Քաղաքական 12:51 13/09/2010
Թուրքական մամուլի լրատվության օրակարգում սահմանադրական փոփոխությունների օրենսդրական փաթեթի համաժողովրդական քվերակությունն է և արդյունքների իրազեկումը: Այս պահի դրությամբ ընդհանուր 151.870 քվեատուփերից բացվել է 151.853-ը: Հանրաքվեին 77 տոկոս մասնակցություն ցուցաբերած Թուրքիայի քաղաքացիների 57.9 տոկոսը «այո», իսկ 42.1 տոկոսը «ոչ» է ասել Սահմանադրության փոփոխությանը:
Նշենք, որ, որպես ընտրական տեղամաս և քվեարկության կազմակերպման վայր, օգտագործվել է պատմական հայկական մի եկեղեցի: Ինչպես հաղորդում է թուրքական «Հաբերլեր» (Haberler) լրատվական կայքը, Կայսերի նահանգի Մելիեքգազի շրջանի Թեննուրի փողոցի վրա գտնվող հայկական եկեղեցին վերածվել է մարզասրահի, իսկ այժմ էլ օգտագործվում է որպես ընտրատեղամաս:
Էրդողանը սահմանադրական փոփոխությունների անհրաժեշտությունը հիմնավորում էր այն բանով, որ այդ կերպ Թուրքիան ավելի կինտեգրվի եվրոպական քաղաքակրթական արժեքներին ու ավելի կժողովրդավարանա: Մինչդեռ նույն այդ Էրդողանի վարչակազմը հանրաքվեն կազմակերպելիս քվեատուփ է տեղադրում մեկ այլ ժողովրդի` մարզասրահի վերածված սրբավայրում` ոտնահարելով քրիստոնյա հայերի ազգային ու կրոնական զգացումները:

Политика 13:28 13/09/2010
Армянская историческая церковь была использована в Турции в качестве избирательного участка и места организации голосования по конституционным поправкам, сообщает информационный сайт Haberler.
В центре внимания турецкой прессы сегодня общенародное голосование по конституционным изменениям и его результаты. На данный момент из 151 870 избирательных урн вскрыто 151 853. Явка избирателей на референдуме составила 77%. 57.9% граждан Турции накануне сказали “да” поправкам, а 42.1% не поддержали пакет конституционных изменений.
По данным сайта, находящаяся на улице Теннури Мелиекгазского района провинции Кайсери армянская церковь превращена в спортзал, а теперь используется в качестве избирательного участка.
Премьер-министр Турции Реджеп Тайиб Эрдоган обосновал необходимость конституционных реформ тем, что таким образом Турция больше будет интегрирована в европейские ценности цивилизации и станет более демократической. Между тем администрация того же Эрдогана, организуя референдум, устанавливает избирательную урну в превращенном в спортзал святом месте другого народа, попирая национальные и религиозные чувства армян.