Հասարակություն 11:23 16/09/2010
Էրդողանը խոսում է թուրքական կրոնական հանդուրժողականության մասին, իսկ Սուրբ Խաչը շարունակում է մնալ անխաչ
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Չիրաղան պալատում թուրք-ադրբեջանական բարձրագույն ռազմավարական համագործակցության բարձրագույն խորհրդի հիմնադրման պայմանագրի ստորագրման արարողությունից հետո հրավիրել է մամուլի ասուլիս:
Թուրքական «Յենի Շաֆաք» (Yeni Safak) թերթի տեղեկացմամբ` Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցում մատուցվելիք պատարագի առնչությամբ նա ասել է հետևյալը. «Մեր երկրում ազգությամբ հայ համերկրացիներ կան: Մենք ուզում ենք ի ցույց դնել նրանց կրոնական կոթողների ու տաճարների հանդեպ թե մեր վերաբերմունքը և թե նրանց: Սա ըստ էության թուրքական հանդուրժողականության դրսևորում է: Եվ իրավացի ենք, որ նույն այդ հանդուրժողականությունն ակնկալում ենք նաև աշխարհի տարբեր վայրերում գտնվող այլադավաններից: Ցանկանում ենք, որ նրանք նույն ըմբռնումը, նույն հանդուրժողականությունը և նույն մոտեցումը ցուցաբերեն մեզ: Լիհույս ենք, որ մեր այս արածներն անպատասխան չեն մնա»:
Էրդողանին հարցրել են նաև այն մասին, թե երբ է Ադրբեջանը հանելու Թուրքիայի քաղաքացիների նկատմամբ կիրառվող վիզային ռեժիմը: Ի պատասխան Էրդողանն ասել է, որ իրենց կողմից ոչ մի հարց չկա: Եվ հույս հայտնել, որ ազերի եղբայրները կարճ ժամանակում կլուծեն այդ հարցը:

Эрдоган разглагольствует о религиозной толерантности, а церковь Сурб Хач стоит без креста
Разрешение проводить литургию в церкви Сурб Хач – это проявление турецкой толерантности, считает премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
Как сообщает газета Yeni Safak, накануне после подписания совместной декларации о создании Совета стратегического сотрудничества на высоком уровне между Азербайджанской Республикой и Турецкой Республикой, Эрдоган ответил на вопросы журналистов.
Отвечая на вопрос о предстоящей литургии в церкви Сурб Хач, турецкий премьер заявил: “В нашей стране есть соотечественники армяне. Мы хотим показать наше отношение к религиозным памятникам, и их отношение. Это, по сути, проявление турецкой толерантности. И мы ожидаем такой же толерантности от проживающих в разных уголках мира представителей разных религий. Мы желаем, чтобы они проявили такую же терпимость и понимание по отношению к нам. Мы полны надежд, что сделанное нами не останется без ответа”.
У Эрдогана также поинтересовались, когда Азербайджан упразднит визовый режим с Турцией. В ответ на это он заметил, что с турецкой стороны никаких препятствий для этого нет, и выразил надежду, что братья азербайджанцы в кратчайшие сроки решат этот вопрос.