի` Օջալանը նշել է, որ քրդերը պետք է դիմակայեն իրենց դեմ ուղղված յուրաքանչյուր հարձակման:
«Քուրդ ժողովրդի անվտանգության երաշխիքն առանց ապահովելու թող ոչ ոք չխոսի խաղաղության և զինաթափվելու մասին: Սեպտեմբերի 13-20 ժամանակահատվածում շատ բաներ կհստակեցվի: Պետությանը և կառավարությանը վերջին անգամ եմ կոչ անում. Հարկ է, որ ընդունեք մեր արդարացի պահանջները: Այլապես մենք կօգտվենք պայքարելու մեր իրավունքից»,- ասել է Օջալանը:
Քրդերի առաջնորդը, դատապարտելով թուրքական իրականությունը, հիշատակություն է արել նաև Հայոց ցեղասպանության մասին: Նա նշել է, որ օսմանցիների ու երիտթուրքերի օրոք իրակնացաված հայկական սպանդն է օրինակ ծառայել նացիստական Գերմանիայի համար:

Young Turks served as example for Nazi Germany: Ocalan
Leader of Kurds and PKK, Abdullah Ocalan, who received life sentence in Imrali island, met with his attorneys and addressed a message to the Turkish leadership. According to Turkish Firat, Ocalan said Kurds must face any attack organized against them.
“Let none speaks about peace and disarmament without ensuring security guarantees for Kurdish people. Many things will get clear on September 13-20. This is the last time I make an appeal to the state and the government: you had better accept our fair demands, otherwise we will make use of our right to struggle,” Ocalan said.
Slamming Turkish reality, he made remarks on the Armenian Genocide. He said the slaughter of Armenians under the Ottomans and Young Turks served as example for Nazi Germany.