Շեքսպիրյան միջազգային թատերական փառատոնը կմեկնարկի «Մակբեթ» ներկայացմամբ
ՀՀ մշակույթի նախարարության և Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 15-24-ը Երևանում կանցկացվի Շեքսպիրյան միջազգային թատերական փառատոնը, որը նվիրվելու է Ռուբեն Զարյանի ծննդյան 100-ամյակին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց դերասան Արա Դեղտրիկյանը:
Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում փառատոնը կմեկնարկի «Մակբեթ» ներկայացմամբ, որի բեմադրիչը երիտասարդ ռեժիսոր Վահան Բադալյան է, իսկ գլխավոր դերակատարը` դերասան Արա Դեղտրիկյանը:
Ա. Դեղտրիկյանի խոսքով, փառատոնին մասնակցելու են տարբեր երկրներից հրավիրված մի շարք դերասաններ: Շեքսպիրյան փառատոնի առավելությունն, ըստ դերասանի այն է, որ մեր հասարակությունը հնարավորություն է ունենալու շփվել օտար ազգեր մշակույթի հետ:
Դերասանը, խոսելով «Մակբեթ» ներկայացման մասին, նշեց, որ այն` մյուս «Մակբեթ»-ներից տարբերվում է վառ երևակայությամբ, այն շատ հետաքրքիր, միստիկ ներկայացում է, որտեղ գեղեցիկ և հետաքրքիր տեսարաններ շատ կան: Ըստ դերասանի, այս ներկայացման ռեժիսորական աշխատանքը բավականին հետաքրքիր է, որի գնահատականը կտա հանդիսատեսը:
Ա. Դեղտրիկյանը նշեց, որ «Մակբեթ» ներկայացումը բեմադրված է Շեքսպիրի «Լեգենդ մակբեթի մասին» ստեղծագործության հիման վրա: Ներկայացման դերասանական հիմնական կազմը Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի երիտասարդ դերասաններ են, ինչպես նաև կան այլ թատրոններից հրավիրված դերասաններ:
Ըստ Ա. Դեղտրիկյանի, ներկայացումը ստացվել է: «Կատարյալ ոչինչ չի լինում, յուրաքանչյուր ներկայացման մեջ էլ կարող ես թերություններ գտնել, սակայն թատրոնի միակ առավելությունն այն է, որ ընթացքում դու կարող ես շտկումներ մտցնել, ինչը կինոյում չես կարող: Այս փորձերի ընթացքում ռեժիսորը որոշ փոփոխություններ է կատարել, քանի որ վերլուծել է, թե ինչը կարող է փոփխել , ինչը ոչ»,- ասաց նա:

Международный шекспировский фестиваль в Ереване откроется постановкой “Легенда о Макбете”
В Ереване с 15 по 24 сентября пройдет международный театральный Шекспировский фестиваль. Как сообщил сегодня на встрече с журналистами актер Ара Дегтрикян, фестиваль организован по инициативе министерства культуры и Союза театральных деятелей Армении и приурочен к 100-летию со дня рождения известного театроведа и знатока Шекспира Рубена Зарьяна.
Откроет фестиваль новая постановка “Легенда о Макбете” Национального академического театра имени Г.Сундукяна. Постановщик – молодой режиссер Ваган Бадалян, а в роли Макбета – Ара Дегтрикян.
Исполнитель главной роли заметил, что их “Макбет” отличается от всех прежних ярким воображением. “Это очень интересное мистическое представление, где много красивых и интересных сцен”, - сказал он. А.Дегтрикян выразил мнение, что это очень интересная режиссерская работа, и выразил надежду, что зритель оценит ее по достоинству.
В спектакле задействован весь молодой актерский состав старейшего театра Еревана, в нем принимают также участие актеры из других театров.
А.Дегтрикян полагает, что спектакль удался. “Не бывает ничего совершенного, в каждой постановке можно найти недостатки, но преимущество театра в том и заключается, что можно вносить коррективы в спектакль уже в процессе, что невозможно в кино. Уже в процессе репетиций режиссер внес определенные изменения, проанализировав ожидаемый результат”, - рассказал он.
Актер проинформировал, что постановка “Легенды о Макбете” осуществлена по заказу министерства культуры.
А.Дегтрикян отметил, что шекспировские мотивы очень актуальны и по сей день. Среди важнейших целей фестиваля он выделил замечательную возможность для армянского зрителя посмотреть спектакли по мотивам произведений гениального английского писателя в интерпретациях театров из разных стран мира.
До 24 сентября в рамках фестиваля будут сыграны следующие спектакли: “Легенда о Макбете” (театр имени Г. Сундукяна), “Джульетта” (Союз театральных деятелей), “Юлий Цезарь” (Драматический театр), “90-ый сонет” (театр Пантомимы), “Играем Шекспира?” (Передвижной театра), “Комедия ошибок” (Кукольный театр), “Король Лир” (Ванадзорский театр), “Ленз” (“Инстабилити ваганти театр” Италия), “Просперо” (Театр “Воскресенье” Львова).
Напомним, что первый шекспировский международный театральный фестиваль прошел в Ереване в 2003 году.