Տնտեսություն 15:07 17/09/2010
Թուրքական բանկերը դադարեցրել են Իրան կատարվող դրամական փոխանցումները: Իրանական «ասրիրան.քոմ» կայքի փոխանցմամբ` տեղեկացրել է Թուրքիայում իրանական Մելլաթ բանկի տնօրենների խորհրդի նախագահ Յունես Հորմոզին:
«Թուրքական որոշ բանկեր, որոնք սերտ գործակցային հարաբերություններ ունեն ամերիկյան և եվրոպական բանկերի հետ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից Իրանի նկատմամբ սահմանած տնտեսական պատժամիջոցների պատճառով դադարեցրել են Իրան կատարվող փոխանցումները:
Մելլաթ բանկը փոխանցումներ կատարելու նպատակով դիմել է մի շարք այլ թուրքական բանկերի, սակայն դեռևս սպասում է նրանց պատասխանին»,-տեղեկացրել է Յունես Հորմոզին:
Հիշեցնենք, որ իրանական «ռաջանյուզ.իռ» կայքի փոխանցմամբ` ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից Իրանի նկատմամբ սահմանած նոր տնտեսական պատժամիջոցներից հետո, անցյալ երկու ամսվա կտրվածքով 74 տոկոսով նվազել է նաև Թուրքիայից Իրան ներկրվող բենզինի ծավալները:

Экономика 15:13 17/09/2010
Турецкие банки прекратили осуществлять денежные переводы в Иран. Об этом, как сообщает иранский сайт «асриран.ком», заявил председатель Совета директоров турецкого филиала Меллат банка Юнес Хормози.
«Некоторые турецкие банки, у которых тесные партнерские отношения с американскими и европейскими банками, из-за экономических санкций Совета безопасности ООН в отношении Ирана, прекратили осуществлять денежные переводы в Иран.
В целях осуществления переводов Меллат банк обратился к ряду турецким банкам, однако пока ждет их ответа», - сообщил Юнес Хормози.
Напомним, что по данным иранского сайта «раджаньюз.ир», после установленных со стороны США экономических санкций в отношении Ирана, по итогам двух прошедших месяцев объемы импортируемого в Иран турецкого бензина сократились на 74%.